Overige activiteiten Samenvatting Melkbedrijven De kwantitatieve omzet van Melkexport Sterovita nv, die verse melk en melk- produkten exporteert, bleef in het boekjaar nagenoeg op peil. De gevolgen van de devaluatie van de dollar ten opzichte van de gulden hebben de resultaten van het bedrijf enigszins gedrukt. Per saldo kon desondanks nog een redelijk resultaat worden geboekt. Export De verkoopactiviteiten van de nv Hermetica zijn geheel op het buitenland gericht. Produkten uit de eigen produktiebedrijven, alsmede produkten van derden worden naar verschillende delen van de wereld geëxporteerd. Het assortiment produkten is gevarieerd. De nv Hermetica had in het afgelopen boekjaar met twee tegenwerkende factoren te kampen. Enerzijds werd de concurrentie positie aangetast door de voortgaande kostenstijgingen bij de producerende bedrijven en anderzijds door de recente monetaire crisis. Toen met het zweven van de Duitse Mark, snel gevolgd door de Nederlandse gulden, deze situatie ontstond, die nog werd verergerd door handels politieke en monetaire maatregelen van de U.S.A., moesten relatief niet onbelangrijke koersverliezen worden geaccepteerd. Niettegenstaande deze moeilijkheden is de nv Hermetica er in geslaagd het boekjaar met een bevredigend financieel resultaat af te sluiten. Het peil van 1970 kon echter niet geheel worden bereikt. Het laat zich aanzien, dat ook de resultaten van het nieuwe boekjaar zullen worden beïnvloed door het monetaire probleem. Dit is immers, ondanks de recente koersaanpassingen en de devaluatie van de Amerikaanse dollar, nog niet opgelost. Levering aan grootverbruikers Albert Heijn Grootverbruik nv overtrof in dit boekjaar de gestelde prognoses, zowel wat de omzet als wat het netto resultaat betreft. De omzetstijging van 21% moet onder andere worden toegeschreven aan een sterke groei van het aantal afnemers enerzijds en aan een voortgezette uitbreiding van het assortiment anderzijds. Ook in de toekomst zal ons streven er op gericht blijven om ons pakket zo goed mogelijk af te stemmen op de wensen, die bij de diverse instellingen leven. De gewijzigde organisatievorm, als gevolg waarvan onze activiteiten vanaf begin 1971 door een zelfstandige werkmaatschappij werden geleid, heeft een positieve invloed gehad op de resultaten. Hoewel het netto resultaat thans nog niet geheel het vereiste peil heeft bereikt, voorzien wij een zich voortzettende groei van de omzet en mogelijkheden tot verdere verbetering van het resultaat. Samenvattend kan worden gesteld, dat de resultaten onder druk hebben gestaan van de loon- en andere kostenstijgingen. Verder zijn er een aantal los hiervan staande factoren, die eveneens de resultaten nadelig hebben beïnvloed. Deze factoren zijn o.m.: stijging van de huisvestingskosten van het hoofdkantoor hoge initiale kosten in verband met de opening van nieuwe filialen aanloopkosten van de Miro-zelfbe- dieningswaren huizen. Op pagina 20 is een vergelijking opge nomen van de geconsolideerde winst- en verliesrekeningen over 1971 en 1970. Het exploitatieresultaat steeg met 3,3%, de totale omzet met 13%. In procenten van de omzet uitgedrukt is het exploitatiesaldo gedaald tot 4,4% (vorig jaar 4,8%). De totale loonkosten, inclusief vrijwillige en wettelijke sociale lasten stegen over het boekjaar 1 971 tot f 1 63 miljoen (vorig jaar f 135 miljoen). De initiale kosten, verbonden aan de voorbereiding en opening van nieuwe filialen waren hoger dan vorig jaar. Over het boekjaar 1971 bedroegen deze kosten f 5,5 miljoen (vorig jaar f 4,1 miljoen). Deze kosten werden geheel ten laste van het exploitatieresultaat geboekt. De aanloopkosten van het distributiecentrum in Tilburg en het non food distributie centrum in Beverwijk werden ten laste van een vroeger daarvoor gevormde voorziening gebracht. Ook dit jaar werden de extra koopsommen, die nodig zijn om de pensioen rechten over verstreken dienstjaren op het gestegen salarispeil te brengen, ten laste van de exploitatierekening gebracht. Eveneens werden in dit verslagjaar alle verbouwingskosten, reorganisatiekosten, goodwill etc. direkt ten laste van het 19

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 23