18-35 jaar vormde in 1973 41% van het bezoekersaantal; in 1974 48%. Het blijkt echter nog steeds moeilijk vestigingsplaatsen te vinden voor deze hypermarkten, die een grote oppervlakte behoeven voor hun uitgebreid assortiment levensmiddelen en non food, voor grote parkeerruimte, voor benzinepompstation en koffiecorner. Nog steeds reageren gemeentelijke en provinciale overheden zeer huiverig op de voor deze winkelvorm vereiste vestigings plaatsen. En intussen wordt met de ver langens van de consument onvoldoende rekening gehouden, die - waar zich ook maar een Miro bevindt - zo positief op deze formule reageert. Uitbreiding van vestigingspunten verloopt dan ook uiterst moeizaam. Voor 1975 staat gelukkig weer een opening op het programma. Ook in deze sector werden de resultaten nadelig beïnvloed door enorme loonkosten stijgingen en prijsmaatregelen van de regering. Laatstgenoemde beperkingen in het doorberekenen van gestegen inkoop prijzen hebben met name in het eerste half jaar de brutomarges van het non food assortiment sterk onder druk gezet. Het rendement verbeterde ten opzichte van 1973 wel wat, maar is nog onvol doende. De lobby's (Doe 't Zelf zaken) vormen een onderdeel van de Miro activiteiten. Deels onderdeel van de Miro hypermarkten, deels als concessie ingebracht in andere winkelvormen uit de detailhandelsgroep, deels ook als zelfstandige winkelvorm. Deze activiteiten zijn over 1974 met drie openingen tot verdere groei gebracht. Verwachtingen en plannen voor 1975 Ondanks de trage groei van het aantal vestigingen, verwachten we dat de Miro's over 1975 een bijdrage aan de winst zullen leveren. De aantrekkingskracht van deze alles-in-één-winkel met lage prijsstelling blijkt immers bijzonder groot. Wel eist dit een scherpe bewaking van kosten en effi ciency. Produktiviteitsonderzoek als instrument voor het plaatselijke management om de loonkosten te beheersen zal ook bij de Miro's verder worden doorgevoerd. In 1974 is al een start gemaakt met een zodanige aanlevering van levensmiddelen artikelen dat deze direct in de winkel schappen kunnen worden geplaatst. In de loop van 1975 zullen alle Miro's met dit systeem gaan werken. Een sterke ver betering van de efficiency zal het gevolg zijn. Voor 1975 is gepland de opening van een Miro in Zutphen. Daarnaast zullen wij ook het komend jaar actief blijven zoeken naar vestigingsmogelijkheden elders. Voorts zullen we in Heerhugowaard een Miromarkt openen. Dit is een supermarkt van ruim 3.000 m2 met een grote, ge varieerde non food afdeling en een dis count prijspeil. Overige detailhandel Enkele kerncijfers: f 39.315.000 omzet filialen 67 vestigingen 7.278 m2 verkoopoppervlakte 237 personeelsleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken Alberto Medio 1974 is een aparte Alberto organi satie de slijterijen gaan beheren. Tege lijkertijd is overgeschakeld op een scherpe discount marketingformule. Het succes hiervan is vermeldenswaardj. Zo zijn er verscheidene winkels die hun omzet ver dubbeld zagen in vergelijking met 1973. Ook bleek de nieuwe discount formule over zoveel autonome aantrekkings krachten te beschikken, dat vestiging ook anders gelegen dan naast een supermarkt mogelijk is. De totale groep heeft een duidelijk posi tieve bijdrage geleverd aan de Ahold resultaten. Al in 1974 is het aantal wijn en drank dis count vestigingen uitgebreid tot 20. Gezien de resultaten zal in 1975 dit aantal nog stevig worden opgevoerd. Binnen enkele jaren moet Alberto landelijk bekend zijn als Nederlands goedkoopste kwaliteits slijter. Etos Het rendement van de traditionele drogis terijen heeft in 1974 sterk onder druk gestaan. Ook hier weer vooral als gevolg van de prijsmaatregelen en de jeugdlonen. Bovendien heeft ook het afgelopen jaar afvloeiing van omzet naar andere branches plaatsgevonden. We hebben snel gereageerd op deze ont wikkelingen. Al in de loop van 1974 zijn we gestart met een discount formule. De eerste 10 discount drogisterijen zijn duidelijk succesvol. Voor 1975 staan ons een serie efficiency maatregelen voor ogen in de traditionele winkels. Anderzijds hebben we uitbreiding gepland van de discount drogisterijketen. Etos zal waarschijnlijk in 1975 een positieve bijdrage aan het concernresultaat leveren. Lita De formule van de discount catalogus showroom. De consument selecteert thuis uit een catalogus, ziet en koopt daarna in een showroom. De vorig jaar al aangekondigde tests met deze formule zijn gunstig uitgevallen, zodat de experimentele winkels in Utrecht en Den Haag in definitieve vorm zijn om gebouwd en daarnaast nog 4 showrooms zijn geopend, te weten in Amsterdam- Noord, Haarlem, Eindhoven en Beek (L). De PMC postorderactiviteit is inmiddels geheel in Lita opgegaan. De kern van deze nieuwe commerciële activiteit - de catalogus - verscheen in de herfst van 1974. Hierin zijn te vinden zowel de showroom artikelen als een gedeelte van het assorti ment, dat de PMC vroeger voerde. 22

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 24