Financieel/economisch verslag van de Raad van Bestuur Algemene mededelingen De expansie van Ahold buiten Nederland en het formeren van zelfstandige werkmaat schappijen verlangt een aangepaste concern structuur. Wij hebben gezocht naar een opzet die ook in de toekomst ruimte laat voor een slagvaardig en flexibel beleid op juridisch, financieel en fiscaal gebied. In de door ons gekozen concernstructuur worden de buitenlandse belangen overkoepeld door een met Ahold verbonden stichting. De Stichting Ahold Inter nationaal is gevestigd op de Nederlandse Antillen. Deze stichting houdt de aandelen van buitenlandse holdingmaatschappijen en daarmee indirect van de daaronder ressorterende buitenlandse vennoot schappen. Een structuur die niet is gebaseerd op de multi nationale moeder/dochter verhouding, maar waarbij de ondernemingen in diverse landen als gelijkwaardige zusters samenwerken in het federatieve verband van Ahold nv en de stichting. Aandeelhouders Ahold nv zijn de enige partici panten in het door de stichting beheerde vermogen en wel op zodanige wijze dat er tussen aandeelhouder en participant een 'personele unie' bestaat. Zij zijn hier door ook de begunstigden van de opbrengsten die aan de stichting toevloeien uit de activiteiten van door de stichting overkoepelde vennootschappen. Deze opzet kon worden verwezenlijkt nadat de vergadering van aandeelhouders in oktober een voorstel had aanvaard tot aanvulling van onze statuten met een bepaling dat een uitkering in participaties in eigen bedrijfsonderdelen mogelijk is. In dezelfde vergadering werd besloten de houders van een gewoon aandeel Ahold nv 1 participatie in het door genoemde stichting beheerde vermogen toe te kennen. Tot bestuursleden van de Stichting Ahold Inter nationaal zijn benoemd de heren K. Fibbe, Mr. K. H. Gaarlandt, A. Heijn, G. J. Heijn, Mr. G. van 't Huil, Prof. Dr. J. Kreiken, J. van Meer, J. van der Velden, D. Vethaak, Dr. J. de Vries en Mr. H. N. Wakkie. In ons vorige verslag maakten wij melding van de voorgenomen en nu in 1977 geëffectueerde oprichting van de Stichting Ahold Continuïteit ter bescherming tegen ongewenste overnamen. Bij deze stichting zijn begin 1978 geplaatst f 100.000 nominaal preferente aandelen Ahold nv, waarop 10% is gestort. Met een bankinstelling is een overeenkomst aangegaan die het de stichting mogelijk maakt om over de daartoe noodzakelijke middelen te beschikken indien tot verdere opname van preferente aandelen moet worden overgegaan. Bij de uitoefening van het aan de preferente aandelen verbonden stemrecht zal de stichting zich laten leiden door het autonome oordeel van zijn bestuur. Omdat aandeelhouders Ahold nv tevens participant zijn in het door de Stichting Ahold Inter nationaal beheerde vermogen zijn de geconsolideerde gegevens van Ahold nv en deze stichting gecombi neerd in dit verslag opgenomen. Op deze wijze wordt voor de aandeelhouders een inzicht verschaft in het totale Ahold-belang. Naast dit financieel/economisch verslag brengen wij nog een apart verslag uit over het in de Neder landse vestigingen gevoerde sociaal beleid. In overeenstemming met de organisatievorm die ons in de nieuwe constellatie van Ahold voor ogen staat, wordt in dit verslag de gang van zaken bij onze ondernemingen in Spanje en de Verenigde Staten in een apart hoofdstuk 'Detailhandel buitenland' belicht. Terugblik op 1977 De cijfers Aan de lange reeks van jaren met een procen- tuele omzetgroei van ruimschoots in de dubbele cijfers wordt het jaar 1977 toege voegd. Dit geldt ook bij eliminatie van de omzetten van onze Spaanse en Amerikaanse ondernemingen, Ahold Espana en Bi-Lo. De externe omstandigheden waren evenals in 1976 van dien aard dat de gereali seerde omzetgroei tot voldoening stemt. De toenemende concurrentie maakte het niet alleen moeilijk om de groei van de omzet op gang te houden maar meer nog om een redelijk rendement op onze activiteiten te handhaven. Gezien de winst toename van 28,7% is dit redelijk gelukt. De omzet aan derden, inclusief de omzetten van Ahold Espana en Bi-Lo, heeft f4.138 miljoen be dragen. In dit cijfer is de omzet van Bi-Lo meegeteld vanaf 22 augustus 1977. Exclusief de omzetten van de buitenlandse detailhandel steeg de omzet aan derden van f3.392 miljoen tot f3.790 miljoen, een stijging van 11,7%. Het boekjaar 1976 telde evenwel 53 omzet- weken en het verslagjaar 52 omzetweken. Hiermede rekening houdend is de vergelijkbare stijging 14%. De procentuele brutowinstmarges zijn ten opzichte van het niveau van 1976 licht gedaald. De volgende cijfers en vergelijkingen betreffen het totaal van de bedrijven; Bi-Lo uiteraard eerst vanaf 22 augustus 1977. De loonkosten, inclusief sociale lasten, over schreden voor het eerst in onze historie het half miljard. Het bedrag van f 526.772.000 betekent 12,7% van de omzet; in 1975 en 1976 bedroeg dit percentage achtereenvolgens 13,0% en 13,2%. Het exploitatieresultaat voor afschrijvingen is toegenomen van f99.464.000 tot f 119.790.000, een stijging van 20,4%. Het bedrijfsresultaat na afschrij vingen kwam op f74.872.000, tegen in 1976 f 58.189.000, een vermeerdering van 28,7%. Dit hogere bedrijfsresultaat kon mede worden bereikt door lagere direct ten laste van het exploitatieresultaat getroffen voorzieningen. De winst voor belasting is met 25,4% toegenomen van f55.244.000 tot f69.294.000. Daarvan werd f 32.522.000 ofwel 46,9% gereserveerd voor belasting op winst. Als eindsaldo van f 4.138 miljoen omzet resteerde dan een nettowinst van f 36.772.000; dit is 0,89 cent per gulden omzet. In vergelijking met de nettowinst 1976 van f28.565.000 een verhoging van 28,7%. Naar de marge kijkend, constateerden wij een vooruitgang van 0,84% tot 0,89%, mede onder invloed van de buitenlandse activiteiten. 6

Jaarverslagen | 1977 | | pagina 10