Overige activiteiten Sociaal beleid Melkexport Sterovita Ons bedrijf in Dordrecht levert zijn pro- dukten in hoofdzaak aan de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. Dat maakt dit bedrijfsonderdeel uiteraard tamelijk kwetsbaar, terwijl prognoses moeilijk zijn te maken omdat het contract jaarlijks wordt gegund. Over 1975 waren de resultaten iets gun stiger dan over 1974. Albert Heijn Grootverbruik In het verslagjaar hebben wij onze markt positie versterkt. Hoewel de stichting van nieuwe centra in de verzorgende sector relatief minder groot \yas dan in voorgaande jaren is toch een hogere omzet dan in 1974 bereikt. Een belangrijke groei is gerealiseerd in de levering van personeelspakketten aan bedrijven. De resultaten lagen boven het niveau van 1974. Voor 1976 verwachten wij door assorti mentsuitbreiding en door een actief reclamebeleid opnieuw niet alleen een hogere omzet te realiseren maar ook een beter resultaat. Ostara Voor de Ostara vakantiedorpen is 1975 een gunstig jaar geweest. De resultaten hebben de begroting ruimschoots over troffen. In deze zomer was het weer ons gunstig gezind. Verdere verbetering in de horecadiensten, uitbreiding van service aan de gasten en het tot volledige exploitatie komen van de 'Wilsumer Berge' in Duitsland, zullen 1976 naar verwachting tot een nog beter jaar maken. Uiteraard zullen de weers omstandigheden ook van invloed zijn. De vorig jaar gestarte caravanverkoop is zeer teleurstellend verlopen door de sterke teruggang van deze markt. Maatregelen zijn in voorbereiding en ten dele reeds getroffen om dit probleem op te lossen. Voor Ostara als geheel verwachten we voor 1976 een beter resultaat. In dit verslag willen wij de verantwoor ding van ons sociaal beleid voorzien van wat meer kwantitatieve informatie over ons personeel en ons personeelsbeleid. Karakteristieken van onze medewerkers Uit de grafieken 1, 2 en 3 op pagina 20 e.v. valt te constateren dat ons perso neelsbestand bepaald geen doorsnee vormt van de Nederlandse beroepsbevol king. Opvallende afwijkingen zijn de vele part-timers, de vele jeugdigen en het vele vrouwelijke personeel. Het relatief grote aantal part-timers is eigen aan de detailhandel. De openings tijden van de winkels overtreffen immers de 40-urige werkweek. Bovendien is het verkooppatroon zeer onregelmatig over de week verspreid. Circa 50% van de aankopen vindt plaats op vrijdag en zaterdag. Uit de combinatie van bovengenoemde karakteristieken vloeit onvermijdelijk voort dat in het algemeen de duur van het dienstverband kort is. Een ander kenmerk dat de nodige pro blemen in het personele vlak met zich meebrengt is de sterke regionale spreiding van ons personeelsbestand; 13% in Zaan dam en 87% verspreid over ongeveer 700 vestigingsplaatsen. Het totale personeelsbestand bedroeg ultimo 1975 26.256 medewerkers. Om gerekend naar volledig dienstverband komt dit neer op 15.302 zogenaamde full-time equivalenten. Karakteristieken van onze samenwerkings structuur Wij zien toenemende tegenstellingen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties. Verschillende groeperingen trachten twijfel te zaaien over de waarde van samenwerking en overleg op basis van medeverantwoordelijkheid. Het regeringscompromis geeft weliswaar de personeelsraad geen kans uitsluitend de werknemersbelangen te bevorderen, maar toch laat ook dit voorstel meer ruimte tot polarisatie dan voorheen. De visie en het beleid van Ahold is vertolkt in de nieuwjaarsrede van de president van onze Raad van Bestuur. Hij wees er op '...dat juist nu de overheid, bedrijfsleven en vakbeweging de handen ineen moeten slaan'. Hij wees met grote nadruk de personeelsraad van de hand. Dat een goede samenwerking met respect en begrip voor elkanders standpunten (hoe verschillend dan ook) en met waardering en gebruikmaking van eikaars kennis, ervaring en visie, een oplossing kan geven voor vele problemen is de visie van waaruit wij dan ook aan ons personeelsbeleid gestalte trachten te geven. Langs deze lijnen hebben wij ook gewerkt met onze ondernemingsraden. In 1975 is de organisatie van de onder nemingsraden aangepast aan de gewijzigde structuur van onze onderneming. Omdat toch nieuwe verkiezingen moesten plaatsvinden is deze aanpassing op har monische wijze tot stand gekomen. Gezien het enthousiasme waarmee de verkiezingen zijn gevoerd, mogen wij stellen dat het ondernemingsradenwerk meer in de belangstelling is komen te staan. De 15 ondernemingsraden kwamen in totaal 137 keer bijeen. Tientallen onder werpen van uiteenlopende aard zijn aan de orde geweest. Om er een paar te noemen: reorganisatie, beëindiging activi teiten, integratie fabriek-kantoor, energie besparing, vakantie voor eigen rekening, ziekteverzuim, verhouding ondernemings raad en vakbeweging, autoregeling, geld transport, opleiding, verlof buitenlandse werknemers. Met de Decom sloten wij een protocol af ten behoeve van het bedrijvenwerk. Gezien de opstelling van de Decom verwachten wij nog steeds dat deze ontwikkeling een positieve bijdrage kan leveren aan de werking van bestaande overlegstructuren. Hetzelfde valt te constateren van de Vereniging Ahold Hoger Personeel die wij sinds 1975 officieel erkennen als overlegpartner. Ten opzichte van het landelijk gemiddelde is in bepaalde onderdelen van onze onder neming het ziekteverzuim bepaald laag te noemen, maar bij weer andere bedrijfs onderdelen naar onze mening te hoog. Daar waar de oorzaak van het verzuim gezocht kan worden in omstandigheden binnen onze eigen onderneming zullen wij uit alle macht zoeken naar maatregelen om deze oorzaken uit de weg te ruimen. Het ziekteverzuim, uitgedrukt in de ver houding ziekte uren tot totaal betaalde uren, bedroeg in de: 18

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 22