Simon Miro Enkele kerncijfers f 289.738.000 omzet filialen 10,9% stijging ten opzichte van 1972 170 vestigingen 54.805 m2 verkoopoppervlakte 1957 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken. Enkele kerncijfers f 151.130.000 omzet filialen 190,3% stijging ten opzichte van 1972 10 vestigingen 36.566 m2 verkoopoppervlakte 969 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken. Terugblik op 1973 Voor Simon het jaar van de totale omme keer. Zich voegen en vinden in een nieuw concern en tegelijkertijd omschakelen op een nieuwe marketingconcept. Kern van de nieuwe formulemassale presentatie van een compleet assortiment levensmid delen en een agressieve prijsstelling. Con cretisering ervan betekende voor 1973 aanpassingen op alle frontenin assorti ment, in prijspolitiek, in service-aspecten, in aankleding en inventaris van filialen tot in een naamsverandering van Simon de Wit naar Simon toe. Geen wonder dat 1973 een moeizame start liet zien met een stagnerende omzetontwikkeling, ini tiale kosten van f 2 miljoen en investe ringen van f 3,2 miljoen. In het tweede halfjaar heeft de sterk op gaande omzetontwikkeling echter aange toond, dat de nieuwe formule het kopers- publiek wel degelijk aanspreekt. Overigens is Simon het najaar alweer ge start met een variant op de formulede S-Discount-filialen. Er zijn er 9 in Groot- Eindhoven. Beperkt assortiment in de houdbare krui denierswaren op het vlak van de primaire levensbehoeften met een uiterst scherpe prijsstelling. Zo heeft Simon een eigen gezicht en een eigen plaats in de markt naast de Albert Heijn-winkels en de Miro. Zo heeft de gunstige omzetontwikkeling aangetoond, dat de Simon-formule ook levensvatbaarheid heeft. Verbrumar, destijds een volledige doch termaatschappij van Simon de Wit nv, exploiteert nu als operationele eenheid binnen de Simon-organisatie 11 vestigin gen onder de naam Nettomarkt. Wij de len deze filialen in bij de groep zelfbedie ningszaken, omdat in het algemeen Simon alleen de kruidenierswarenafde- ling exploiteert. In 6 gevallen is sprake van een midden- stands-warenhuisopzet door samenwer king met concessionarissen in o.a. tex tiel-, vlees-, confectie-, meubelen-, en radio en t.v.-branches. Op zijn gebied is dit de meest succesvolle groep in Neder land. Verwachtingen voor 1974 De Simon-formule is het meest toege spitst voor concurrentiestrijd op het prijzenfront. En die concurrentie is onge looflijk heftigzal in 1974 alleen nog maar toenemen. Prijsafbraakspelletjes en ex perimenten met nieuwe winkelvormen zullen aan de orde van de dag zijn. Onze aanpak kan alleen succesvol blijven, wan neer wij absolute prioriteit toekennen aan kostenbeheersing, efficiency en slagvaar digheid in reactie op concurrenten. Plannen voor 1974 Eerste prioriteitverder terugdringen van alle kostenverhogende elementen, zoals overdadig dienstbetoon aan de prijsbe wuste koper tot wie wij ons richten. Daar naast vervolmaking van de integratie van onze organisatie en concentratie van het distributiecentrum, het transport, de ad ministratie en de computer. Juist die ter reinen dus waarbij de ervaring leert, dat - zo onmisbaar als ze zijn - de kosten uiterst moeilijk te beheersen zijn. Wij menen, dat dit nieuwe marketing concept dan juist ook in een zich verslech terende conjunctuur, goede kansen maakt. Een veelbewogen 1973 heeft - dankzij de inzet van velen - de basis gelegd voor een veelbelovend 1974. Terugblik op 1973 Op 1973 kijken wij terug met gemengde gevoelens. Commercieel gezien is deze nieuwe formule voor het optreden van Ahold in de detailhandel een succes. Zon der meer. Een uiterst bevredigende om zetontwikkeling van de filialen bewijst de aantrekkingskracht op de consument. De nieuwe naam hypermarkt geeft de gedachte die erachter zit goed weer. Met de Miro richten wij ons tot de grote groep consumenten, die gesteld is op de zeker heid van lage prijzen, gecombineerd met het plezier van comfortabel en gemakke lijk winkelen in een groot zelfbedienings warenhuis met een keuze uit een zeer omvangrijk assortiment levensmiddelen (ca. 3.000 artikelen), verbruiks- en duur zame gebruiksartikelen (ca. 18.000 artike len) van goede kwaliteit. Door de hyper- markt te voorzien van of te omringen met "conveniences" als koffiecorner, pomp station, gratis parkeergelegenheid en bij de nieuwste vestiging een bandenstation en autowasstraat, maken wij voor de con sument het winkelen tot een recreatieve bezigheid. Het succes van alle filialen laat zien, dat deze voor Nederland nieuwe winkelvorm in een behoefte voorziet. Er is echter ook een schaduwzijde aan de Miro-medaille. Zes filialen zijn geopend. Te weinig. Deze activiteit levert slechts het maximale rendement op op de lange termijn wanneer omzetsnelheid van grote kwanta artikelen de lage marges compenseert. Een tiental filialen is nodig. Een groot pro bleem is echter het verkrijgen van nieuwe vestigingspunten. Aarzeling dan wel openlijke afkeer tegen over deze moderne winkelvorm bij de verschillende overheden speelt ons par ten. Dit vertraagt ernstig ons streven naar een noodzakelijk snelle uitbouw van deze sector. Naast Doe't Zelf afdelingen in twee hypermarkten exploiteren wij drie zelf standige winkels op dit gebied, onder de naam Jobby. De resultaten geven rede nen om deze activiteiten uit te breiden. 16

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 18