Detailhandelsgroep Ahold Enkele kerncijfers: f 3.245.839.000 omzet filialen 17,4% stijging ten opzichte van 1975 677 vestigingen 324.743 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f 458.417.000 11.499 personeelleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers 331/3% van de normale arbeidstijd werkzaam In bijna alle bedrijfsonderdelen van de detailhandelsgroep is de kwantitatieve omzet gestegen. De totale geldomzet in de filialen steeg tot f 3.246 miljoen, een toename van 17,4%. In 1976 hebben wij 37 filialen geopend en 30 filialen gesloten. In het vorige verslag was reeds gemeld dat de Lita cataloguswinkels begin 1976 in andere handen zijn overgegaan. Ultimo 1976 beschikten wij over 677 filialen met een totale verkoopoppervlakte van 324.743 m2. Een toename van onge veer 2%. Andere vermeldingswaardige feiten over de groep Het werk dat moest worden verricht om met de meest moderne electronische kasregisters te kunnen beginnen is in 1976 afgerond. 10 januari 1977 zijn wij met praktijkproeven begonnen. Bij deze kasregisters worden de artikelcodes elektronisch gelezen en vertaald en vervolgens de artikelnamen en prijzen op kassastrook en op beeldscherm zichtbaar gemaakt. Voor een optimaal functioneren van dit systeem is, zoals bekend, de tot standkoming nodig van één Europees systeem voor de nummering van de artikelen. Voor dit doel is nu de stich ting ter bevordering van een uniforme artikelcodering (U.A.C.) opgericht; deze stichting, die deelnemer is aan een overkoepelende Europese instelling met eenzelfde doel (E.A.N., gevestigd te Brussel), zal dienen als overlegorgaan tussen distribuanten en fabrikanten. In 1977 zal ook met de voorlichting op dit gebied worden begonnen, vervol gens zal de nummering en het van een symbool voorzien van de artikelen, waaraan zeer veel werk is vooraf ge gaan, van start kunnen gaan. In 1978 zal de nieuwe winkelsluitings wet in ons land van kracht worden. Bij die wet zal helaas een zaterdagmiddag sluiting om 5 uur verplicht worden ge steld. Er zijn overigens ook wel plus punten uit de nieuwe wet te vermelden. Wij noemen in de eerste plaats het voor uitzicht van de mogelijkheid van een koopavond in alle gemeenten en voorts het feit van de afschaffing van de ver plichte vakantiesluiting die niet meer in deze tijd past. Hoewel uiteindelijk het wetsontwerp tot wijziging van de Vleeskeuringswet, afschaffing nadere keuring van vlees, in het verslagjaar bij de Tweede Kamer werd ingediend, is het nog maar de vraag of een en ander in 1977 zal wor den geëffectueerd. Na 13 jaar eigenlijk geen reden meer tot verbazing. Centrale slagerijen Mede door een gewijzigd prijsbeleid is de omzet van vers vlees sterk gestegen. De consumenten blijken een toenemen de belangstelling te hebben voor het kopen van vlees in bediening. Meer en meer supermarkten krijgen dan ook een bedieningsafdeling naast de zelf bedieningsvitrines. De stijging van de vraag naar vlees had ook tot gevolg dat er in de centrale slagerijen in Zaandam en Eindhoven problemen gingen ontstaan met de ca paciteit. Dit leidde er weer toe dat ook de centrale slagerij in Rijswijk vrijwel volledig met werk kon worden bezet en dat nu zelfs vlees bij andere onder nemingen moest worden verpakt. De verwachting is dat de vraag naar voorverpakt vlees ook in 1977 zal door gaan. Dit betekent dat wij moesten uitzien naar een mogelijkheid om de capaciteit uit te breiden. Aangezien het nog onzeker is of dit een blijvende trend zal zijn hebben wij een tijdelijke vesti ging gevonden in Groenlo, waar in elk geval in de eerstkomende jaren vlees centraal zal kunnen worden verpakt. In een later stadium kan dan een be slissing worden genomen over de uit eindelijk gewenste capaciteit op dit ge bied. Distributie In 1976 hebben de distributiecentra in Beverwijk, Tilburg en Zaandam te- samen 58,6 miljoen colli ontvangen en vervolgens getransporteerd naar de filialen. Per week betekent dit gemid deld een verzending van circa 1,1 mil joen colli. Alles tezamen betekende het een toeneming van de activiteiten met circa 11% vergeleken met 1975. Voor dit alles vertrekken elke dag 300 vrachtwagens van de distributiecentra naar de winkels. Er gaan trouwens ook nog 125 vrachtauto's per dag direct van de leveranciers naar de filialen, zodat er in totaal elke dag 425 vracht auto's betrokken zijn bij de bevoor rading van de winkels van Ahold en dat staat dan los van de 275 vrachtauto's met goederen van leveranciers die elke dag bij de distributiecentra komen. Het serviceniveau - dat wil zeggen, in hoeverre er is voldaan aan de vraag van de filialen - bleef op het hoge peil van 97%. Onze totale kosten van distributie en transport van de fabrikant tot aan de achterdeur van het filiaal bedragen circa f 100 miljoen. In dit cijfer zijn niet verwerkt de kosten van de leveran ties direct van derden aan de winkel vestigingen. Gezien de hoogte van dit bedrag wordt nog voortdurend gezocht naar een grotere efficiency. Wij zijn al begonnen aan de uitvoering van ver schillende projecten zoals: - overneming van de bevoorrading van de Etos-vestigingen, een bevoorrading die tot dusver door andere onderne mingen werd uitgevoerd - samenvoeging van de distributie van drogisterij-artikelen voor Etos, Albert Heijn, Miro en Simon. Wij streven voortdurend naar een zo groot mogelijke efficiëncy in de route schema's van al het vervoer naar onze vestigingen in het gehele land. Voor de komende jaren zal de aandacht worden gericht op een uitbreiding van de faciliteiten voor de distributie van de niet-levensmiddelen en op meer ruimte voor de kruidenierswaren. Bij de kruidenierswaren zal het zwaar tepunt steeds meer komen te liggen op de manier waarop de orders van de filialen bijeen worden gebracht. Het zal steeds moeilijker worden om mensen bereid te vinden voor het lichamelijk zware werk van orderverzamelaar in een twee- of drie-ploegen systeem. Albert Heijn Supermart Enkele kerncijfers: f 2.256.697.000 omzet filialen 17,3% stijging ten opzichte van 1975 381 vestigingen 201.334 m2 verkoopoppervlakte 8.374 personeelleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers 33/4% van de normale arbeidstijd werkzaam De resultaten kunnen zeer kort worden samengevat. Het aantal klanten steeg

Jaarverslagen | 1976 | | pagina 11