Verwachtingen en plannen voor 1976 kels. Voortgaand onderzoek naar moge lijkheden kosten te beperken daar waar de kostenstijgingen altijd maar weer op nieuw uit de hand dreigen te lopen. Zaken waaraan de afgelopen twee jaar hard is gewerkt. Met waarneembaar positieve effecten. Korte termijn financiering Veel is gedaan aan scherpere beheersing van de voorraden. Het voorraadpeil is duidelijk gedaald. Daarnaast is een winstpunt de automati sering van het betalingsverkeer met de leveranciers. Dankzij een meer verfijnde besturing is een verantwoorde verhoging van het leverancierskrediet bereikt. Inzet van onze mensen Het resultatenherstel is mede te danken aan de werkkracht en gemotiveerdheid van onze mensen. En dit is voor ons geen loze, beleefdheidshalve geplaatste uiting. Het waarmaken van een ambitieus beleid, met alle tegenslagen en startproblemen van dien, in een periode van economische recessie is een prestatie waarvoor wij het totale personeel erkentelijk zijn. In grote lijnen nog even de voornaamste resultaten in de verschillende sectoren. Binnen de detailhandelsgroep is opvallend de altijd weer verrassende elasticiteit van onze oudste en grootste tak: Albert Heijn Supermart, die een bijzonder goed jaar achter de rug heeft. Duidelijke resultaten- verbeteringen voorts bij Miro, Simon de Wit en Alberto. Niet onvermeld mag blijven de warme zomer. De gunstige omzetten in fris dranken en de uitwerking hiervan op de verkoop van andere artikelen. Het 3e kwartaal 1975 gaf hierdoor een extra goed beeld. De resultaten van de produktiebedrijven bleven wat achter ten opzichte van de voorgaande jaren. De dalende afzet van de 'eigen merk' artikelen aan onze filiaal bedrijven is niet geheel gecompenseerd door verkoop van andere produkten aan derden. De formule van de wegrestaurants blijkt succesvol. Mede dankzij de prachtige zomer hebben de resultaten van recreatieparken de be groting ruimschoots overtroffen. Echter een zeer teleurstellende verkoop van caravans. Wij zijn gelukkig met Ahead Advertising die al onze reclame-activiteiten uiterst vakbekwaam en efficiënt voor zijn rekening neemt. Details over onze onderscheiden activi teiten vindt u in de volgende hoofd stukken. Samenvatting 1975 Een voortzetting van het herstel. Grote tevredenheid over de vooruitgang van de resultaten over 1975 ten opzichte van 1974. Ons beleid biedt gezonde perspectieven voor de komende jaren. Onze positie in de verschillende deel markten is zo langzamerhand verstevigd. Onze interne organisatie is versterkt. Produktiviteit en efficiency zijn verder verbeterd. Op iedere gulden omzet bedroeg de netto winst circa 1k cent. Wij kunnen en zullen niet rusten op de lauweren van de vooruitgang in 1975. Als sleutel tot succes in het detailhandels vak hebben wij altijd beschouwd de for mule van het 'creatief doorploeteren'. Ook in onze branche zijn het slechts bij uitzondering de spektakelstukken of de briljante vondsten die de toekomst veilig moeten stellen. Gewoon je vak goed be oefenen, efficiënt en hard werkend, attent op iedere cent. Dat is de ene kant, die moet worden aangevuld met een buiten gewoon alert en flexibel reageren op ver langens van en ontwikkelingen bij de consument. Tekort aan inventiviteit en slagvaardigheid betekent in onze branche directe achterstand, dus omzetverlies, dus winstdaling. Op deze formule van 'creatief door ploeteren' is ons programma voor 1976 gebaseerd. Dat betekent vasthouden aan een optimum van efficiency en produktiviteit. Door- lichtingsonderzoeken van de laatste paar jaar hebben aanzienlijke besparingen op geleverd, maar het mag niet bij een inci dentele benadering blijven. De effecten zullen snel verdwijnen en de aandacht voor kostenbeheersing zal spoedig verslappen, wanneer deze onderzoeken niet blijvend in de organisatie worden ingebouwd. We werken met projectteams die zich op systematische wijze met de doelmatigheid van organisatie, bemanning en werken bezig houden. Dat betekent bij voortduring het op korte termijn beheersen van kosten. Naar de markt toe zal meer dan ooit een beroep worden gedaan op het creatieve element in ons vak. Voor 1976 betekent dit veel aandacht voor 'remodeling'. Dat wil zeggen: het aanbrengen van grondige veranderingen in de inrichting van be staande winkels. Om steeds opnieuw te kunnen blijven dingen naar de gunst van de klant. In 1975 is hieraan al ruim f 4 miljoen ge spendeerd en dat zal in 1976 zeker niet afnemen. Op langer zicht is het de gestage ontwik keling van een toekomstperspectief, uit mondende in lange termijn planning, hetgeen in 1976 veel van onze tijd in beslag zal nemen. De aanzet die hiertoe 11

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 13