filialen 6,0% distributiecentra en centrale slagerijen 14,7% produktiebedrijven 11,4% kantoren 6,9% Totaal komt dit uit op een gemiddelde van circa 7%. Dit betekent dat dooreen- genomen iedere dag circa 1.000 personeels leden ziek zijn. Karakteristieken van ons werken aan de ontwikkeling van organisatie en mede werkers In 1975 zijn wij door middel van een onderzoek begonnen de bestaande organi satie beter in kaart te brengen. Ons streven is erop gericht om de functies goed op elkaar af te stemmen; op duidelijke wijze de bevoegdheden en verantwoorde lijkheden van deze functies te structureren. Wanneer dit onderzoek teneinde is hebben we de basis gelegd om de functies van het kader en hoger kader beter te beschrijven en te evalueren. In 1975 is al met deze laatste activiteit begonnen bij een groot deel van de functies in de verschillende filialen, distributiecentra en centrale slagerijen. Deze organisatie-analyse is nodig om effectief te kunnen reageren op verande ringen die van binnen en van buiten op ons afkomen. Voor de organisatie be tekent dit dat wij deze voortdurend dienen aan te passen. Juist deze aanpassingen maken het des te noodzakelijker om ook door opleiding de medewerkers de mogelijkheden te bieden om enerzijds hun capaciteiten en persoon lijkheid tot verdere ontwikkeling te brengen en anderzijds om hen op juiste wijze te kunnen laten inspelen op deze veranderingen. Uit onderstaande tabel moge blijken dat in 1975 hiermede een bedrag van circa f 3.637.000 was gemoeid. Opleidingskosten inclusief betaalde studie dagen, exclusief reis- en verblijfkosten van buitenlandse studiereizen ondernemingsraden f 275.000 top kader 236.000 leidinggevend kader 353.000 kader 1.065.000 overige medewerkers 1.708.000 Karakteristieken van ons arbeids voorwaardenpakket De totale loonsom bedroeg f 289.128.000. Grafiek 4 op pagina 21 laat de verdeling zien van de opbouw naar loonklassen op 4 weken basis (exclusief overwerk en andere bijzondere beloningen) in pro centen van het personeel van 23 jaar en ouder en meer dan 33%% van de normale arbeidstijd werkzaam. De basis is gelegd voor een aan de full timers gelijkwaardige honorering van part-timers. Gezien onze specifieke perso- neelssamenstelling is ons beleid erop gericht deze categorie meer en meer als volwaardige medewerkers te erkennen. Wij betreuren het dan ook dat wij, als gevolg van de loonmaatregel, onze in 1975 gedane toezegging de part-timers op te nemen in het pensioenfonds - voor zover dezen tenminste 33%% van de normale arbeidstijd werkzaam zijn - nog niet gestand hebben kunnen doen. Wel hebben wij nog in 1975 kunnen realiseren dat we aan allen tenminste het minimumloon betalen in relatie tot het aantal gewerkte uren. Veel moeite hebben wij ondervonden van de doorwerking van het minimumloon op de inkomens die hierboven liggen. Immers door invoering van het minimum loon is een nivelleringseffect ontstaan dat niet was bedoeld. Bij de produktiebedrijven te Zaandam en Tilburg zijn in goed overleg met de AVCO-bonden de arbeidsvoorwaarden geharmoniseerd. De salarisstructuur is inhoudelijk hierdoor niet veranderd, maar wel aanzienlijk verduidelijkt. Om de gevolgen van de inflatie voor de gepensioneerden enigszins te kunnen compenseren heeft Ahold aan het pen sioenfonds een bedrag van f 1.000.000 gedoteerd. De toename van de arbeidsongeschiktheid baart ons grote zorgen. Zo is in 1975 het aantal medewerkers dat volledig arbeids ongeschikt werd verklaard gestegen van 320 tot 380. Met de vrijwillige suppletie op de WAO-uitkeringen en voortzetting van de pensioenopbouw voor deze categorie was in 1975 een bedrag van f 2.000.000 gemoeid. In 1975 hebben wij verdere uitbreiding gegeven aan het reglementeren van arbeidsvoorwaarden. In overleg met de betrokken partners zijn overeenkomsten tot stand gekomen die de rechtspositie van vele medewerkers regelen. Er is het afgelopen jaar veel concreets toegevoegd aan ons sociaal beleid. Maar er zijn ook nog problemen blijven liggen en nieuwe ontstaan. Voor 1976 blijft er genoeg te doen aan verdere verhoging van het peil van ons sociaal beleid. 19

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 23