Produktiebedrijven Restaurants Enkele kerncijfers f243.418.000 omzet 15,6% stijging ten opzichte van 1972 vestigingen te Tilburg, Wij he, Zaandam en Zwanenburg 1427 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken. Enkele kerncijfers f 22.408.000 omzet 3,4% daling ten opzichte van 1972 18 vestigingen met in totaal 4.435 zit plaatsen, inclusief terrassen 379 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken. Verwachtingen voor 1974 Natuurlijk zal de economische situatie zijn uitwerking op de koopkracht van de consument niet missen. Toch hebben wij vertrouwen voor 1974. De combinatie van scherpe prijsstelling met de mogelijk heid efficiënt en prettig boodschappen te doen in een alles-in-een-winkel, zal eerder aan aantrekkingskracht winnen dan inboeten. Voor de bestaande filialen verwachten wij dan ook een voortgaande gunstige ontwikkeling. Grootste uitda ging voor 1974 zal blijven: hoe aan ge schikte vestigingspunten te komen. Plannen voor 1974 Op velerlei wijzen zullen wij trachten, door middel van gedegen onderzoek, de betekenis en consequenties van deze nieuwe winkelvorm de overheden onder ogen te brengen. Wij hebben reeds gereageerd op de nega tieve conclusies van de rapporten van een interdepartementale werkgroep en van de Raad van Advies voor Ruimtelijke Ordening. Veel van de aldaar geformuleerde bezwa ren van plaatselijke middenstand, prijs regeling en milieu bestaan alleen in theo rie. Eerder verkeren zij in voordelen wan neer men de praktijk bij Ahold, maar ook in andere landen, bestudeert. Een mening die de Stichting Konsumen- ten Kontakt overigens met ons deelt. Het belangrijkste is wellicht, dat de mening van de consument op geen enkele wijze in genoemde rapporten tot uitdrukking komt. Het verheugt ons dan ook, dat Minister Gruijters op ons aanbod is in gegaan de Miro-hypermarkten te gebrui ken voor nader onderzoek, juist op dit punt. Vanzelfsprekend blijven wij actief zoe ken naar vestigingsmogelijkheden. Op dit moment is een bijzondere variant in overweging, waarbij een hypermarkt deel uitmaakt van een recreatiecentrum. Win kelen en recreëren zijn dan optimaal ge combineerd. Terugblik op 1973 De produktiebedrijven behaalden vol gens plan over 1973 een gunstig resultaat. Een weinig opwindend 1973 derhalve, zou men denken. Twee ontwikkelingen werpen hierop een ander licht. Allereerst de ingebruikneming van de nieuwe fa briek te Tilburg. Aanloopmoeilijkheden genoeg. Medio 1974 overwonnen ook, gelukkig. In 1974 mag een vollediger be nutting van de capaciteit worden ver wacht. De andere ontwikkeling is van nog gro tere betekenis. Een onderzoek heeft aan getoond, dat, ook op de lange termijn, produktiebedrijven een wezenlij ke winst- bijdrage aan de onderneming kunnen blijven geven. Uitgangspunten daarbij zijnfabricage van die artikelgroepen die van kritisch belang zijn voor de detail handelsbedrijven en waarvoor afhanke lijkheid van outsiders minder gewenst is. Daarnaast kan men de flexibiliteit en ca paciteitsbenutting nog verder opvoeren door een zelfstandige commerciële op stelling van de produktiebedrijven. Zowel intern bij Ahold-bedrijven als extern bij derdenafnemers moet het mogelijk zijn - in sterkere mate dan voorheen - capaciteit of produkten aan te bieden om zodoende een nog beter resultaat te verkrijgen. Verwachtingen voor 1974 Ook de produktiebedrijven zullen wor den geconfronteerd met vele kostenstij gingen. Scherpe aandacht voor produk- tiviteit, efficiency en capaciteitsbenutting is een eerste vereiste. Voor wat betreft de afzet verwachten wij, dat de zelfstandige commerciële opstelling vruchten gaat af werpen. Plannen voor 1974 Juist om van de passieve, afhankelijke opstelling zo snel mogelijk over te scha kelen naar een actief-commercieel beleid, zal in 1974 een afdeling commerciële ont wikkeling van start gaan. Ons streven is erop gericht daarmee reeds in 1974 concrete resultaten te boeken, met name ook door leveringen aan derden. Terugblik op 1973 Begonnen met hoge incidentele kosten. Geëindigd met een welhaast dramatisch teruglopende omzet. Gevolg van de auto loze zondag. Omzetten van wegrestaurants vielen in de laatste maanden met 30 tot 40% terug. De stadsvestigingen hadden minder last. Tussen begin en eind 1973 een halfjaar met veel betere resultaten. Zo heeft het in april geopende wegrestaurant te Seve- num tot het zondagrijverbod uitstekend gedraaid. Kostenbesparingen, werktijdverkorting, zondagsluiting, bewonderenswaardige in zet van allen, er was geen kruid gewassen tegen de overheidsmaatregelen als gevolg van de energiecrisis. Het positieve rende ment van 1972 is dan ook grotendeels te niet gegaan. Verwachtingen voor 1974 Een slechte start dus in 1974 voor de weg restaurants, altijd het meest renderende gedeelte van onze restaurantactiviteiten. De overgang op maximumsnelheid zal een positief effect hebben. De vraag doet zich voor of bevordering van het openbaar vervoer een negatieve invloed zal hebben op het personenauto verkeer. Wij menen dat de personenauto zodanig in het leefpatroon is verankerd, dat pas op zeer lange termijn dit overheidsbeleid een trend van overschakeling naar open baar vervoer zal bewerkstelligen. In dit opzicht in de zeventiger jaren geen wijzi gingen. Voor het vrachtverkeer ook niet. Wij verwachten daarom voor 1974 posi tieve resultaten. Plannen voor 1974 Het zal een jaar zijn van kostenbesparen de acties. Ons vertrouwen in de weg restaurants zal onder meer tot uitdruk king komen in de bouw van twee weg restaurants in België. Een hiervan wordt in 1974 geopend. 17

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 19