Detailhandelsgroep Ahold Enkele kerncijfers: f2.763.901.000 omzet filialen 19,3% stijging ten opzichte van 1974 677 vestigingen 317.688 m2 verkoopoppervlakte geïnvesteerd vermogen f 402.687.000 10.699 personeelsleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers 331/3% van de normale arbeidstijd werkzaam in 1975 is gegeven wordt in onze onder neming als zeer positief ervaren. De geplande investeringen ten bedrage van circa f 60 miljoen zullen zich weer op de zo noodzakelijke vervangingsobjecten richten, alsmede op uitbreiding van het filialenbestand en de wegrestaurants. De uitbreidingsmogelijkheden in Neder land zijn beperkt. Wij menen echter ook op langere termijn in onze bestaande filialen omzetgroei te kunnen realiseren door deze steeds zoveel mogelijk aan te passen aan nieuwe ontwikkelingen. Bovendien streven wij naar het ontplooien van activiteiten in het buitenland. Voor 1976 verwachten wij een vrijwel gelijkblijvend peil van consumptieve be- j stedingen per hoofd van de bevolking. Het pakket overheidsmaatregelen op loon- en prijsterrein zal vermoedelijk geen schokkende wijzigingen vertonen. Het i conjunctuurbeeld zal enigszins verbeteren. Naar onze mening is onze positie in de branche verstevigd. Uitgaande van deze premissen verwachten wij dat de winst over 1976 tenminste het niveau van 1975 zal evenaren. Over de betekenis van deze organisato rische samenbundeling hebben we zoeven al gesproken. Met welke ontwikkelingen is de groep geconfronteerd geweest Landelijk zijn de bestedingen in voedings- en genotmiddelen in volume relatief sterk gestegen, maar in duurzame consumptie goederen vrijwel gelijk gebleven. Ons marktaandeel is echter in beide sectoren toegenomen. In alle bedrijfsonderdelen is een groei in volume gerealiseerd. De totale geldomzet in de filialen steeg tot f 2.764 miljoen. Een toename van 19,3%. In 1975 zijn 41 filialen geopend en 29 ge sloten. Ultimo van dit jaar beschikten we over 677 filialen met een totale verkoop oppervlakte van 317.688 m2. Ten opzichte van 1974 een stijging van ongeveer 3%. De Lita cataloguswinkels waarover in ons vorige jaarverslag nog met onzekerheid werd gesproken zijn begin 1976 over gegaan in andere handen. Het was ons niet mogelijk binnen afzienbare tijd een rendabele positie in deze markt te ver krijgen. De bundeling van de detailhandelsactivi teiten in één groep heeft het mogelijk gemaakt ook administratieve systemen te uniformeren en te integreren. De admini straties van Albert Heijn, Miro en Simon de Wit zijn zo op één lijn gebracht. Daarnaast biedt deze concentratie moge lijkheden tot verdergaande automatisering, tot verfijning en versnelling in de verstrek king van financiële overzichten. Ook op deze punten is al veel bereikt. Aparte vermelding verdient de afronding van de voorbereidende studies op het gebied van 'automatische check-outs' als mogelijke vervanging van de traditionele kassa's in de winkels. De eerste proef zal in samenwerking met IBM eind 1976 plaatsvinden. Van groot belang voor deze ontwikkeling is het tot stand komen van één Europees artikelnummerings- systeem, met een door de machine te lezen symbool. Ter beveiliging van de filialen zijn ver schillende extra maatregelen getroffen. Staan we nog even stil bij enkele centrale diensten van de detailhandelsgroep. Centrale slagerijen De technische onvolkomenheden van de relatief kleine centrale slagerij aan de Spijkerkade te Amsterdam leidden er toe dat al begin 1975 een deel van de produktie is overgeheveld naar de centrale slagerij te Zaandam. Begin 1976 is het restant over gebracht naar Zaandam. Uiteraard verbeterde hierdoor de bezetting van de centrale slagerij te Zaandam aan zienlijk. Een aantal centraal beleverde winkels zal toch weer overgaan op een eigen slagerij. De redenen hiervoor liggen niet in te hoge kosten van centrale belevering, maar veel eer in een zekere voorkeur van de consu ment om vlees in bediening te kopen. De bezetting van de centrale slagerij te Zaandam zal hierdoor wel verminderen. Op langere termijn biedt dit ons de moge lijkheid de produktie niet meer in ploegen diensten te doen plaatsvinden. Distributie Blijvende aandacht voor produktiviteits- verbeteringen kenmerkt deze dienst. Medio 1975 is het distributiecentrum voor dagverse artikelen te Tilburg geopend. Hierin zijn de operaties van Eindhoven en Rotterdam geïncorporeerd. Een calculatiesysteem is ontwikkeld dat ons in staat stelt nauwkeurig vast te stellen langs welke weg een assortiment of artikel met de laagste kosten aan de filialen kan worden aangeboden. Het is niet eenvoudig om het semi- industriële, lichamelijk zware werk in de distributiecentra aantrekkelijk te maken en te houden voor de mensen. We doen nieuwe pogingen door middel van het project 'Distributie Overleg 1975'. Een intensieve aanpak samen met de mensen, om de arbeid te vermenselijken. Werkinhoud, werkomstandigheden, com municatie en waardering in het werk staan ter discussie. Met nieuwe vormen gaan we experimenteren. Plannen voor 1976 liggen, naast voort zetting van bovengenoemd project, ook nu weer vooral in het vlak van de pro- duktiviteit en de beheersing van kosten. Op het programma staan onder meer: verdere verkorting van de tijd tussen be stelling en aflevering met name van beder felijke artikelen; 12

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 14