Een paar voorbeelden Maar dit is niet de enige activiteit in het kader van ons produktiviteitsstreven. Systemen van aanvoer, opslag, bevoorra ding en winkelpresentatie staan voort durend ter discussie. Andere werkmetho den, nieuwe hulpmiddelen en mechanise- ringsmogelijkheden zijn in onderzoek. Een paar voorbeelden: Miro verving in de levensmiddelenafdeling de 100 cm brede winkelstellingen door een bredere maat. Dankzij deze simpele in greep kunnen we nu artikelen met een hoge omzetsnelheid van de leverancier tot in de winkel plaatsen zonder overstapeling onderweg. In de sector distributie en transport is het fust verder gestandaardiseerd. Plastic kratten met een basismaat die is aangepast aan de palletmaat. Effecten: betere stape ling, langere levensduur van het fust, minder breuk. Simon en S-Discount realiseerden pallet- aanvoer voor alle filialen. In de S-Discounts en een aantal Simon- winkels wordt een 500-tal artikelen niet meer tijdrovend geprijsd en overgeprijsd. De klant vindt de prijs op de winkelstelling. De cassières kennen de prijzen. Een bijzonder spectaculaire ontwikkeling staat in de kinderschoenen het automatisch check-out systeem. De aankopen van de klant passeren een electronisch oog dat het artikel identifi ceert, de prijs opvraagt aan de computer en dit gegeven vervolgens op de kassabon aanslaat. De eerste proef hiermee gaat dit jaar van start. Grootste probleem dat snelle toepassing verhindertj, is het nog ontbreken van één Europees artikelnummerings - systeem voor alle artikelen in het winkel assortiment. Het ziet er naar uit dat een gunstig effect op produktiviteit en efficiency tot de mogelijkheden behoort, alleen al omdat het arbeidsintensieve prijzen en overprijzen van artikelen grotendeels wegvalt. Maar veel interessanter nog zijn de mogelijk heden die ermee opdoemen voor geauto matiseerde voorraadbewaking, bestelling, omzetregistratie, assortimentsanalyse, koopgedragsanalyse, etc. Maar ook voor de klant biedt het duide lijke voordelen: - minder kans op aanslagfouten; - vermelding van de namen van de artike len zodat de kassabon niet meer alleen een eindeloze rij cijfers bevat die voor de klant moeilijk te controleren zijn; - snellere doorstroming aan de kassa's. En zo blijven we in de Detailhandels- groep bezig. Niet alleen omdat het moet, maar ook omdat we het een uitdaging vinden om steeds nieuwe mogelijkheden tot produktiviteitsverhoging op te sporen, omdat het ons allemaal wakker houdt en aan het denken zet, omdat we de creatieve dialoog tussen theorie en praktijk op zichzelf al plezierig vinden en uiteraard ook omdat we merken dat het vruchten afwerpt voor de klant, het personeel en de onderneming.

Jaarverslagen | 1975 | | pagina 11