Centrale voorzieningen Ook een winkel moet worden gevoed; een korte blik op enige centrale hulp- en voorzieningsdiensten. Voor een efficiënte beheersing van de goederen stroom via onze distributiecentra en via directe levering aan de filialen steunen wij op een uitgebreide administratieve en automatiseringsorganisatie die zich continu aan veranderingen dient aan te passen. De ontwikkelingen op het gebied van informatieover dracht en gegevensverwerking komen in een hoog tempo op ons af. De hier in gang zijnde en de nog komende aanpassingen zullen hun invloed hebben op de toekomstige werk- en behandelingsmethoden voor een rationele distributie en voorraadbeheer. Niet alleen bijblijven maar ook tijdig inspelen op nieuwe situaties is voor deze onderdelen van de organisatie een vanzelfsprekende noodzaak. In het verslagjaar is de centrale computercapaciteit aanzienlijk vergroot door vervanging van de twee be staande computers door twee nieuwe. Hierdoor zijn versnellingen in het informatieproces bereikt, terwijl de machinekosten zijn gedaald. Centrale slagerijen De vraag naar voorverpakt vlees steeg en wij voerden op grond daarvan de produktie op tot 18 mil joen kg. Vlekkeloos verliep een en ander helaas niet, met name in onze grootste centrale slagerij te Zaan dam kampen wij met een zeer hoog ziekteverzuim en personeelsverloop. Voor vergroting van de capaciteit, die op korte termijn is geboden om knelpunten in de voorziening te voorkomen, denken wij daarom sterker dan voor heen in de richting van één of meer nieuwe slagerijen van kleinere omvang, zoals die te Eindhoven en Maarssen. Gebieden met een ruim aanbod van arbeidskrachten hebben daarbij dan de voorkeur. Distributie De distributie-activiteiten namen met circa 4% toe, waarmee de capaciteit van onze distributiecentra in de huidige opzet vrijwel volledig wordt benut. Verdere verhoging van de serviceverlening aan de filialen en een nog efficiënter gebruik van de be staande magazijnfaciliteiten is afhankelijk van een verdere perfectionering van onze informatiesystemen. De in 1977 uitgevoerde tests met diverse 'order-entry' systemen geven ons aanleiding in 1978 belangrijke investeringen in de hiervoor benodigde apparatuur te verrichten. Door het invoeren van andere distributie systemen is de noodzaak van een eigen distributie centrum voor non-food vervallen. In 1978 wordt begonnen met de opheffing van het distributie centrum te Beverwijk. In 1978 moet ook de beslissing vallen in welke richting wij de capaciteitsuitbreidingen voor de jaren tot 1985 gaan zoeken, de bestaande centrale vesti gingen uitbouwen of verder decentraliseren. Een hernieuwde grondige analyse van het gehele distri butietraject van produktieplaats tot het schap in het filiaal moet ons bij deze beslissing helpen. Daarbij betrekken wij in onze overwegingen ook factoren als personeelsvoorzieningen, appreciatie van de funda mentele werkomstandigheden en beperking van het energieverbruik. Albert Heijn Supermart Enkele kerncijfers: f2.496.882.000 omzet filialen 10,6% stijging ten opzichte van 1976 375 vestigingen 201.731 m2 verkoopoppervlakte 8.467 personeelsleden in de filialen, tenminste 33'/3% van de normale arbeidstijd werkzaam De combinatie van het kunnen winkelen in een supermart met een uitgebreid assorti ment en een in verhouding concurrerend prijspeil is nog steeds een succesvolle formule. De flexibiliteit van de oudste loot aan de Ahold-stam en de veelzijdige marktbenadering die dit segment van de detailhandelsgroep karakteriseert, lieten zich voor 1977 opnieuw in duidelijke cijfers vertalen. Het aantal klanten nam met 2,4% toe en men kocht meer bij ons. In een markt met in het algemeen geringe volumegroei boekten de Albert Heijn filialen in totaal een bijna 9% hoger omzetvolume. Door de prijsverlagingen aan het begin van het verslagjaar en een verder in het jaar alert blijven reageren op prijs verlagingsmogelijkheden bleef bij een landelijk inflatiecijfer van omstreeks 7% de prijsstijging bij ons beperkt tot 3,8%; exclusief koffie zou dit slechts 1,3% zijn geweest. De brutomarge kwam onder druk te staan en de bedrijfskosten bleven stijgen. Dankzij de volumegroei en verdere efficiencyvergroting kwam het resultaat hoger uit dan vorig jaar. Wij gaan in 1978 onverminderd door met onze inspanningen de wensen van de consument op de voet te volgen. Attent zijn op winkelinrichting, assorti mentskeuze, kwaliteit, verpakking, voorlichting en informatie. De klant heeft recht op goede informatie en waar mogelijk voldoen wij hieraan. Zo vermelden wij nu op de verpakking van eigen merk koffie een datum garantie voor versheid. Een ander voorbeeld: de advieskaartjes per wijnsoort en -klasse in onze wijn afdeling. UVD (uiterste verkoopdatum) en PPS (prijs per standaardhoeveelheid) zijn vertrouwde begrippen voor de AH-klant geworden. In ditzelfde kader van produktinformatie past de voedingswaardewijzer. Via de verpakking, van vooralsnog een gedeelte van onze eigen merk artikelen, verschaft deze overzichtelijke wijzer informatie over de verhouding voedingsstoffen en kilojoules per gewichtseenheid. De omzetgroei zal in 1978 grotendeels in de be staande vestigingen moeten worden gerealiseerd. Wij verwachten tevens 7 nieuwe filialen te kunnen openen. De basisvoorwaarden zijn aanwezig om ook in 1978 hetzelfde, zeer behoorlijk resultatenniveau te bereiken, ook al zullen de kostenstijgingen voorlopig nog wel een probleem blijven. 11

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 15