Produktiebedrijven Restaurants Enkele kerncijfers: f 240.620.000 omzet 1,2% daling ten opzichte van 1973 vestigingen te Tilburg, Wijhe, Zaandam en Zwanenburg geïnvesteerd vermogen f 63.659.000 1.395 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken Enkele kerncijfers: f 22.990.000 omzet 2,6% stijging ten opzichte van 1973 15 vestigingen met in totaal 3.800 zit plaatsen, inclusief terrassen geïnvesteerd vermogen f 11.012.000 380 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken Natuurlijk zijn er nog aanloopproblemen. Elet aantal showrooms is te beperkt om een goede marktdekking in Nederland te hebben. Onze verwachting is wel dat deze nieuwe formule de traditionele wijze van per postorder bestellen gedeeltelijk zal ver dringen, dat deze combinatie van gemak kelijke selectie uit een breed keuze assorti ment samen met de mogelijkheid het artikel toch te bekijken, de consument sterk aan spreekt. Daarvoor leveren overigens ook de verkoopcijfers het bewijs. Vandaar dat wij in 1975 de opening van een aantal Lita showrooms in onze plannen hebben opgenomen. Een bijdrage aan de winst wordt in 1975 nog niet verwacht. Reizen De omzetten in reizen vertoonden een stijgende lijn. Op korte termijn was een positieve bijdrage aan de resultaten niet te verwachten. Omdat wij prioriteiten moesten stellen, hebben wij deze neven activiteit beëindigd met ingang van het winterseizoen 1974. Terugblik op 1974 Ook in de produktiebedrijven hebben sterk gestegen grondstoffenprijzen tezamen met de prijsmaatregelen van de overheid ons parten gespeeld. Voor sommige ar- tikelgroepen heeft dit geleid tot inkrimping van marges. Niettemin zijn de financiële resultaten on geveer gelijk aan die van 1973, mede dank zij efficiencybevorderende maatregelen. Met name in de produktiebedrijven Wijhe en Tilburg. De aanloopmoeilijkheden in Tilburg zijn geheel overwonnen. Met een actief commerciële opstelling trachten we te komen tot betere capaci teitsbenutting en daardoor hogere winst- bijdrage. De kwantitatieve omzet aan nieuwe afnemers, zowel binnen Ahold als aan derden, is toegenomen. De omzet in geld uitgedrukt is daarentegen iets gedaald als gevolg van lagere vleesprijzen. De export is in 1974 enigszins achter gebleven. Een belangrijke oorzaak lag bij de uiterst ongunstige prijsontwikkelingen op een van onze exportmarkten. De winst in deze sector is dan ook teruggelopen. Verwachtingen en plannen voor 1975 Het moet mogelijk zijn de omzet aan derden verder uit te breiden. De integratie van het verkoopkantoor Hermetica - tot nu toe onafhankelijk opererend binnen Ahold voor export - binnen de produktiebedrijven kan hiertoe bijdragen. Eerste opgave voor 1975 is ons artikelen pakket grondig door te lichten op renda biliteit zowel als marktvraag. Van daaruit een assortiment opbouwen dat nog beter is afgestemd op de behoeften van bestaande en potentiële afnemers. Daarnaast staan verscheidene kosten besparende programma's op stapel. Bij zondere aandacht krijgen daarbij verder gaande mechanisering en vooral ook de enorm stijgende verpakkingskosten. Voor 1975 verwachten we dan ook zeker gelijkblijvende resultaten. Terugblik op 1974 Een jaar vol onvoorziene problemen. Begonnen met autoloze zondag en benzine distributie. In de nacht van 8 op 9 februari het nagenoeg volledig afbranden van de grootste vestiging: Albert's Corner Ze venaar. Hoe dan nog iets waarmaken van de ambitieuze plannen tot resultaten- herstel. Zelfs al was met inzet van allen binnen drie weken te Zevenaar een tijdelijk restaurant opgebouwd. Toch is het gelukt. Ons vertrouwen in de toekomst van de wegrestaurants, vorig jaar uitgesproken, is niet teleurgesteld. De nieuwe formule met zelfbedienings-, be- dienings- en nachtservice-restaurants is bij de gasten aangeslagen. In het licht van onze lange termijn plannen zijn in de loop van 1974 5 stedelijke cen trumvestigingen in andere handen over gegaan. Voor de meeste personeelsleden konden wij vervangende werkgelegenheid in andere vestigingen aanbieden. Voor de overigen zijn in goed overleg afvloeiings regelingen getroffen. Verwachtingen en plannen voor 1975 Voor het komende jaar verwachten wij geen zodanige ingrepen in het wegvervoer dat de verdere ontwikkeling van onze formule er onder te lijden heeft. Integen deel, wij rekenen op voortgaande omzet groei. Wij hebben ook dit jaar een aantal openingen van nieuwe wegrestaurants gepland. Een nieuw wegrestaurant langs de E 37 bij Oosterhout. Heropening van het te herbouwen weg restaurant bij Zevenaar. Een nieuw wegrestaurant langs de E 8 dichtbij Stroe. Onze eerste vestigingen over de grens, namelijk in België. In mei langs de E 5 ter hoogte van Leuven, opening van een weggebonden 40-kamer-motel, met res taurants aan weerszijden van de weg. Langs diezelfde E 5 zal door ons nog een soortgelijk motel worden gebouwd in Cérexhe-Heuseux, bij Luik. Beide motels worden ingebracht in de in 1974 opgerichte Belgische dochtermaat schappij Atoz nv. Als gevolg van de aanloopkosten van nieuwe vestigingen zal het resultaat on geveer op het niveau 1974 uitkomen. 23

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 25