Detailhandel Nederland Enkele kerncijfers: f3.624.040.000 omzet filialen 11,7% stijging ten opzichte van 1976 678 vestigingen 325.213 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f496.134.000 11.570 personeelsleden in de filialen, tenminste 33'/3% van de normale arbeidstijd werkzaam Een zeer goed omzetjaar voor de detailhandels- groep, enkele uitzonderingen daargelaten. In totaal nam de geldomzet in de filialen toe van f 3.246 miljoen tot f 3.624 miljoen, dat wil zeggen met 11,7%. Gezien de achtergrond van een geringe expansie van de nationale bestedingen voor voedings- en genotmiddelen zijn wij tevreden. Ons aandeel in deze bestedingen bedraagt ruim 7%. Een genuan ceerder oordeel over de resultaten komt bij de rapportering per onderdeel ter sprake. Wij hebben 20 nieuwe vestigingen geopend en 19 filialen gesloten. Ultimo 1977 beschikten wij over 678 filialen. De totale verkoopoppervlakte steeg van 324.743 m2 tot 325.213 m2 en bleef dus nagenoeg gelijk. Ontwikkeling van omzet en prijzen De consumptieve bestedingen namen in 1977 ten opzichte van 1976 in volume globaal met 3% toe. Het bestedingssurplus wordt in het heden maar zeer beperkt aangewend voor voedings- en genotmiddelen. Het overgrote deel van de extra bestedingsruimte is in 1977 terechtgekomen bij de uitgaven voor duur zame gebruiksgoederen. Voor voedings- en genot middelen kwam de volumegroei per hoofd van de bevolking vrijwel tot stilstand, zo mogen wij een volumegroei van nog geen één procent wel karakteri seren. Met een spectaculaire prijsverlagingscampagne hadden wij een uitstekende start in 1977. Deze actie sloeg bij de consument goed aan. Wij deden met deze prijsactie bewust concessies aan de brutowinstmarge. Het nadelige effect werd evenwel in het algemeen gecompenseerd door hogere omzetten en de daarmee samenhangende produktivi- teitsverbetering. De omzetsprong konden wij later in het jaar in het algemeen vasthouden. De groei in omzetvolume bleef mede hierdoor op hoog niveau. Zowel in de levensmiddelensector als in de non-food sector breidden wij ons marktaandeel weer aanzienlijk uit. Samenhangend met de sterk van 1976 afwijkende weersomstandigheden kregen wij in de zomer maanden te maken met bijzondere omzetverschui- vingen, niet alleen voor seizoengevoelige artikelen maar ook per locatie. De mondiaal uitzonderlijke prijsbewegingen voor koffie leidden tot een bijzon dere belangstelling voor de binnenlandse voorraden en prijzen. Op vele fronten weerden wij ons actief op het gebied van de prijzen. Met name Etos toonde zich op de cosmeticamarkt een katalysator in het proces voor de vrije prijsvorming. De prijsontwikkeling in 1977 in de levens middelenbranche bewees opnieuw dat op sterk concurrerende markten stringente prijsvoorschriften, ook van de zijde van de overheid, kunnen worden gemist. Ook dit jaar hebben wij veel aandacht besteed aan 'remodeling': het in de bestaande winkels in brengen van de laatste ontwikkelingen op het gebied van goederenbehandeling en artikelopstelling, alsmede modernisering van het interieur. De hierbij aan de dag gelegde inventiviteit leidde dikwijls tot verrassende effecten en frappante verbeteringen van het ruimtegebruik. Het zijn geen aan de weg timmerende investe ringsprojecten. De in een fors tempo stijgende uit gaven voor remodeling vragen geleidelijk toch een flink bedrag van het jaarlijkse investeringsbudget. Na ruim f 4 miljoen in 1975 en f7,2 miljoen in 1976 over schreden de remodelingsuitgaven in 1977 de f 9,5 mil joen. Bedrijfsbeleid Behalve de prijzen passen wij ook bij voortduring ons assortiment en de presentatie daarvan aan de marktontwikkelingen, het gedragspatroon en de vraag van de consument aan. Wij gaven concretere vorm aan een meer ge decentraliseerde wijze van bedrijfsvoering. Hierdoor ontstaat meer gelegenheid om, op winkelniveau, in te spelen op typisch plaatselijke omstandigheden. De ervaringen zijn positief; mede hieraan danken wij in 1977 de versterking van ons marktaandeel. Bediening en zelfbediening Albert Heijn startte in 1952, juist 25 jaar geleden, met zelfbediening in Nederland. Tijdwinst voor de klant en kostenbesparingen voor de winkelier waren de evidente voordelen van het zelfbedieningssysteem. De techniek staat evenwel niet stil en met de ontwik keling van nieuwe winkelapparatuur en versnelde distributiemethoden kan beter dan voorheen worden tegemoetgekomen aan de wens van de consument om bepaalde artikelen 'vers van het mes' geleverd te krijgen. Daarnaast groeit de wens naar advies bij een grotere assortimentskeuze. Dit alles leidt tot een gemengd winkeltype met naast zelfbedienings afdelingen aparte bedieningshoeken en afgeschermde segmenten met een boetiekachtig karakter. Electronische kassasystemen De proeven met de electronische kasregisters, die artikelcodes lezen, worden voortgezet. Uit de voor lopige evaluatie blijkt dat de economische voordelen steeds meer zullen worden gevonden in een betere managementinformatie op plaatselijk en centraal niveau. Naar onze verwachting zullen verlaging van voorraden, efficiencyverhoging van winkelbevoorra ding en opvoering van de omzet per m2, bronnen van opbrengstverbetering moeten zijn. De besparing van arbeidsuren in de filialen zal van geringe betekenis zijn. In samenhang met de automatische gegevens verwerking is het tot stand komen van een uniforme artikelcodering (U.A.C.) een zaak van groot belang. Het U.A.C.-systeem zal grote invloed hebben op de toekomstige methoden voor een rationele goederen distributie. Vleeskeuring De nadere keuring van vlees is per 1 januari 1978 afgeschaft; eindelijk, verzuchten wij. Een al meer dan 10 jaar lang slepende wetswijziging werd pas na onge hoorzaamheidsacties geëffectueerd; een weinig elegant einde. 9

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 13