Overige activiteiten Sociaal beleid Melkbedrijven Een wat minder gunstig resultaat dan over 1973. In hoofdzaak te wijten aan de lage dollarkoers. Immers, onze belangrijkste afnemer is het Amerikaanse leger in Europa. Overigens hebben ook de stij gende verpakkingskosten ons parten ge speeld. Voor 1975 zijn onze verwachtingen ge matigd. Grootverbruik De omzet nam met ruim 12% toe. On danks de hogere kosten is dan ook een gunstig nettoresultaat bereikt, dat overi gens wel iets lager was dan vorig jaar en dan wij hadden verwacht. De service aan onze klanten is verder ver beterd door ingebruikneming van een nieuwe computer. Met efficient ruimtegebruik, met hogere servicegraad, met goede assortimentsop- bouw en versterkte verkoopkracht ver wachten wij over 1975 een verdere omzet stijging te realiseren. Het resultaat over 1975 zal niet achter blijven bij dat over het afgelopen boekjaar. Ostara In deze werkmaatschappij zijn onder gebracht de recreatie activiteiten van Ahold. De 3 bestaande vestigingen zijn in 1974 uitgebreid met de 'Wilsumer Berge' in Duitsland. Een prachtig Ostara dorp van 75 ha. in een uniek natuurgebied. Het voldoet in alle opzichten aan de eisen van de hedendaagse recreant. De resultaten over 1974 zijn helaas aan de matige kant. Deels door de aanloop verliezen bij de nieuwe vestiging. Maar vooral door het abominabel slechte zomer weer. Wanneer de weergoden ons althans niet nog eens zo in de steek laten, verwachten wij over 1975 een duidelijke resultaatsver betering. Onze activiteiten zijn inmiddels verder uit gebreid door overname van bv Caravan Import Dick Wissink Het is niet de bedoeling in 1975 in nieuwe recreatiegebieden te investeren. Ons sociaal beleid stond het afgelopen jaar sterk onder invloed van hetgeen buiten onze onderneming plaatsvond. Het Cen traal Akkoord bracht weliswaar een zekere rust op het loonfront, maar vele maat regelen en voornemens van overheid en vakbeweging veroorzaakten ingrijpende veranderingen, maakten nadere uitdieping van ons personeelsbeleid noodzakelijk en vergden aanpassingen in organisatie-struc tuur en personele bezetting. Loonkosten en bezetting In ons type bedrijf vormen de loonkosten toch al een uiterst kritische factor. Met onze grote aantallen jonge medewerkers is de klap van de zeer forse stijging in de jeugdlonen hard aangekomen. Door de uitbreiding van de leerplicht kwam daar nog eens overheen een merkbare ver mindering in het aanbod van 15- en 16- jarigen. Zowel in aantal als in beschikbare arbeidsuren. Het afgelopen jaar zijn dan ook op twee fronten diepgaande analyses van organisa tie en bezetting verricht. In het detailhandelsbedrijf heeft dit ge resulteerd in een herstructurering van taken en een betere afstemming van de bezetting op pieken en dalen in de werk zaamheden. Ook de overhead is kritisch onder de loupe genomen. Allerlei staf- en steundiensten worden doorgelicht met behulp van over head waarde analyses. Een methode, die de verantwoordelijke leiders in belangrijke mate zelf kunnen hanteren. De hiermee bereikte betrokkenheid van de organisatie in het tot stand komen van noodzakelijke veranderingen heeft zonder twijfel een gunstige uitwerking op de onderzoek resultaten en de invoering ervan. Dit onderzoek dient meerdere doelen: verbetering van de organisatie en taak verdeling; hogere effectiviteit in de dienst verlening door betere afstemming van vraag en aanbod; besparing van indirecte kosten. De personele consequenties zijn uitvoerig besproken met de vakbeweging. Een regeling sociale gevolgen is overeenge komen. Niettemin realiseren we ons, dat een op zich goede regeling nog lang niet het persoonlijke leed vermag te compen seren. We spannen ons dan ook in om de mensen, die noodgedwongen onze dienst moeten verlaten, te begeleiden.

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 26