45 van de commissies door te gaan. Rekening houdend met de ingrijpende plannen voor een snelle groei in de komende vijf jaar is bij A.C. Restau rants een organisatiestructuur ontwik keld die is gebaseerd op een splitsing in drie groepen: de wegrestaurants, de stadsrestaurants en de buitenlandse vestigingen. Bij deze opzet is veel aandacht geschon ken aan het vormen van een 'team structuur' die moet leiden tot wat wij een 'gecoördineerde decentralisatie' van de besluitvorming noemen. De splitsing van de organisatie in deze drie eenheden is reeds uitgevoerd. Bovendien is een aanzet gegeven tot de ontwikkeling van personeelcommissies per vestiging en van niet-hiërarchisch gebonden, taakgerichte projectgroepen. Uiteinde lijk zal elk van de drie eenheden ver antwoordelijk zijn voor zijn eigen re sultaat. Op de computerafdeling, deel uitma kend van de concerndiensten, is een reorganisatie uitgevoerd. Administra tieve controlewerkzaamheden, niet eigen aan het werk van de electronische gegevensverwerking, werden geïnte greerd in de administratie van de detail- handelsgroep. Het werken in ploegen werd verminderd. Door dit alles ont- - stond een efficiënter, prettiger en rustiger wijze van werken. Functiebezetting Ten aanzien van de individuele mede werker moet een beleid worden ge voerd dat er op gericht is de bereidheid tot verandering van zijn plaats binnen de onderneming te bevorderen. Veel functies zijn in beweging, zij krijgen soms een andere inhoud, ze zijn aan het verdwijnen of al verdwenen, terwijl nieuwe functies ontstaan. Deze ont wikkelingen maken het tegenwoordig onmogelijk de medewerker onbeperkte zekerheid te geven dat zijn arbeidsplaats in de bestaande vorm en op dezelfde plaats zal blijven voortbestaan. De medewerker zal in de gelegenheid moeten worden gesteld veranderingen in zijn functie goed op te vangen en waar nodig moeten worden voorbereid op een geheel andere functie, eventueel buiten de onderneming. Vooral ook het beleid ten aanzien van aanstelling, loopbaanbegeleiding en opleiding van het kader zal bewust moeten worden gericht op een grotere mobiliteit van deze medewerkers. Het is onvermijdelijk dat voor de ver vulling van nieuwe functies soms nieuw personeel moet worden aangetrokken. Bij de selectie van dit nieuwe personeel wordt - net zozeer trouwens als bij interne overplaatsingen en promoties - zeer zorgvuldig te werk gegaan. Min stens één keer per jaar worden evaluatie- en voortgangsgesprekken gehouden over de vervulling van de functie, toe komstige veranderingen in de inhoud van de functie, mogelijkheden voor functiewisselingen en mogelijkheden voor in- en externe opleidingen. In de detailhandelsgroep heeft de personeelbezetting in de filialenorgani- satie over het geheel genomen in 1976 geen problemen opgeleverdhetgeen overigens voor een groot deel te danken is aan het inschakelen van part-timers. De kaderbezetting gaf echter wel zor gen, vooral voor het eerste leiding gevende niveau onder de bedrijfsleiders. Dit had tot gevolg dat een beroep moest worden gedaan op de huidige bezetting. Landelijke wervingsacties eind 1976 hebben echter succes opge leverd en zullen zeer waarschijnlijk tot de gewenste resultaten leiden. In 1977 gaan wij ons actiever richten op de voor ons belangrijke groepen school verlaters. In de Albert Heijn filialenorganisatie is veel aandacht besteed aan het opstel len van betere beoordelingssystemen voor leidinggevend personeel. Het geregeld voeren van de zogenaamde evaluatie- en voortgangsgesprekken levert nog wel moeilijkheden op. Een mogelijke werktijdverkorting heeft weer belangstelling gewekt voor een proef met wisselende werktijden. Telkens een week met 4 werkdagen en dan een week met 5 werkdagen. Een dergelijke proef is ook al eens in 1974 gehouden. Er wordt nog bekeken of in 1977 opnieuw zo'n proef zal worden gehouden. Voorbereidingen zijn getroffen voor een proef met electronische kasregis ters. Als de invoering van dit systeem doorgaat zal dat gevolgen hebben voor opleiding en taakinhoud van bepaalde groepen medewerkers. Bij de produktiebedrijven zijn nieuwe functies ontstaan door de reorganisatie van de betreffende werkmaatschappij en. Voor een groot deel konden deze - door interne functieverschuivingen of functiewijzigingen - door het bestaande personeelbestand worden bezet. De bezetting van produktiefuncties in de bakkerijen blijft grote zorgen baren. Er zijn veel wervingspogingen gedaan maar niettemin moest weer een beroep worden gedaan op een groot aantal uitzendkrachten. Bij A.C. Restaurants is in 1976, om aan de groeiplannen en eisen te kunnen voldoen, een begin gemaakt met het aantrekken van leidinggevend perso neel van buiten. Voorts is ten aanzien

Jaarverslagen | 1976 | | pagina 49