start met gedeeltelijke mechanisering van het ophaalproces van dagverse artikelen; onderzoek naar de mogelijkheden van automatisering van kruidenierswaren- distributie. Albert Heijn Supermart Enkele kerncijfers: f 1.924.367.000 omzet filialen 14,1% stijging ten opzichte van 1974 386 vestigingen 199.404 m2 verkoopoppervlakte 7.832 personeelsleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers 33%% van de normale arbeidstijd werkzaam Terugblik op 1975 Afgelopen jaar hebben we kunnen profi teren van een serie maatregelen, deels in 1974 deels in 1975 genomen. Bijzonder sterk aangeslagen is de prijs verlaging van bekende merkartikelen tot op het niveau van de discounters. Door middel van nauwkeurige analyses zijn verbeteringen in werkmethoden ont wikkeld. De uurloonkosten, sterk ver hoogd mede als gevolg van de ontwikke ling in de minimumlonen, konden hierdoor grotendeels worden opgevangen. Kenmerkend ook weer voor het afgelopen jaar zijn de vele acties om de consumenten nog beter te kunnen bedienen. Om hen duidelijk te maken dat Albert Heijn op ieder onderdeel van het assorti ment met de specialist kan concurreren zijn veel campagnes gelanceerd, zoals 'In De Blauwe Melkkan', 'In 't Frisse IJs', 'In De Gulle Korenaar' en 'In De Drie Hammen'. Voorts een belangrijk vernieuwings programma voor supermarts en zelf bedieningszaken. Ombouw en verbouw, getoetst aan opinies van klantenpanels. Een actief informatieprogramma voor onze consumenten door middel van folders en advertenties. Opnieuw hebben daardoor weer meer consumenten de weg naar de Albert Heijn winkels gevonden. Wederom is gebleken hoe sterk de formule is van winkelen in plezierige, fleurige ruimten met ruim as sortiment, waar mogelijk met bedienend personeel voor de door de klant gewenste produktgroepen. Wij constateren: een toename van het aantal klanten met ruim 2%; een volumegroei van circa 7% in 1975 tegenover een geringe teruggang in 1974; een verdubbeling van de winstbijdrage aan het concern, vergeleken met 1974. Zonder voorbehoud mag worden gesteld dat Albert Heijn gezond en springlevend uit de concurrentieslag van de afgelopen jaren te voorschijn is gekomen. Verwachtingen en plannen voor 1976 We moeten ons realiseren dat de groei uit de bestaande filialen moet komen. Nieuwe vestigingsplaatsen liggen niet voor het opscheppen. We hebben per week ongeveer 1 miljoen klanten in de Albert Heijn winkels. Die kopen gemiddeld de helft van hun levens middelenbehoefte bij ons. Dat is nogal wat, maar er zit nog ruimte in. Daarom gaan we intensief én inventief door met onze actieve benadering van de consumenten. Wat verwachten zij van ons? Hoe tevreden zijn zij over ons? En hoe kunnen we daar dan op inspelen? Nieuwe campagnes, voortdurende moder nisering van inrichting, snelle assortiments aanpassingen, steeds nieuwe informatie vormen, zorgvuldige aanpassing aan lokale omstandigheden. Maar daarnaast ook de kosten nauw lettend blijven volgen en de efficiency verder verhogen door middel van opleiding en verbeterde werkmethoden. Als geen drastische wijzigingen optreden in consumptieve bestedingen, lonen en prijzen zullen we beslist in staat zijn om het huidige rendement te handhaven. Simon de Wit Enkele kerncijfers: f 480.590.000 omzet filialen 24,2% stijging ten opzichte van 1974 183 vestigingen 60.213 m2 verkoopoppervlakte 1.532 personeelsleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers 33%% van de normale arbeidstijd werkzaam Terugblik op 1975 Vier winkelvormen zijn in dit onderdeel te onderscheiden: Simon, S-Discount, Netto- markt en Toko (kampwinkel). Simon heeft een omzetstijging van bijna 13% geboekt. De forse stijging van de loonkosten is vrijwel geheel gecompenseerd door pro- duktiviteitsverbeteringen De resultaten zijn dan ook verder ver beterd. Simon ontwikkelt zich meer en meer tot een buurtsupermarkt, een vertrouwd adres met goede kwaliteit en lage prijzen. Dit betekent wel een aanpassing van het as sortiment. Met name de uitbreiding in de artikelgroepen vers vlees en groenten ge schiedt aanzienlijk sneller dan in de overige groepen. Simon heeft hiermee duidelijk een vaste plaats veroverd bij een grote groep Neder landse consumenten. Het aantal S-Discounts is per saldo met 11 toegenomen, waardoor het totaal op 27 is gekomen. In 1975 is een omzetgroei gerealiseerd van niet minder dan 146%. Het zeer lage prijspeil kon gehandhaafd blijven. De Nettomarkten, waarin wij voor de verse en non-food groepen samenwerken met concessionarissen, blijven succesvol. De omzetgroei was ruim 28%. Dankzij bijzondere aandacht voor de kosten beheersing kon het nettoresultaat op peil worden gehouden. De Toko's hebben geprofiteerd van het fraaie zomerweer. Een omzetstijging van bijna 31% en een gunstig nettoresultaat kenmerkten 1975. Naast de vier genoemde winkelvormen exploiteren wij in Overijssel tegen de Duitse grens aan, een winkel die voor namelijk is gericht op de Duitse consu ment. De recessie en werkloosheid in Duitsland, alsmede de hoge benzineprijs hebben remmend gewerkt op de omzet ontwikkeling. Het rendement is echter nog goed te noemen. 15

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 17