Gewoon, omdat we dat billijk en recht vaardig vinden. Naleving van dit principe zal ons bij de jeugdigen - en dat is in onze filialen rond 50% van het totale bestand - nauwelijks mogelijk zijn. In 1973 is daarnaast de pensioenvoorzie ning belangrijk verbeterd. Vermeldenswaard vooral is de overgang naar een final-pay-regeling. Training en opleiding Een post van ruim f 3 miljoen over 1973. Een steeds belangrijker zaak die een steeds hogere prioriteit krijgt. Interessante ontwikkelingen zijn vooral vanuit Albert Heijn Supermart te mel den. We zijn daar bewust bezig de overheer sende rol van de vakman-docent wat te rug te dringen. Opleiding behoort tot de primaire verantwoordelijkheden van de leiding. Concreet gevolg: afdelingschefs en bedrijfsleiders worden steeds meer in geschakeld als docent. Het verhoogt de praktij kwaarde van de opleiding en dwingt de leider zijn kennis te verdiepen en zijn uitdrukkingsvaardigheid të ver sterken. In 1973 is een programma ontwikkeld om met gebruikmaking van moderne hulpmiddelen, zoals video-apparatuur, leidinggevenden hiervoor te trainen. Voorts is een uniek audio-visueel hulp middel uit het experimenteerstadium in de praktijk van de vakopleiding geïntro duceerd. Een soort cassette-televisie ter vertoning van standaard-instructie-films. Een moderne en efficiënte onderwijs methodiek die het effect van de opleiding sterk verhoogt. De opzet is op den duur alle grote supermarkten met deze appara tuur uit te rusten. Eenzelfde methode werd reeds gehan teerd bij de opleiding van personeel in het restaurantbedrijf. Samenwerkingsvormen Uitgaande van ontwikkelingen die op ons afkomen, samen met het betrokken lei dinggevend personeel van Ahold zoeken naar de gewenste wijze van samenwer ken. Naar de criteria waaraan leiders moeten voldoen. Naar de mate waarin mensen nu aan deze nieuwe eisen beant woorden. Naar de werkwijze om mensen op te leiden voor deze nieuwe eisen. Een langdurig en moeizaam proces dat nog enkele jaren zal vragen. Maar van funda menteel belang om een optimaal functio neren van onze organisatie ook op lan gere termijn te waarborgen. Ondernemingsraden Er waren nogal wat "kwesties" dit jaar, Angola-koffie, overname ETOS-activi- teiten, afstoten Kempenland, pensioen regeling, om er een paar te noemen. Het is verheugend om te kunnen consta teren hoe met name in 1973 goedwer- kende, positief meedenkende onderne mingsraden een wezenlijke bijdrage heb ben geleverd bij de oplossing van drei gende conflicten. Wij zijn dankbaar voor dit samenspel èn tegenspel tussen ondernemingsraden en ondernemingsleiding en de constructieve invloed daarvan op onze besluitvorming. Contact met vakbonden Wij stellen prijs op een intensief en open contact met werknemersorganisaties. Ondanks verschillen van inzicht is dat toch de basis geweest van waaruit in vrij wel alle gevallen positieve overeenkom sten tot stand kwamen. We zien daarin onze overtuiging bevestigd, dat ook de vakbonden dat open overleg op basis van wederzijds begrip en respect op prijs stel len. Voor de komende jaren blijft nog genoeg te wensen over. Voor 1974 hebben we dan ook de nodige plannen en prioritei ten. Bovenaan de lijst staat het verder ontwikkelen van een aangepast sociaal beleid gesneden op maat van de bijzon dere positie van part-timers. Zo lang zamerhand een categorie die 31% van het totale bestand uitmaakt. Verder uiteraard de uitbouw van ons op leidingsprogramma, waarbij naast Albert Heijn Supermart vooral de andere werk maatschappijen aan bod zullen komen. Centraal zal staan in 1974 het thema van de verandering. Ontwikkelingen intern en extern vragen om een meer systema tische en bewuste aanpak van verande ringsprocessen. Bevordering van dit be sef, maar ook het starten van processen om veranderingsbehoeften tijdig te sig naleren, het aandragen van concrete hulpmiddelen voor managers om veran deringsprocessen aan te kunnen, dat zal ons sociaal beleid in 1974 kenmerken. 19

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 21