Detailbedrijf Albert Heijn Superman In het verslagjaar werden 16 Supermarts geopend met een totale verkoopoppervlakte van 12.337 m2. Een drietal Supermarts alsmede 19 zelfbedieningszaken werden gesloten wegens vervanging door nieuwe filialen, res pectievelijk wegens onvoldoende rendement. De bouw en inrichting van de centrale slagerij in Zaandam is overeenkomstig de planning verlopen. De ingebruikstelling heeft dan ook in april 1973 plaatsgevonden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling in 1973 ook een centrale slagerij in Tilburg te bouwen. Inmiddels zijn belangrijke werkmethodeverbe teringen ontwikkeld, waardoor de capaciteit van de Zaandamse centrale slagerij voor de eerstkomende jaren voldoende zal zijn en het niet noodzakelijk is de centrale slagerij in Tilburg op korte termijn te realiseren. De in het vorige verslag uitgesproken verwachting inzake een spoedige afschaffing van de nadere keuring van vlees, die plaats vindt bij de invoering van vlees van de ene keuringskring in de andere, is in het verslag jaar helaas niet bewaarheid. Gezien het belang van deze nu reeds jaren lopende zaak hopen wij, dat een en ander nu eindelijk eens zijn beslag zal krijgen. Het gebruik van de distributiecentra in Zaan dam en Tilburg is dusdanig geoptimaliseerd dat in Zaandam enerzijds ruimte is geschapen om in de loop van 1973 de Simon de Wit distributie over te kunnen nemen, terwijl anderzijds de uitbreiding c.q. aanpassing van distributiefaciliteiten voor de dagverse artikelen heeft plaatsgevonden. In het kader van een zo goed mogelijke kwaliteitsbeheersing van dagverse artikelen zijn projecten in ontwikkeling respectievelijk ontwikkeld, zowel in verband met de uitbouw van gekoeld vervoer als ter invoering van meermalig standaardfust. Als blijk van erkenning, dat de consument recht heeft op een zo volledig mogelijke informatie met name ten aanzien van de prijsassortimenten en de prijsconcurrentie, is besloten ook in de kruidenierswarensector, te beginnen met wasmiddelen, uitbreiding te geven aan de reeds in de vleessector toegepaste vermelding van de consumenten prijs per standaardhoeveelheid. Voorts werd in ditzelfde kader besloten tot het ook voor de consument leesbaar maken van bestaande codes c.q. het open code systeem te uniformeren en uit te breiden. Tevens bevindt zich in voorbereiding het systeem door middel waarvan de consument de voor zijn relevante informatie aangaande bestanddelen en voedingswaarde van een produkt kan aflezen. In het algemeen werd uit een oogpunt van milieubeheer bijzondere aandacht besteed aan de selectie van het verpakkingsmateriaal. Zo worden op grond van onderzoeken bepaalde niet afbreekbare grondstoffen niet, respectievelijk niet meer voor de verpakking gebruikt, terwijl overbodige verpakking voor zover in ons vermogen ligt, wordt vermeden. Wij zetten de studies dienaangaande voort en nemen actie zodra dit mogelijk is. De geldomzet in de filialen steeg met 10,5% ten opzichte van 1971. Deze verhoging is, naast het gestegen prijspeil, overigens grotendeels te danken aan de in de loop van 1971 en 1972 geopende filialen. In de reeds voor 1971 geopende filialen was de omzetgroei beperkt tot gemiddeld circa 4%. In tegenstelling tot vorige jaren week de omzetstijging in de zelfbedieningszaken weinig af van die in de supermarkten. Het prijspeil van het gevoerde assortiment steeg met ongeveer 6,2% ten opzichte van 1971 (vorig jaar circa 4%). Met name waren de inkoopprijzen van vlees van grote invloed op dit prijspeil. Het overigens niet geheel vergelijkbare CBS-prijsindexcijfer voor voedings- en genotmiddelen steeg meer. Het omzetaandeel van de zelfbedieningszaken daalde verder tot 19% (vorig jaar 21 De resultaten van de PMC-activiteiten gaven een verbetering te zien. Daarentegen was het resultaat van de in 1972 ter hand genomen verkoop van reizen negatief. De ingebruikstelling van het distributiecentrum in Tilburg ultimo 1972 gaf voor dit boekjaar een aanzienlijke kostenverhoging. Er is uiteraard een reservecapaciteit in de distri butiecentra. Door deze onderbezetting werden de resultaten in dit verslagjaar met circa f 3 miljoen nadelig beinvloed. 17

Jaarverslagen | 1972 | | pagina 19