Overige activiteiten Sociaal beleid Recreatie Terugblik op 1973 De Vennootschap tot Exploitatie van Recreatiecentra bv kreeg de nieuwe naam Ostara bv. De naam is verbeterd door verkorting, onze recreatie-activitei ten zijn verbeterd door expansie. Nu 3 terreinen in Nederland, terwijl druk is gewerkt aan het nieuwe terrein in Duitsland. Onze doelstelling daarbij is niet slechts het beschikbaar stellen van terrein, maar het bieden van een geva rieerd recreatiegenoegen. Iedere bezoe ker kan vinden waar hij naar zoekt in een uitgebreid menu van mogelijkheden. De uitwerking van deze doelstelling heeft ook een gunstig effect op de exploitatie. De recreatie-formule maakt de terreinen ook buiten het in Nederland zo korte vakantieseizoen aantrekkelijk. De resultaten over 1973 zijn gunstig, zij het iets gedrukt ten opzichte van vorig jaar door aanloopkosten van nieuwe acti viteiten. Plannen voor 1974 In april 1974 is de opening van ons nieuwe recreatiedorp te Wilsum, Duitsland. Een uniek oord, 75 ha groot. Tussen glooien de heuvels ligt het natuurbad. Aan de rand een ontmoetingscentrum. Verder een winkel, kiosken, speeltuin en talloze sportfaciliteiten. Na realisering van de eerste fase is er plaatsingsmogelijkheid voor ruim 600 caravans en tenten. En we gaan door; er liggen plannen voor meer nieuwe recreatie-oorden. Wij hebben de overtuiging, dat noch de energiecrisis noch een eventuele stagna tie in het reëel besteedbaar inkomen van de consument, zullen leiden tot een te ruggang van het bezoek. Integendeel. Wij bewerken een nog lang niet verzadigde markt. Grootverbruik Terugblik op 1973 Het afgelopen jaar heeft opnieuw be vestigd, dat hier sprake is van een inte ressante markt. De omzet van onze leve ringen aan grootverbruikers is opnieuw gestegen. In het licht van dit perspectief is de verkooporganisatie kwantitatief en kwalitatief versterkt om met meer kracht in deze markt te penetreren. Uiteraard had deze uitbreiding invloed op het kos- tenpeil. De resultaten zijn daarom welis waar positief, maar toch minder dan in 1972. Verwachtingen voor 1974 We verwachten voortgaande groei van deze markt. Het effect van de verhoogde verkoopkracht moet er dus wel uitko men. De resultaten over 1974 zullen dan ook verbeteren. Export Verslechtering van de ruilvoet, onbere kenbare valutaschommelingen, sterk ge stegen grondstoffenprijzen hebben hun uitwerking op de omzet niet gemist. Bij een lagere omzet was het positieve resultaat over 1973 dan ook lager dan over 1972. Melkbedrijven 1973 laten we achter ons met een gun stiger resultaat dan over 1972. Er bestaan geen plannen tot uitbreiding. Wij blijven attent op het continueren van de goede relatie met onze belangrijkste afnemer: de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa. Ahold kent zijn grondslagen voor het per soneelsbeleid. Daarin staat wat wij voor ons personeel nastreven. De consequen tie van zo'n vastgelegd beleid is, dat het ons er voortdurend aan herinnert, dat wij er nog niet zijn. Aan de andere kant spoort het ons aan om onze ambities waar te maken. Het moet geen papieren tijger blijken. Vanuit deze sfeer is ook 1973 te typeren: er is veel bereikt, maar we zijn er bepaald nog niet. Wat is er zoal gerealiseerd en aangepakt Een omvangrijk terrein vormde de inte gratie van Simon en ETOS in ons concern. Altijd ingewikkelde, soms ook pijnlijke processen, die een zorgvuldige begelei ding vragen. Organisatorische aanpassin gen, verschuivingen van personeel, uni formering van arbeidsvoorwaarden heb ben veel tijd van voorbereiding en over leg gevergd. Bedachtzame invoering van de verande ringen evenzeer. Terugziend mogen we constateren, dat de integratie in een vlot tempo en zonder storingen van betekenis is gerealiseerd. Intussen bereikte het totale personeels bestand, mede door de overname van ETOS, een nieuw hoogterecord: 15565. Laten we een paar hoofdthema's van het sociaal beleid achtereenvolgens kort doornemen. Arbeidsvoorwaarden Over de zorgwekkende loonkostenstij ging hebben we elders onze opinie al uit gesproken. Hier nog het volgende als so ciaal uitvloeisel van de minimum-jeugd lonen. Financieel zijn wij min of meer gedwon gen deze minimum-jeugdlonen tevens als maximum te beschouwen. Met andere woorden: de mimte om te variëren met de beloning naar individuele prestaties is eigenlijk niet aanwezig. Dat past slecht in onze opvattingen over verantwoord so ciaal beleid. Wij zijn er sterke voorstanders van om bij gelijke functie en leeftijd, de betere man of vrouw ook beter te belonen. 18

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 20