Restaurantbedrijf Overige activiteiten Veranderingen in de opzet van onze restaurants, die reeds in 1970/71 ter hand werden genomen, alsmede de in het verslag jaar doorgevoerde sfeerverbeteringen hebben er toe geleid, dat de resultaten over 1972 beduidend gunstiger waren dan over de voor gaande jaren. De combinatie van self-service-restaurant en specialiteiten-eethuisje blijkt bij een toenemend aantal gasten grote waardering te vinden. Hierdoor kon de omzet in die vestigingen, die het gehele jaar geopend zijn geweest, ten opzichte van 1971 met 11 toenemen. In april 1972 beëindigden wij de exploitatie van de verliesgevende restaurants in Den Haag en Voorburg. Uitbreiding met nieuwe vestigingen in de wegrestaurantsector bleek in het verslagjaar met te realiseren, o.a. door het feit dat ook in 1972 nog geen overeenstemming met de over heid kon worden bereikt over de voorwaarden voor het stichten van weggebonden restaurants. Wij hopen dat in 1973 de besprekingen tot een zodanig resultaat zullen leiden, dat met de bouw van een weggebonden restaurant aan de E 8 bij Stroe kan worden begonnen. In april 1973 is in de gemeente Sevenum (Noord Limburg) een nieuw wegrestaurant door ons geopend aan de kruising van de E 3 en de Midden peel weg. De totale geldomzet steeg ten opzichte van vorig jaar met circa 6%. De exploitatie resultaten vóór rente en belasting gaven een niet onaanzienlijke verbetering te zien ten opzichte van de voorgaande jaren. Hierdoor kon er over 1972 een positief rendement worden gemaakt. De resultaten van Family Food bv, een joint venture met de McDonald's Corporation te Chicago, waren over het boekjaar negatief. Per ultimo 1972 waren er drie vestigingen in exploitatie. De overhead en de initiale kosten drukken bij het nog geringe aantal vestigingen zeer zwaar. Recreatie De nv tot Exploitatie van Recreatiecentra, oorspronkelijk een dochteronderneming van Simon de Wit nv, is tegen het eind van het boekjaar als werkmaatschappij van Albert Heijn nv gaan functioneren. Na de omzetting tot bv in begin 1973 is de naam thans Vennootschap tot Exploitatie van Recreatiecen tra bv, waarvoor nog een meer aansprekende naam zal moeten worden gevonden. In deze sector konden resultaten worden geboekt die nagenoeg gelijk waren aan de gunstige uitkomst van het voorgaande jaar. Weliswaar heeft de slechte zomer de omzetten in de dagrecreatie en vooral bij de natuurbaden geschaad, doch in de overige onderdelen kon een omzetvermeerdering worden gerealiseerd die de hogere kosten compenseerde. De exploitatie van het in ontwikkeling zijnde recreatieoord (circa 75 ha) in Wilsum in Duitsland, zal in 1973 op een alsnog bescheiden wijze worden voortgezet. Evenals op de drie andere, reeds langer in bezit zijnde terreinen, zullen bezoekers hier voor korte of lange tijd een standplaats kunnen huren voor tent of caravan. Er zal een supermarkt en een eenvoudig restaurantbedrijf worden gevestigd. Voorts wordt er een natuurbad aangelegd, het geen vooral voor de dagrecreatie van belang is. Het ziet er naar uit dat de aanloopkosten van deze vestiging het resultaat 1973 nog wel nadelig zullen beïnvloeden. Inmiddels zijn er maatregelen genomen die ons in staat moeten stellen om verdere uitbreidings mogelijkheden in deze sector, die er naar onze mening stellig zijn, mogelijk te maken. Export Onze exportsector ondervond in 1972 de gevolgen van de moeilijkheden op monetair gebied. Hierdoor vielen sommige markten weg, waartegenover in sommige gevallen compensatie op andere markten kon worden gevonden. De geldomzet van door onze eigen produktiebedrijven geleverde artikelen bleef nagenoeg gelijk. De geldomzet van bij derden betrokken artikelen daalde. Niettemin kon ten opzichte van vorig jaar een bevredigend resultaat worden geboekt. Levering aan grootverbruikers In 1972 zijn weer verschillende maatregelen genomen die een verhoogde verkoopkracht en slagvaardigheid van de organisatie tot doel hebben. In eerste aanleg zullen de kosten van deze maatregelen de resultaten van 1973 iets onder druk zetten. De mogelijkheden die wij in de markt van grootverbruikers onderkennen en kunnen be nutten, leiden echter tot goede verwachtingen. Ook de aanverwante activiteitengebieden hebben onze aandacht. De omzetten in deze sector stegen met ongeveer 14%. De resultaten vóór rente en belasting stegen zodanig dat thans een redelijk rendement kon worden geboekt. Meikbedrijven Melkexport Sterovita bv, die onder meer verse melk en melkprodukten aan de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland levert, boekte in 1972 een iets lagere kwantitatieve omzet. De lagere koers van de dollar heeft de resultaten ten opzichte van het vorige boekjaar gedrukt, waardoor het exploitatieresultaat vóór rente en belasting met circa 10% daalde. 19

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 21