O Simon de Wit Miro Enkele kerncijfers: f 572.328.000 omzet filialen 5,8% stijging ten opzichte van 1976 178 vestigingen 56.404 m2 verkoopoppervlakte 1.461 personeelsleden in de filialen, tenminste 33 '/3% van de normale arbeidstijd werkzaam nder Simon de Wit ressorteren de winkel- vormen Simon, S-Discount, Nettomarkt en Toko (kampwinkels). De geldomzet van Simon de Wit is in 1977 met 5,8% toegenomen, waarmee het marktaandeel is gehand haafd. De meeste Simon de Wit winkels liggen in de binnensteden en hier was in de zomermaanden, ster ker dan vorig jaar, sprake van een geringer klanten- bezoek. Onvoldoende omzetcompensatie voor de marge daling, dus een lager resultaat. Vooral bij S-Discount en de Nettomarkten waren de uitkomsten teleurstel lend. Simon Met een omzetstijging in geld van circa 6% werd de omzetdoelstelling gerealiseerd. Tegen de opening van 3 nieuwe vestigingen stond de sluiting van 5 onrendabel geworden filialen. De aandacht bij Simon concentreert zich op een aangepaste formule. Dit houdt in onder één dak een door Simon gedreven kruidenierswarenafdeling, waarbij de rest van het supermarktassortiment wordt verzorgd door zelfstandige concessionarissen: een warme bakker, een groenteman, een slager en een kaasboer. Deze verlevendiging van de winkel tot een overdekte buurtmarkt heeft bemoedigende ervaringen opgeleverd. Wij zijn dan ook in 1978 van plan meer filialen op deze wijze te transformeren. S-Discount Een moeilijk jaar voor S-Discount. De formule van zeer lage prijzen, zeer eenvoudige inrichting en een beperkt assortiment lijkt meer een tijdelijke dan een duurzame trekpleister voor de huisvrouw. In een viertal winkels vulden wij het assortiment aan met vers vlees en groenten. In het verslagjaar hebben wij 3 filialen gesloten. Nettomarkt Het aantal vestigingen bleef 13. Mede door tijdelijke omzetverminderingen van verplaatste vesti gingen bleef de groepsomzet op het niveau van 1976. De resultaten waren teleurstellend, vooral als gevolg van te lage marges in de eerste helft van het jaar. Voor 1978 is geen expansie voorzien, maar wij rekenen wel op een gedegen omzetverbetering. Toko Met de opening van 3 nieuwe winkels zijn wij op 40 vestigingen gekomen, waarvan 1 in België en 1 in Duitsland. Meer vestigingen in Nederland en België staan op het programma. De, in frappante tegen stelling tot de zomer 1976, bijzonder slechte weersom standigheden verhinderden het doortrekken van de opgaande omzetlijn. Een gelijke omzet mag, gezien de omstandigheden, worden aangemerkt als een tevre denstellende prestatie. Enkele kerncijfers: f455.361.000 omzet filialen 25,3% stijging ten opzichte van 1976 10 Miro vestigingen en 8 Jobby winkels 56.381 m2 verkoopoppervlakte 1.374 personeelsleden in de filialen, tenminste 33'/3% van de normale arbeidstijd werkzaam Een omzetstijging van circa 25% en van 16% bij vergelijkbare perioden zijn zeer gunstige groei cijfers; Assen en Enschede droegen niet het gehele jaar 1976 tot de omzet bij. In nog geen 7 jaar heeft Miro een jaaromzet van bijna een half miljard gulden opgebouwd. Hypermarkten met een breed assortiment kwaliteitsgoederen tegen sterk concurre rende prijzen doen het in Nederland goed. Wij constateren met genoegen dat overheidsinstanties zich positiever opstellen ten opzichte van dit soort verkooppunten dan voorheen. Het aantal vestigingen bleef onveranderd 10 voor Miro en 8 voor Jobby. Wij hopen begin 1979 met een Miro in Veenendaal van start te gaan en vervolgens in Lelystad en Spijkenisse in 1979 of 1980. Qua omzet was 1977 voor Miro een sterk afwis selend jaar. Na een matig begin trad in de zomer een fors omzetherstel in dat tot het einde van het jaar doorzette. Het slechte voorjaar en de afwijkende weersomstandigheden in de zomermaanden nood zaakten tot bijzondere voorraadafboekingen in de kleding- en textielsector en in bepaalde seizoen assortimenten. De resultaten waren lager dan in 1976. Om tot een bevredigender resultaat te komen is een aantal maatregelen getroffen. Het gaat hierbij met name om verbetering van marketing-mix, werkmethoden en informatieverschaffing. Ook hier decentralisatie van een aantal beheers- activiteiten teneinde beter de locale en regionale mogelijkheden te benutten. Juist voor de Miro filialen met hun verschillend vestigingskarakter weegt dit aspect zwaar. Wij verwachten dan ook in 1978 een voortzetting van de omzetgroei en een duidelijke verbetering van de resultaten ten opzichte van 1977. 1977 was weinig spectaculair voor Jobby, onze Doe-Het-Zelf keten. In 1978 de opening van een Jobby in Amsterdam om ook de hoofdstedelijke doe- het-zelver te assisteren. Overige detailhandel Nederland Enkele kerncijfers: f99.469.000 omzet filialen 17,4% stijging ten opzichte van 1976 107 vestigingen 10.697 m2 verkoopoppervlakte 268 personeelsleden in de filialen, tenminste 33'/3% van de normale arbeidstijd werkzaam Alberto Een goed jaar voor Alberto, in tegenstelling tot de sombere berichten uit de branche. Een 1 omzetgroei van ruim 20% en een ruimschootse resultatenverbetering accentueren dat Alberto druk bezig is de aanloopperiode af te sluiten en uit te groeien tot een ook naar resultaten interessant onder- A 13

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 17