ir De regeringsvoornemens, die beperking n van inschakeling van buitenlandse arbeids- i- krachten op het oog hadden, zijn gelukkig -e niet verwezenlijkt. Uitvoering hiervan zou t- rampzalige gevolgen hebben voor de n bezetting van onze produktiebedrijven, le het distributiecentrum en de centrale ig slagerij. Ook al is dit gevaar voorlopig :n gekeerd, de personeelsvoorziening - vooral c- in het westen - blijft moeizaam. Ter bestrijding van het toenemende - en ons daardoor veel zorgbarende - ziekte- :n verzuim heeft de bedrijfsgeneeskundige et dienst enkele onderzoekprojecten lopen, rs le Pensioenen le Op 1 januari 1974 is een nieuw pensioen- rr reglement van kracht geworden. Het reeds r- eerder toegezegde final pay systeem werd 6- vastgelegd. Wel met een ontsnappings- re clausule voor het geval een grote inflatie tot onaanvaardbare consequenties zal ;e leiden. a- Voorts bepaalt dit reglement nu, dat jaarlijks de ingegane pensioenen worden e- verhoogd op basis van gestegen kosten in van levensonderhoud met een maximum le van 6%. k- Ondernemingsraden en vakbonden Opnieuw nam het ondernemingsradenwerk ?e een belangrijke plaats in. Geen organisatie- :n ontwikkeling voltrekt zich meer zonder r- uitgebreid en zinvol overleg met de per- ie soneelsvertegenwoordigers. <e Naast het overleg in de Centrale Onder- se nemingsraad groeit het werk in de onder- ie nemingsraden per werkmaatschappij steeds <e verder uit. ;n Bij de verkiezing 1974 is voor de Albert k- Heijn filialen van een opzet in kies districten uitgegaan. Met deze meer re- n: gionale indeling bereikten wij een betere k- afspiegeling van de regio's in de vertegen- it- woordiging. m te Toenemende inschakeling van de onder nemingsraden vraagt opleiding van de ig leden. Terwille van een zinvol overleg sn en een optimale inbreng. Om dit op- ;e- leidingswerk te coördineren is onder meer at het bureau ondernemingsraden ingesteld, et n- De visie van de vakvereniging op hun le functie binnen de onderneming leidde tot st gesprekken over bedrijvenwerk. Een pro tocol staat op stapel, waarin afspraken hierover met de in de Decom samen werkende werknemersorganisaties worden vastgelegd. Uitgangspunt onzerzijds hier bij: bedrijvenwerk is zinvol, mits het een positieve bijdrage levert aan de werking van de bestaande overlegstructuren. In 1974 is opgericht de Vereniging van Hoger Personeel Ahold. De aanleiding hiertoe heeft vooral gelegen in hun zorg voor de gevolgen van de trend tot in komensnivellering. Onze eerste bespre kingen hebben echter veel meer terreinen bestreken dan de inkomensontwikkeling alleen. Deze contacten zijn vruchtbaar en constructief. Training en opleiding Meer dan ooit zijn wij ervan doordrongen dat de kwaliteit van ons management op alle niveaus bepalend is voor de kwaliteit van onze organisatie. Vanuit deze overtuiging blijven wij een be langrijk bedrag van ons budget besteden aan opleiding en training. In steeds toe nemende mate ook de opleiding van ons hoger kader om zich aan te passen aan de eisen die vandaag de dag worden gesteld. De noodzaak tot kostenbeheersing en kostenbesparing in het heden mag niet negatief inwerken op investeringen in de kwaliteit van degenen, die voor onze toe komst zo uiterst belangrijk zijn. Vernieuwing en ontwikkeling Allerlei bewegingen in de maatschappij dwingen ons tot bezinning en studie. Hoe zullen externe ontwikkelingen ons personeelsbeleid beïnvloeden, hoe kunnen we er op inspelen. Verschillende studieprojecten lopen op dit moment. Thema's: part-timers, oudere werknemers, pensioenen, partieel leer plichtigen, functie-evaluatie, buitenlandse arbeidskrachten. Allemaal gecompliceerde vraagstukken. Eenduidige oplossingen zijn niet te vinden. Mogelijkheden tot aanpak vragen overleg binnen en buiten de onderneming. Ver schillen in opvatting en visie maken het niet eenvoudig tot overeenstemming te komen. De uitkomsten van ons onderzoek zijn dan ook veelal moeizaam in praktijk te brengen. Ondanks de tijd en energie die het ons kost, ondanks de moeite die we hebben met het realiseren van veranderingen in de prak tijk, moeten we toch door blijven gaan. Ook het afgelopen jaar kenmerkte zich op sociaal terrein weer door een grote hoe veelheid concrete maatregelen en acties om enerzijds kosten in de hand te houden en anderzijds kwaliteit te bewaken en te verbeteren. Ook nu weer vinden we zelf nog niet voldoende te hebben bereikt ten aanzien van de vraagstukken van de toe komst. Voor 1975 blijven er dus genoeg uit dagingen over. Allerlei projecten, genoemd in dit overzicht, blijven doorlopen. Som mige ten behoeve van verbeteringen op korte termijn. Andere vooruitlopend op problemen, die we in de toekomst zullen krijgen, als we nu niet onze maatregelen nemen. 25

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 27