Plannen 1974 Albert Heijn Supermart Enkele kerncijfers f 1.530.845.000 omzet filialen 13,2% stijging ten opzichte van 1972 457 vestigingen 198.551 m2 verkoopoppervlakte 9895 personeelsleden, excl. part-timers, die minder dan 15 uur per week werken. De komende jaren zullen naar wij ver wachten een beter resultaat te zien geven dan in 1973. Dat jaar was een dieptepunt van een dal waar wij verwachten uit te zullen komen. Dat gaat niet in één stap. Het volledige positieve effect van de ge nomen en de voort te zetten maatregelen zal naar mag worden verwacht pas in 1975 tot uitdrukking komen. Plannen 1974 Richting van ons beleid Bij ons marktgericht denken en handelen past het beginsel, dat wij de prijsverho ging als middel tot rentabiliteitsverbete- ring niet dan in uiterste noodzaak willen hanteren. Niet zozeer vanuit een filan tropische instelling ten opzichte van de consument, maar vanuit de overtuiging, dat met een ander beleid de consument onze deur voorbij zal gaan. Op de langere termijn blijven wij zoeken naar nieuwe activiteiten die binnen de sfeer blijven van ons uitgangspuntrecht streeks leveren van goederen en diensten aan de eindconsument. Wij blijven de noodzaak erkennen ook buiten de Nederlandse grenzen activitei ten te ontplooien. Vooralsnog bestaan hieromtrent nog geen concrete plannen. Onze mogelijkheden en ambities op de Nederlandse markt vragen juist door ons 1973-beleid nog alle aandacht. Zo snel mogelijk oogsten van wat in 1973 is gezaaid, zal 1974 kenmerken. Con centreren op beperking van aanloopkos ten, versnelde benutting van nieuwe ca paciteiten en gecreëerde produktiviteits- mogelij kheden. Korte-termijn-sanerin- gen hebben onze aandacht. We blijven werken aan efficiency-verho- gende maatregelen in de distributie. Een voortzetting van de studie naar verder gaande automatisering. Daarnaast blijft de administratieve automatisering een voortdurende bezigheid. In dat kader past ook een actief oplei dingsbeleid. Juist ook vanwege de daar van te verwachten effecten op langere termijn. Het is een noodzaak de mensen voor te bereiden op toekomstige taken. Dit betekent ook stringente en systema tische personeelsplanning, kritische ana lyse van overheadkosten en intense aan dacht voor de consequenties van externe ontwikkelingen met het oog op de kwali teit van onze organisatie en ons manage ment. Ons investeringsbeleid over 1974 zal be houdend zijn. Te richten op die activi teiten waarvan wij de succeskansen op de lange termijn met de grootste zekerheid kunnen voorspellen. Het totale investeringsbudget voor 1974 bedraagt f 45.000.000. Wij denken geen beroep te hoeven doen op de kapitaal markt. Ook voor de onroerende goederen maatschappijen is de financiering gere geld. Concrete plannen liggen klaar voor de opening van 19 nieuwe winkelvesti gingen en 3 nieuwe wegrestaurants. Terugblik op 1973 De Albert Heijn supermarts en zelfbe dieningszaken breed en diep assortiment levensmiddelen al dan niet aangevuld met non-food artikelen. De marketing van dit pakket steunt zeer consequent op het "consumentis me" de erkenning van de consument als kritisch, bewustkiezend, zelfverantwoor- delijk wezen. Iemand die recht heeft op eerlijke informatie en een eigentijdse be nadering in de koopomgeving. Dit is ons beginsel voor onze communicatie met de klant. Zo willen wij met hen zaken doen. Mooi gezegd, maar hoe hebben wij dat in 1973 concreet laten blijken? Wat voorbeelden. Aanduiding van de Prijs Per Standaard- hoeveelheid (PPS) op nagenoeg het com plete kruideniersassortiment. Dat biedt de consument gelegenheid tot prijsverge lijking. Vermelding op de verpakking van de Uiterste Verkoop Datum (UVD) om de houdbaarheid aan te geven. Informatie over voedingswaarde betreffende daar voor in aanmerking komende artikelen. Uitgangspunt bij dit allesde consument heeft niet alleen recht op plezierig winke len. Betrouwbaar en zakelijk verant woord kopen op basis van open en vol ledige informatie hoort er onverbrekelijk bij. Vervanging van het nieuwsblad Aller hande door Idé. Grondidee: eigentijdse communicatie. Een tijdschrift, waarin wij ons doen en laten tegenover de consument verant woorden en verklaren. Een tijdschrift waarin ook consumenten woord (en weerwoord) kunnen voeren. Nu de cijfers: omzetgroei bevredigend; de resultaten bleven achter. Redenen: druk op de marges door loon- en prijs beleid, vooral door het maar gedeeltelijk kunnen doorberekenen van de sterk ge stegen vleesprijzen aan de consument. En dat waar vers vlees toch zo'n 10% van onze omzet uitmaakt; aanloopkosten van de centrale slagerij te Zaandam. 14

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 16