Verwachtingen en plannen voor 1975 meenden in deze moeilijke periode deze nevenactiviteit, die pas op langere termijn een positieve winstbij drage zou leveren, niet te moeten continueren. De 'joint venture' met McDonald's Cor poration te Oakbrook, Illinois, in Family Food bv is beëindigd. Bij de vestigings keuze van de McDonald's in Nederland is te veel gekeken naar het Amerikaanse voor beeld. We hebben hier wellicht de fout gemaakt teveel dicht te varen op de ge weldige ervaring van de Amerikanen zonder deze voldoende te corrigeren voor het levenspatroon van de Nederlander. We hebben besloten niet verder te ex perimenteren, omdat we ook op dit front niet een te lange aanlooptijd voor een winstgevende exploitatie willen en kunnen uittrekken. McDonald's blijft overigens in Nederland gewoon doorgaan vanuit zijn eigen Inter national Division. Detailhandelsgroep Ahold bv We hebben het gehad over onze basis verbreding. Om die grote verscheidenheid zo goed en doelmatig mogelijk te laten functioneren, zijn al deze activiteiten nu gebundeld onder een eigen, nieuw geformeerde directie. De besluitvorming zal slagvaardiger ver lopen. De afstemming van het beleid tussen de verschillende winkelvormen en de optimale aanwending van het vestigings- potentieel zullen nu gemakkelijker kunnen worden verwezenlijkt. Voorts verwachten wij van deze concentratie aanzienlijke kostenbesparingen, vermijden van dubbel werk, centralisatie van administratie en van verschillende hulpdiensten. Een cen trale inkoop levert bovendien voordelen naar de kant van de prijzen. De overige activiteiten In enkele grote lijnen de voornaamste conclusies voor 1974 in onze niet-detail- handelssectoren. De resultaten van de produktiebedrijven lagen vrijwel op het peil van 1973. De wegrestaurants hebben zich van het slechte jaarbegin met alle naweeën van de energiecrisis weten te herstellen. Een vijftal centrum vestigingen is in andere handen overgegaan. We gaan ons concen treren op de wegrestaurants. De resultaten van onze recreatie activi teiten hebben te lijden gehad onder de aanloopkosten van het in 1974 geopende terrein in Duitsland. Maar vooral het uitzonderlijk slechte zomerweer heeft ons danig parten gespeeld. De resultaten bleven dan ook mager. Voor details verwijzen wij naar de vol gende hoofdstukken. Samenvatting 1974 Een jaar met externe invloeden, die rechtstreeks het rendement van de onder neming hebben aangetast. Een jaar waarin met de grootste inspanning het fundament van onze onderneming is verstevigd. Immers, het is niet bij een programma gebleven, de basisverbreding is ook waar gemaakt. Penetratie in verschillende andere deelmarkten is gelukt. Vanaf de tweede helft 1974 heeft de omme keer ten goede zich afgetekend. De interne organisatie voor dit alles is versterkt door bundeling van de detail handelsactiviteiten in één groep onder één directie. Daarnaast is bijzonder veel aandacht besteed aan de kosten. Intensieve door- lichtingsonderzoeken zullen verdere be sparingen opleveren in de komende jaren. Zo is 1974 het jaar geweest waarin is aangetoond dat de hoeveelheid hooi, in 1972/1973 op onze vork genomen, wel degelijk te tillen was. We zijn dan ook al met al niet ontevreden over 1974. We zijn op de goede weg, maar nog lang niet waar we zijn moeten. Een woord van dank aan onze mensen die zich zo bewonderenswaard hebben ingezet is dan ook volledig op zijn plaats. Van de overheid verwachten we dit jaar geen al te schokkende maatregelen op detailshandelsgebied. De economie is wel iswaar nog geenszins gezond, maar regering en parlement zijn wel tot het besef ge komen dat plotselinge, hevig ingrijpende maatregelen teveel onvoorspelbare, niet bedoelde neveneffecten oproepen. Wij verwachten, dat de stijging van de koopkracht beperkt zal zijn, gepaard aan een voorzichtiger bestedingspatroon. Zeker zijn we van blijvende stijgingen in de loonkosten. Op korte termijn zullen een aantal artikelen in prijs dalen door de prijsontwikkeling van sommige grondstoffen. Er is sprake van een reactie op de overspannen situatie in 1974. Overigens ligt het prijsniveau wel hoger dan enige tijd geleden. Op langere termijn zijn de marktprijzen moeilijk te voorspellen. De concurrentiestrijd om de consumenten gulden zal niet minder worden. Wellicht zullen we het ook nog in 1975 gaan beleven dat de laatste bolwerken van de verticale prijsbinding zullen vallen. Maar intussen hebben wij ons steviger ge wapend voor de concurrentiestrijd. De nu gecreëerde grote verscheidenheid in win keltypen biedt elk wat wils. Onze plannen richten zich op het winst gevender) maken van de activiteiten, waarmee we de basis van onze onder neming hebben verbreed. Kostenbeheersing en arbeidsproduktivi- teit hebben hoge prioriteit. We gaan door met de produktiviteits- metingen in de detailhandelsfilialen. We gaan door met de analyse van de werk organisatie bij de indirecte- en dienst verlenende groepen. Van beide projecten verwachten we over 1975 nog verder gaande besparingen. Voorts verwachten we nog een betere efficiency, wanneer allen volledig soepel zijn ingespeeld op de nieuwe organisatie structuur in de detailhandelsgroep. De investeringen ten bedrage van circa f 60 miljoen zullen zich, naast de nood zakelijke vervangingsinvesteringen, vooral richten op forse uitbreiding van Alberto's, S-Discounts, wegrestaurants en Etos dis count drogisterijen. Ook het aantal Albert Heijn supermarts en Lita catalogusshow rooms wordt uitgebreid. De kwaliteitsverbetering van onze orga- 19

Jaarverslagen | 1974 | | pagina 21