Wij tekenen hierbij aan dat een vergelijking met de door ons over het eerste halljaar gepubliceerde gegevens tot onjuiste conclusies kan leiden omdat bepaalde jaarposten te hoog zijn geraamd ten laste van deze periode; de invloed hiervan op de nettowinst is op ongeveer f 800.000 te becijferen. Het resultaat dient ook te worden gerelateerd aan het ingezette vermogen. De rentabiliteit van het eigen vermogen is gestegen tot 13,3% tegen 11,4% in 1976. De rentabiliteit van het totale vermogen bedroeg 9,3% voor 1977, dit was 9,0% in 1976. Naar onze mening een voor aandeelhouders bevredigend resultaat. De winst per gewoon aandeel van f 20 nominaal en de daarmee verbonden partici patie steeg van f 14,24 tot f 17,91 bij een met 3%% toegenomen aantal uitstaande aandelen als uitvloeisel van het keuzedividend 1976. Indien de resultaten van Bi-Lo - onder aftrek van financieringskosten, afschrij ving, goodwill etc. - op jaarbasis zouden zijn verwerkt, dan zou de winststijging niet 28,7% zijn geweest maar ruim 40%. zullen belangrijke bedragen moeten investeren in de modernisering van winkels, fabrieksgebouwen en produktie-installaties. In de volgende hoofdstukken verstrekken wij hierover nadere mededelingen. Het economisch perspectief voor 1978 laat zich niet al te rooskleurig schilderen. De onzekerheden over de conjunctuur in binnen- en buitenland, gevoegd bij de vervroeging van het tijdstip van het uitbrengen van het verslag, noodzaken ons voorzichtig te zijn met het uitspreken van concrete winstvoorspel lingen. Het handhaven van hetzelfde percentage nettowinst in relatie tot de omzet zal geen eenvoudige zaak zijn. Echter aangezien in 1978 de resultaten van Bi-Lo voor het eerst een volledig boekjaar zullen omvatten, verwachten wij wel dat opnieuw de winst per aandeel en de daarmee verbonden participatie zal stijgen. Buitenland Naast de verdere uitbouw van Ahold Espana werd met de verwerving van Bi-Lo in de Verenigde Staten een zeer belangrijke stap gezet op de weg naar internationalisatie van onze onderneming. Het is aan weinig discussie onderhevig dat voor ons het buiten land momenteel meer interessante groeimogelijk heden biedt dan Nederland. Waar op andere plaatsen de gelegenheid bestaat lonend te expanderen zullen wij, evenals in Spanje en de Verenigde Staten, deze kansen aangrijpen. De overname van een groep weg restaurants in België, in januari 1978, illustreert dit. Voor de financiering van onze expansie buiten Nederland zullen de middelen grotendeels worden gevonden op de internationale kapitaalmarkt en op de kapitaalmarkt van de desbetreffende landen van vestiging. Verwachtingen en plannen \Januit een sterke positie op de thuismarkt zullen wij onze kennis en ervaring mede benut ten voor de aanpak van onze activiteiten buiten Nederland. In deze opzet zullen de buitenlandse groeimogelijkheden onze totale onderneming ten goede komen. Om Ahold met zijn nieuwe dimensie optimaal te kunnen blijven besturen is een andere organisatori sche opzet gewenst. Besloten is om in fasen te komen tot een bundeling in een drietal groepen, namelijk detailhandel/produktiebedrijven Nederland, restau rants/recreatie en detailhandel buitenland, met directe rapportering aan de Raad van Bestuur. Deze opzet zal borg moeten staan voor het handhaven van een slagvaardig en flexibel beleid. Met vertrouwen gaan wij de toekomst tegemoet, waarbij wij ons gesteund weten door de inzet en motivatie van ons personeel. Zoals reeds gezegd is er zowel in binnen- als buitenland nog veel 'werk aan de winkel' en liggen er uitbreidingsmogelijkheden voor een expansieve organisatie als Ahold. Wij zullen verschillende nieuwe winkels en restaurants openen in binnen- en buitenland. Wij 7

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 11