48 van het huidige team van medewerkers de noodzaak onderstreept dat men be reid moet zijn tot verandering en over plaatsing. De groeiplannen bieden betere mogelijkheden tot interne pro motie en doorstroming. Bij de bezetting van functies op uit voerend niveau wordt steeds sterker de invloed ondervonden van het streven in onze samenleving naar vrije weekends en avonden. Aangezien het horeca bedrijf echter ook 's avonds en in de weekends actief dient te zijn heeft dit geleid tot een groter bestand van part timers bij avond- en weekenddiensten. Bij de concerndiensten was, als gevolg van de verdere automatisering van de concernadministratie, een geringe in krimping nodig in de categorie uitvoe rend personeel op de crediteurenafde ling, de personeelregistratie en de Stichting Spaarfonds Albert Heijn. Deze inkrimping kon door natuurlijk verloop en interne overplaatsing worden opgevangen. Opleiding Op het punt van opleidingen is op con cernniveau een groot aantal activitei ten voorbereid en uitgevoerd. Zo werd in het afgelopen jaar bijvoorbeeld tweemaal een voortgezette kader vor mingscursus gegeven; een dertigtal medewerkers uit verschillende bedrijfs onderdelen heeft daar gedurende 25 cursusdagen - verspreid over een half jaar - aan meegedaan. Tezamen met de Stichting Bedrijfs kunde te Delft en vier andere onder nemingen zullen in 1977 twee bedrijfs- geïntegreerde cursussen van start gaan. In het verslagjaar is veel tijd besteed aan de voorbereiding van een cursus voor het gehele leidinggevende kader; bij het kader bestaat grote behoefte om goed te worden geïnformeerd over de vele veranderingen die zich voltrekken in de maatschappij. Immers, indien men deze veranderingen onderkent is men hiertegen beter bestand. Deze cursüs 'Individu-Bedrijf-Samenleving' zal in het najaar van 1977 van start gaan. Verder zijn in de afzonderlijke werkmaatschappijen veel cursus activiteiten ondernomen. Het totaalbedrag dat door Ahold aan opleidingen wordt besteed is opgelopen van f 3.637.000 in 1975 tot f4.338.000 in 1976. In dit bedrag zijn opgenomen de betaalde studiedagen, maar niet de reis- en verblijfkosten van buitenlandse studiereizen. De kosten zijn als volgt te rubriceren: ondernemingsraden f 282.000 top kader 67.000 leidinggevend kader 632.000 kader" 1.592.000 overige medewerkers 1.765.000 Omdat het bedrijfsleven tevens een verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van het onderwijs hebben wij een aantal stageaires in de gelegenheid gesteld praktijkervaring op te doen bij Ahold. Verder was de Gemeente Universiteit van Amsterdam betrokken bij een werkoverlegproject in ons distributie centrum te Zaandam en bij een onder zoek naar het functioneren van mede zeggenschap in ons bedrijf te Wijhe. Er zijn in 1976 bij de detailhandels- groep veel opleidingsactiviteiten ge weest die het normale jaarpatroon heb ben gevolgd. Het gaat hierbij o.a. om opleiding voor de functie van kassière en hoofdkassière, verkoper, eerste ver koper, sectorchef en bedrijfsleider en cursussen voor administratrices, groentechefs en diepvriesverkopers. Binnen de distributie-organisatie en de centrale slagerijen zijn cursussen gege ven voor onder meer orderverwerkers, heftruckchauffeurs, controleurs en vleesbewerkers. In de Albert Heijn Supermart- en Miro-organisatie zijn wij bij de oplei ding verder gegaan met de uitbouw van een audiovisueel systeem 'Teletrip' genoemd. Door dit systeem kunnen medewerkers hetzij in groepjes hetzij individueel opleidingsprogramma's volgen. Er zijn nu 265 Teletrip-apparaten in gebruik bij Albert Heijn Supermart en Miro. In totaal bestaan er 42 program ma's, waarvan 10.000 kopieën in om loop zijn. Verder is voor de supermartbedrijfs- leiders van Albert Heijn in de herfst van 1976, tijdens een driedaagse bij eenkomst, een begin gemaakt met het streven naar een meer plaatselijke be nadering van de markt. Omdat voor de zelfbedieningszaken van Albert Heijn ook op langere termijn behoefte bestaat aan nieuwe, zelfstan dige bedrijfsleiders, is men gestart met een volledig nieuw opleidingsprogram ma. Centraal stond in 1976 de opleiding le verkoper en een verdere bijscholing voor de bedrijfsleiders van zelfbedie ningswinkels. Bij Simon en S-Discount is de in 1975 gestarte opleiding voor le assistenten in 1976 met een examen afgerond. Ruim 100 personeelleden volgden deze cur sus. Bij Miro is in 1976 de cursus 'Werken Met Mensen', gericht op samenwerking in het filiaal, gecontinueerd. Binnen de Dienst Technische Projekten is een programma gestart om tot bete re onderlinge taakafstemming en overleg te komen.

Jaarverslagen | 1976 | | pagina 52