regelen van vernieuwing en aanpassing. Enerzijds hebben wij ons prijsbeleid voor de nationale merken grondig herzien, zodat wij in dat assortiment de discount- prijzen aardig benaderen. Anderzijds ex perimenteren wij druk met nieuwe pro- duktgroepen, met aparte bedieningsaf delingen binnen het grote geheel van een supermart. We betrekken consumenten panels in deze vernieuwingen. We gaan door met onze concrete, praktische voor lichting aan de consument zoals PPS (Prijs Per Standaardhoeveelheid), UVD (Uiterste Verkoop Datum) en voedings waarde. Begrijpelijk is ook dat in deze winkelvorm, die zich kenmerkt door een meer uitgebrei de dienstverlening aan de consument, de loonkosten scherpe bewaking vergen. Van daar dat bijzonder veel aandacht is besteed aan doelmatiger werken en een betere in zet van de medewerkers. In het hoofdstuk Sociaal beleid wordt hierop dieper inge gaan. Over 1974 is al een indrukwekkende besparing in de loonkosten bereikt. Door het relatief slechte eerste halfjaar zijn de totale resultaten bij die van 1973 achtergebleven. Verwachtingen en plannen voor 1975 Steeds opnieuw weer blijkt de veerkracht van deze winkelvorm, die breed assorti ment combineert met keuze mogelijkheid, die de prijsvoordelen van massaliteit verenigt met dienstverlening en sfeer. Nu het koopgedrag van de consument zich weer wat heeft gestabiliseerd en overtuigd als we zijn van de aantrekkingskracht op de grote groepen consumenten, ver trouwen we op hernieuwde groei. Ons streven is het marktaandeel toch nog weer iets te vergroten. Aan de andere kant leven we in het besef dat deze winkelvorm met zijn al zo groot marktaandeel het moet hebben van voort durende vernieuwing en aanpassing. De aandacht voor de opzet en ontwikkeling van onze nieuwere winkeltypen mag nimmer tot verwaarlozing van de succes volle Albert Heijn-tak leiden. Op deze marktgerichte vernieuwing als reactie op nieuwe wensen bij de consument zijn onze plannen voor 1975 gebaseerd. Wij zullen onze experimenten met nieuwe produktgroepen uitbreiden. Marktbewust reageren op prijsontwikkelingen. Voorts nadere verfijningen aanbrengen in onze informaties aan de consument. Een start maken met het nader onderzoek naar de mogelijkheden van het elektronisch kas register en er op bescheiden schaal mee gaan experimenteren. Daarenboven uiteraard de produktiviteit bewaken en waar mogelijk verder op voeren. Hoewel ons geen belangrijke uitbreiding van het winkelbestand voor ogen staat, verwachten wij met deze maatregelen over 1975 betere nettowinstmarges te behalen. Tegelijkertijd met een voortgaande omzet groei. Simon de Wit Enkele kerncijfers: f 387.035.000 omzet filialen 33,6% stijging ten opzichte van 1973 182 vestigingen 59.206 m2 verkoopoppervlakte 1.268 personeelsleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken Terugblik op 1974 Als onderdeel van de detailhandelsgroep zijn hierin vier winkelvormen onder gebracht: Simon, S-Discount, Nettomarkt en de kampwinkels onder de naam Toko. Bij een gelijk aantal winkels ten opzichte van 1973 heeft Simon een aanzienlijke omzetgroei gerealiseerd van ca. 25%. De nieuwe discountformule met stringente handhaving van kwaliteit is bij een groot aantal Nederlandse consumenten over tuigend aangeslagen. De resultaten zijn ten opzichte van 1973 duidelijk verbeterd. Na de start in Eindhoven met 9 zaken werden in 1974 opnieuw 7 S-Discounts geopend. Ze bereikten alle goede omzetten, dankzij hun zeer lage prijsstelling. De Nettomarkten, waarin wij voor de verse en de non food groepen samenwerken met concessionarissen, zijn succesvol. In 1974 zijn 2 nieuwe Nettomarkten geopend. In totaal nu 13. De omzetgroei was bijna 46 Mede dankzij een sterk kostenbesef is ook een zeer gunstig nettoresultaat be haald. Verwachtingen en plannen voor 1975 Het moet mogelijk zijn zowel in omzet groei als resultaat nog meer te bereiken bij winkelvormen die - ondanks hun korte bestaan - al zo'n duidelijke aantrekkings kracht uitoefenen op vele consumenten. Aan de andere kant vraagt de lage prijs stelling een actieve kostenbeheersing om de rendabiliteit van deze winkelvormen op een hoger niveau te brengen. Onze plannen voor 1975 zijn geconcen treerd op deze twee kernpuntenforse verhoging van de omzet en nog verfijnder beheersing van kosten en produktiviteit. Op het programma staan 20 a 25 nieuwe S-Discount filialen. Voorts is ook voorzien in uitbreiding van het aantal kampwinkels. Wij zoeken verder naar vestigingsplaatsen voor nieuwe Nettomarkten. Voor de Simon filialen willen we door gerichte marketing vooral de omzetten in vers vlees en groenten sterk stimuleren. Miro Enkele kerncijfers: f 204.488.000 omzet filialen 35,3% stijging ten opzichte van 1973 6 hypermarkten en 7 andere vestigingen 38.912 m2 verkoopoppervlakte 751 personeelsleden werkzaam in de filialen, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken Terugblik op 1974 In 1974 is geen nieuwe vestiging geopend. Toch is een omzetstijging van 35% ge realiseerd. En dit ondanks de toch wel ongunstige start als gevolg van de energie crisis. Een duidelijk bewijs voor onze overtuiging, dat deze nieuwe winkelvorm in een behoefte van vele consumenten voor ziet. Een klanten-herkomst-onderzoek toont dit aan. Bij alle Miro's een toename van het aantal klanten gecombineerd met een lichte stijging in bezoekfrequentie. Er komen meer mensen naar ons toe en ze komen vaker terug. Opvallend is ook het succes bij de jongeren. De leeftijdsgroep 21

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 23