wij in 1973 grote aandacht hebben be steed. De omzetgroei over 1973 is zeker niet slecht geweest. Maar dit is slechts één belangrijk facet. Dit jaar hebben wij voor al gebruikt voor het scheppen van waar borgen ter verkrijging van voortgaande omzetgroei op de lange termijn. Langs de weg van vergroting van het marktaan deel. Hiervoor is in 1972, maar vooral in 1973, de basis gelegd door een verdere uitbouw van het aantal verschijningsvor men, waarmee we op de markt opereren. De overnames van Simon en ETOS, de verbouwing van hun filialen, de expansie van onze recreatie-activiteiten, ons zoe ken naar nieuwe vestigingsplaatsen voor Miro-hypermarkten, onze entrée in de reismarkt. Dat alles getuigt van deze visie, dat nieuwe markten moeten worden aangeboord. In hoeverre er nu al indicaties zijn over de kansen op succes voor deze uitwerkingen van onze lange termijnvisie zien we in de volgende paragraaf. Produktiviteitsstijging is geen eenvoudi ge zaak. Al onze activiteiten kenmerken zich door hun arbeidsintensieve karakter. Centraal heeft gestaan de produktiviteit en efficiency van de fysieke distributie voor de detailhandelsbedrijven. In 1973 hadden we nog te kampen met de aanloopproblemen van ons nieuwe cen trale distributiesysteem. Overigens is in passing van Simon en ETOS in onze nieu we opzet succesvol verlopen. Op dit terrein van de fysieke distributie kunnen wij thans de vergelijking met branchegenoten, in Nederland of daar buiten, glansrijk doorstaan. De grondslag is gelegd om te voldoen aan de modernste maatstaven van kostenbe heersing, efficiency en leveringsgraad. Andere produktiviteitsmaatregelen heb ben vooral gelegen in het vlak van de vakopleiding en managementvorming. Met name in de levensmiddelensector en de restaurants. Hierover meer in het hoofdstuk over het Sociaal beleid. Beheersing inkoopprijzen. Hiervoor zijn onder meer de produktiebedrijven van belang. Een nieuwe centrale slagerij te Zaandam. Een derde toegevoegd door de overname van ETOS. Een nieuw produk- tiebedrijf te Tilburg. Een onderzoek toonde de wezenlijke be tekenis aan van de fabricage-activiteiten voor ons concern. Niet alleen voor de levensmiddelen detailhandel, ook voor de restaurants, de export, het grootverbruik. Voor al deze werkmaatschappijen zijn ze van belang, omdat ze levertijd, prijs en kwaliteit ga randeren. De twee nieuwe produktie-eenheden te Tilburg en Zaandam zullen een belang rijke bijdrage gaan leveren aan verster king van deze garanties. Vooral op het terrein van de prijs door de hoge maat staven in de nieuwe opzet gesteld aan effi ciency en produktiviteit. Daarnaast kan een meer actief-commerciële opstelling de bijdrage van de produktiebedrijven aan de concernwinst nog verder opvoe ren. In concreto betekent dit door leve ring aan derden een optimale capaciteits bezetting mogelijk maken. In 1974 gaan we daarmee beginnen. Betekenis van 1973 voor de resultaten- ontwikkeling op lange termijn Met het voorgaande is tegelijkertijd 1973 getypeerd. Een jaar van moeizame op bouw met het oog op de toekomst. Daarmee is ook de kernoorzaak van het matige resultaat aangegeven. Aanloop- en verbouwingskosten, start problemen, omzetverlies tijdens omscha kelingsperioden, initiale kosten. Aan de kant van Simon, van ETOS, van het nieu we produktiebedrijf te Tilburg, de nieuwe centrale slagerij te Zaandam, het nieuwe distributiecentrum te Tilburg. In hoeverre is er nu al iets te zeggen van de kansen op succes, die we op langere termijn van deze vernieuwingen ver wachten. Verderop in dit verslag gaan we per werk maatschappij in meer details. Laten we ons in deze paragraaf beperken tot een korte typering van de meest belangrijke ontwikkelingen. Detailbedrijf algemeen Vergroting van ons marktaandeel is op nieuw gerealiseerd. De totale geldomzet in de filialen groeide naar f 1.971 mil joen. Een toename van 18,3%. Omzet- verdeling naar kruidenierswaren/vlees waren, groenten en fruit, vers vlees, niet- levensmiddelen respectievelijk 63,5%, 7,2%, 10% en 19,3% tegenover respectie velijk 62,9%, 7,4%, 10,8% en 18,9% in 1972. Veel belangrijker nog is de start met een hele serie nieuwe verschijningsvormen. Simon-supermarkten, Simon-zelfbedie- ningszaken, S-Discount-filialen, Netto- markten. In 1973 zijn 24 nieuwe filialen geopend. Het totale verkoopoppervlak bedraagt nu 289.922 m2. Een nettostijging van onge veer 20%. Verdeeld over 637 filialen. Het nu opgebouwde scala aan verschij ningsvormen brengt letterlijk ieder type consument binnen ons bereik. Een ge zonde basis, juist op de langere termijn. Deze nieuwe formules hebben niet al direct bij de start een positief rendement opgeleverd. De omzetontwikkeling van al deze nieuwe types vertoonde echter het laatste halfjaar een zeer forse stijging. Ook als we dat corrigeren met het "ham ster-effect". Terecht mogen wij met deze nieuwe zaken 1974 met vertrouwen in gaan. ETOS De overname van ETOS past in het hier voor geschetste beleid. Een duidelijke versterking van onze marktpositie in Groot-Eindhoven. Een welkome aanvul ling op het aantal verschijningsvormen middels de drogisterijgroep. Toevoeging van een derde centrale sla gerij in het zuiden des lands aan de net nieuw opgezette te Zaandam. Verrassend snel is de integratie binnen ons concern uitgevoerd. Op uiterst effi ciënte wijze zijn 34 voormalige ETOS- filialen ingepast in de keten van Albert Heijn-winkels en 8 omgeschakeld op de S-Discount-formule van Simon.

Jaarverslagen | 1973 | | pagina 13