55 De ondernemingsraden Er zijn critici die zeggen dat de onder nemingsraden in Nederland nog slecht werken. Wij delen deze uitspraak geenszins. Allereerst gaat men er aan voorbij dat bij de voorbereiding van vele beslissingen reeds vooraf rekening wordt gehouden met de ondernemings raden en is hier duidelijk sprake van een indirecte invloed. Als we dan ver volgens het werk van onze onder nemingsraden nader analyseren komt een veel positiever beeld naar voren. Natuurlijk werken zij nog niet helemaal zoals het zou moeten maar er wordt wel intensief naar 'het beste' gestreefd. Het ondernemingsradenwerk is trou wens groeiende; in 1976 is een onder nemingsraad Verbrumar (Netto- markten) van start gegaan. Bovendien is er in het algemeen veel gedaan aan het uitwisselen van ervaringen en aan de voorbereiding van vergaderingen. In 1977 gaan de voorzitters van de onder nemingsraden informatie over de gang van zaken in 'hun' raad en de ont wikkelingen daar, onderling op elkaar afstemmen. Voor dat doel zijn zij in 1976 al een keer bijeen geweest. Belangrijker nog is de verdieping van het overleg tussen leiding en gekozen leden over agendering en programme ring. Vele ondernemingsraden hebben een werkprogramma opgesteld en ma ken - al dan niet in een voorvergade ring - studie van de aan hen voorgelegde onderwerpen. Het door de opleidingsafdeling ont worpen 'communicatieprogramma' en de op initiatief van de ondernemings raad Albert Heijn Supermart gemaakte film over het werken van een onder nemingsraad vonden hun weg naar vele ondernemingsraden. Deze film wordt ook bij de introductie van personeel getoond. Er werden uitgebreide besprekingen gevoerd over invoering en hantering van functieclassificatie. Verder passeer de uiteraard elke reorganisatie, uit breiding en inkrimping van enig belang de ondernemingsraden, zoals bijvoor beeld de Etos-ontwikkeling, de nieuwe restaurants, het kaaspakhuis, de pro- duktiebedrijven, de overdracht van Lita en de overplaatsing van de afdeling Technisch Onderhoud. In 1976 heeft elke ondernemingsraad zich bezonnen op zijn eigen reglement. Op basis van de huidige wet zijn con ceptteksten voor nieuwe reglementen opgesteld. De voorlichting over bedrijfsresultaten en de verwachtingen en plannen van de werkmaatschappijen en het concern, krijgt steeds meer aandacht. Bij het overleg van de voorzitters van de on dernemingsraden kwam aan de orde de informatie aan het kader te vergroten. De behartiging van de belangen van het personeel speelt in het onderne mingsradenwerk uiteraard een grote rol. Daarom waren voor de Centrale Ondernemingsraad de besprekingen over de nieuwe uitgangspunten van het personeelbeleid van groot belang. In 1977 zal de verdere uitwerking van die uitgangspunten een belangrijk deel uitmaken van het ondernemingsraden- werk dat daardoor nog meer op de toe komst kan worden gericht. 'Een klachtenbus' is de ondernemingsraad al lang niet meer, al signaleert hij uiter aard nog wel zaken die naar de mening van het personeel niet kloppen met ge dane uitspraken of met gewekte ver wachtingen. In feite kan worden gezegd dat in alle ondernemingsraden de voorzitter en de leden bezig zijn om het ondernemings radenwerk beter te doen functioneren. Dit manifesteert zich heel duidelijk in de opleidingsprogramma's die al zijn afgewerkt of nog op stapel staan. Enkele voorbeelden daarvan: verbetering van informatie beter gebruik van informatie betere onder linge afstemming van het werk gro tere uitdrukkingsvaardigheid en ver betering van de rapportage beter contact met de achterban vergader techniek. Dit alles heeft wel tot resultaat dat de druk op het individuele ondernemings raadslid vaak zeer zwaar wordt. Het kan niet worden ontkend dat een steeds groter beroep wordt gedaan op de vrije tijd van een ondernemingsraadslid, hetgeen vooral speelt bij gedecentrali seerde onderdelen van de onderneming. Dit is een zaak waar opleidingen een verbetering in kunnen brengen. Er wordt een onderzoek ingesteld waaruit - naar wij hopen - een oplossing naar voren zal komen. De opkomst van het bedrijvenwerk van de vakbonden zal in de komende periode meer aandacht gaan vragen. Als we er in slagen om de verhouding met de vakorganisatie op wederzijds respect te baseren en het doel boven eigen belang te stellen, zal het onge twijfeld goed blijven gaan. In alle ondernemingsraden is regelmatig de vraag aan de orde gesteld hoe de kiezers 'onze achterban' beter kunnen worden geïnformeerd over wat de raden doen. Een van de vormen die voor dit doel zijn gevonden werkt nu bij de vergaderingen van de Centrale Onder nemingsraad. De vergaderingen van deze raad worden bijgewoond door een free lance-journalist. De verslagen die hij van de vergaderingen maakt zijn geen letterlijke vastlegging van wat er is besproken, maar een journalistieke 'vertaling' daarvan, die het voor lezers van het personeelblad 'Flitsen' aan trekkelijk moet maken om kennis te nemen van hoofdpunten uit de verga deringen; eventueel aangevuld met achtergrondinformatie. Trouwens op vele plaatsen in het concern is dit aspect van het ondernemingsradenwerk in bespreking (geweest) en bij nagenoeg alle raden is een vorm van populaire verslaggeving ingevoerd. Overigens blijft het voor ondernemings raadsleden moeilijk om informatie uit hun achterban te krijgen van wat er bij het personeel leeft. Allerwegen echter: duidelijke vooruit gang. In 1976 is de ondernemingsraad voor Etos tot stand gekomen en is een nieuwe ondernemingsraad voor de Nettomarkten (Verbrumar) geïnstal leerd. Alberto heeft een contactcom missie als voorloper op een onderne mingsraad. Bovendien zullen contactcommissies worden geïnstalleerd voor Grootver bruik en Stafdiensten. In totaal zijn er nu vijftien ondernemingsraden binnen het concern. De Raad van Bestuur Zaandam, 22 maart 1977

Jaarverslagen | 1976 | | pagina 59