Produktiebedrijven Restaurantbedrijf Binnen het kader van een heroriëntering werd voorts besloten om te streven naar een vast assortiment in bepaalde artikelgroepen in plaats van het maandelijks uitbrengen van een premie. De verwachtingen t.a.v. de resultaten van de gewijzigde koers zijn gunstig. Het boekjaar werd voor deze activiteiten met een aan zienlijk geringer verlies afgesloten dan het vorig jaar. Ook in de produktiesector vond een aanzienlijke stijging van het loon- en kostenpeil plaats. Zoals bekend wordt de produktie, behoudens enige export, afgezet via onze eigen distributiekanalen. Van de omzet der filialen was in geldswaarde gemeten circa 18% afkomstig uit de eigen produktiebedrijven (vorig jaar 19%). In de groep kruidenierswaren/vleeswaren is dit circa 26% (vorig jaar 27%). Door de sterke uitbreiding van het assortiment in de filiaalsector wordt het aandeel van de eigen produkten, in verhouding tot de totale omzet geleidelijk kleiner. In de produktiebedrijven werden evenals vorig jaar weer een aantal investeringen gedaan, die de verhoging van de produktiviteit bevorderen. In de vleeswaren- fabriek in Wijhe werd voortgegaan met het realiseren van het reconstructieplan. Dit meerjarenplan zal het bedrijf in Wijhe tot een in alle opzichten moderne vleesverwerking in staat stellen. De mogelijkheden tot uitbreiding van de produktie in Zaandam zijn zeer beperkt. Daarom werd in de loop van 1971 een leegstaande textielfabriek in Tilburg gekocht. Deze fabriek kan met relatief geringe aanpassingen uitstekend tot een levens- middelenfabriek worden omgebouwd. Het is de bedoeling in dit pand een deel van de produktie uit Zaandam, met name de koekjessector, onder te brengen. Daarnaast zal in dit bedrijf ook een gebakafdeling worden gevestigd. Deze zal in de loop van 1972 in gebruik worden genomen. In de loop van 1971 werden onze wegrestaurants in Leiderdorp en Reeuwijk opnieuw ingericht. Deze hebben thans een self-service restaurant, een eethuisje en een nachtserviceruimte. Door de nieuwe opzet konden de resultaten in de betrokken vestigingen duidelijk worden verbeterd. Het ligt in de bedoeling de toekomstige wegrestaurants op soortgelijke wijze in te richten. Doordat met de betrokken overheids instanties nog geen overeenstemming over de erfpachtvoorwaarden kon worden bereikt is de stichting van een eerste 'weggebonden' restaurant in Stroe nog niet gerealiseerd. De kostenverhogingen konden niet geheel door de omzetstijging van 6% worden gecompenseerd. De exploitatie van het restaurant, de bar en de koffieshop in het Schiphol Frommer hotel werd in het eerste kwartaal van 1971 ter hand genomen. Deze anders geaarde exploitatie heeft, in het beginjaar van dit hotel, de verwachte aanloopmoeilijkheden gegeven. Mede hierdoor is het totaal netto resultaat van het restaurantbedrijf nog in ongunstige zin beïnvloed. Er worden voor de onrendabele vestigingen maatregelen in overweging genomen, die een sanering beogen. Family Food nv, een joint venture met de McDonald's Corporation te Chicago, opende 2 vestigingen in Zaandam en Delft, onder de naam McDonald's. De wijze, waarop de Zaandamse en Delftse consu menten deze voor Nederland nieuwe formule - een beperkt assortiment kwaliteitsartikelen tegen zeer lage prijzen - hebben ontvangen, is hoopgevend. Naast de McDonald's vestiging, die in Haarlem Schalkwijk zal wor den gevestigd lopen er onderhandelingen voor verschillende nieuwe verkooppunten. 18

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 22