In het najaar van 1976 is het opleidings beleid in de detailhandelsgroep opnieuw geformuleerd. De eerste effecten van dit nieuwe beleid zullen in 1977 zicht baar worden. Met name bij de opzet van nieuwe opleidingen en bij ver nieuwing van bestaande cursussen zal een meer systematische aanpak worden nagestreefd in de vorm van onder andere opleidingsbehoeftepeilingen en evaluaties van de opleidingsactiviteiten. Wij verwachten hiervan een betere af stemming op de behoeften van alle betrokkenen. Voor 1977 staan weer veel van de ge bruikelijke opleidingsactiviteiten op het programma, niet alleen voor de filialenorganisaties maar ook voor de dienstverlenende en ondersteunende groepen. Bij de produktiebedrijven is in 1976 een gesprekspracticum opgezet waarin medewerkers zich kunnen bekwamen in gesprek- en vergadertechniek. In de loop van 1977 zal een groot deel van het leidinggevend personeel van het produktiebedrijf dit practicum volgen. Op het vaktechnische vlak hebben diverse medewerkers zowel individueel als in groepsverband cursussen bijge woond. 'Een aantal van onze buitenlandse mede werkers heeft een cursus Nederlands gevolgd. Enkele medewerkers hebben een voort gezette kaderopleiding gevolgd op het gebied van vorming. Afdelingschefs van het produktiebedrijf te Zaandam volgen nu een zogenaamde middle manage ment-training. Bij A.C. Restaurants is een gespreks- training voor het management opgezet. Verder is vorig jaar een begin gemaakt voor een 'train de trainers'-cursus om alle leidinggevende medewerkers te helpen bij hun opleidingstaak. Daar naast heeft een intensief contact met de Stichting Vakonderwijs Horecabedrij ven er toe geleid dat wij druk gebruik maken van hun cursuspakket voor het management en het uitvoerend perso neel. Bovendien zijn programma's in ontwikkeling voor een centrale service training. In de komende jaren zal grote zorg moeten worden besteed aan het werk overleg aan de basis; voor dat doel zijn speciale begeleidingsprogramma's in ontwikkeling. Bij de concerndiensten is vooral in de sector electronische gegevensverwerking veel aandacht aan opleidingen besteed. Het volgen van opleidingen buiten het bedrijf, zoals bijvoorbeeld die van het Studiecentrum NOVI, werd gestimu leerd o.a. door een ruime bijdrage van de onderneming in de studiekosten, maar ook door het geven van faciliteiten ten aanzien van de tijd die voor de studie nodig is. Vooral op de afdeling automatiserings voorbereiding is het erg moeilijk in vacatures te voorzien; dit maakt de opleiding binnen de eigen onderneming zeer noodzakelijk. Arbeidsvoorwaarden Op het terrein van de arbeidsvoor waarden zijn noodzakelijk geachte wij zigingen van een aantal concernrege lingen door de Centrale Personeel- dienst voorbereid. Deze veranderingen zijn in het algemeen per 1 januari 1977 ingevoerd. Uitgaande van de grondgedachte 'gelijk werk, gelijke prestatie, gelijk loon' zijn de part-timers die meer dan 3314% van de normale arbeidstijd in de onderneming werkzaam zijn in het pensioenfonds opgenomen. Voorts zijn de maatstaven voor de verstrekking in natura (cadeaubonnen) verruimd. Eveneens zullen de part-timers onder bepaalde voorwaarden in aanmerking kunnen komen voor een tegemoet koming in hun studiekosten uit ons studiefonds. In de toekomst zullen ongehuwden die met pensioen gaan een toeslag ontvan gen van 50% van het verschil tussen de AOW voor gehuwden en die voor on gehuwden. Met beide voorgaande maatregelen was een eenmalige koopsom van f 2.600.000 gemoeid, terwijl de jaarlijkse lasten f 400.000 zullen bedragen. Naar verwachting zullen wij in de loop van 1977 een aantal veranderingen kunnen invoeren in de concernrege lingen ten aanzien van functieverlich ting, WAO-suppletie en vervroegde pensionering. Ook in 1976 hebben wij in goed en constructief overleg kunnen samen werken met onze sociale overlegpart ners, waarvan de belangrijkste zijn de in de detailhandel samenwerkende vak bonden (Decom) en de Vereniging Ahold Hoger Personeel en bij de pro duktiebedrijven de voedingsbonden en de Unie van Beambten Leidinggevend en Hoger Personeel. Volgens plan is in 1976 ook een con cept voor een rechtspositieregeling tot stand gekomen voor medewerkers op het hoofdkantoor in de lagere salarisgroepen. Hierin werden de gel dende arbeidsvoorwaarden vastgelegd. Een grotere rechtszekerheid voor dit personeel is hiermede verkregen. In 1976 is binnen de detailhandelsgroep voortgang geboekt met het verder op één noemer brengen van arbeidsvoor-

Jaarverslagen | 1976 | | pagina 53