Verwachtingen groep - zowel in de eerste als tweede helft van het verslagjaar - een omzet stijging behaald die enkele procenten boven het landelijk gemiddelde lag. Het gevolg was een vergroting van ons marktaandeel. Opnieuw kan dus worden vastgesteld dat de Nederlandse consument onze bedrijven kennelijk goed gezind is. Investeringen Het is in ons land wegens de stringente bestemmingsplannen nagenoeg on mogelijk geworden een vestiging die niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet te sluiten en in dezelfde om geving door een geheel nieuwe te ver vangen. De oplossing ligt dus in 'remodeling'; het opnieuw inrichten van een vestiging. Maar we hebben in het verslagjaar ook grotere winkels grondig veranderd. In 1975 werd aan deze activiteiten al ruim f 4 miljoen be steed en in 1976 liep dat bedrag op tot f 7,2 miljoen. En we gaan hiermee door. Overigens is dit uiteraard slechts een deel van onze totale investeringen die zijn opgelopen van f 45.650.000 in 1975 tot f 64.552.000 in 1976. De in vesteringsplannen voor 1977 belopen een bedrag van circa f 85 miljoen. De consument De Nederlandse consument toont ook een toenemende prijsbewustheid. Dat is op zichzelf zeer begrijpelijk in een tijd waarin de verruiming van de reële koopkracht, zoals we die vele jaren hebben gekend, voor de meeste inko mensgroepen afnam. In ons prijs- en assortimentsbeleid hebben we hieraan voortdurend aandacht geschonken. Niet onvermeld mag blijven de onmis bare schakel tussen consument en be drijf, de 'vertaler van onze boodschap pen' ons eigen reklamekantoor Ahead Advertising. Door zijn invoelend ver mogen in de zo geschakeerde bedrijfs onderdelen draagt Ahead wezenlijk bij tot onze beeldvorming. Personeel Ook in dit verslagjaar hebben wij met groot genoegen kunnen constateren dat onze medewerkers op elk niveau in alle bedrijfsonderdelen zich grote in spanningen hebben willen getroosten. Op deze plaats en verwijzend naar het sociaal gedeelte van dit jaarverslag willen wij nu reeds melden dat wij de uit 1970 daterende grondslagen van ons personeelbeleid zijn gaan aanpassen. Ons eigen denken ten aanzien van deze grondslagen is immers met de tijd ge- evolueerd. Spanje Zoals bekend heeft Ahold Espana in 1976 in voorsteden van Madrid twee supermarktvestigingen geopend onder de naam 'CadaDia' (Elke Dag). In 1977 zullen er nog zes vestigingen van CadaDia bijkomen. Wij hebben grote verwachtingen van de ontwikkelingen van deze onderneming. De grondge dachten die ons tot deze stap deden be sluiten: de groeiverwachtingen in dit land, grote bevolkingsconcentraties en de overtuiging dat wij daar met onze formule van hoge omzetten en lage marges iets nieuws te bieden hebben, lijken geheel gerechtvaardigd. Uiter aard realiseren wij ons dat er 'meer buitenland' bestaat dan Spanje. Wij blijven uitkijken naar andere mogelijk heden. Op korte termijn bezien hebben wij in Nederland te maken met een econo misch onzekere situatie. Het reëel be steedbaar inkomen zal in 1977 slechts in geringe mate toenemen. Niettemin zien we mogelijkheden tot omzetver- groting door opening van nieuwe ves tigingen en enige groei in de bestaande. Vooralsnog verwachten wij dat de nettowinst over 1977 tenminste gelijk zal zijn aan die van 1976. De derde cyclus van onze lange termijn planning is inmiddels ingegaan. Door op een systematische manier over de toekomst van onze onderneming te denken toetsen wij elk jaar onze doel stellingen aan de te verwachten ont wikkelingen. Tevens beogen wij met onze lange termijn planning ons voor te bereiden op de zich steeds wijzigende omstandigheden om schokeffecten zo veel mogelijk te voorkomen. De lange termijn planning mondt tenslotte uit in een alles omvattend plan, waardoor het voeren van een evenwichtiger be leid mogelijk is. Voor de eerstkomende jaren mag in Nederland globaal rekening worden gehouden met een gematigde volume groei van de consumptieve bestedingen van circa 2 a 3% per jaar. Er vinden nog al grote verschuivingen in het consu mentenbestedingspatroon plaats; on der meer doordat uitgaven voor recre atie, eigen vervoer en alles wat met de woning te maken heeft duidelijk hoger op de prioriteitenlijst staan dan vroe ger. Voor voedings- en genotmiddelen zal de volumegroei 1 a 2% bedragen. Door activiteiten in het buitenland verwachten wij dat in de loop van de komende termijn van 5 jaren positieve bijdragen aan onze resultaten zullen kunnen worden toegevoegd.

Jaarverslagen | 1976 | | pagina 9