universele artikelcodering en standaard facturen. In de loop van het jaar werd ons transport- materieel gemoderniseerd; het werd afgestemd op palletvervoer en geschikt gemaakt voor de toepassing van mecha nische laad- en losapparatuur. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat het beleid inzake de verticale prijsbinding bij verschillende fabrikanten een enigszins tweeslachtig karakter draagt. De tendens is waarneembaar, dat men zich over handhaving van de vastgestelde prijzen door de kleinere afnemers niet al te druk maakt, maar dat men zich bepaalt tot het controleren van de verkoopprijzen bij grotere afnemers. Hoewel dit kan worden verklaard door het feit, dat een effectieve controle bij de gehele detailhandel te veel kosten met zich zou brengen, is deze discriminatie toch onbillijk en kan deze gemakkelijk de rust in een bepaalde sector verstoren. Zelfs al zou men op zichzelf voorstander van de verticale prijsbinding zijn, dan geeft bovengeschetste toepassing gemakkelijk aanleiding tot ongelijke concurrentieverhouding. Het is dan ook de vraag, in hoeverre een dergelijke interpre tatie van de verticale prijsbinding langer te aanvaarden is. Ook in 1971 heeft men in Nederland de Amerikaanse term 'consumerism' weer kunnen horen. Mag de term al Amerikaans zijn, het verschijnsel dat er mee wordt aangeduid is zeker niet tot de Verenigde Staten beperkt. De inhoud van het woord 'consumerism', waarvoor wij in het Nederlands consumen tisme zouden willen suggereren is overigens moeilijk exact te omschrijven. In het algemeen dient het als aanduiding van verschillende uitingsvormen van de kritischer instelling van de consument jegens een ieder die goederen of diensten levert. Een kritischer instelling die overigens niet alleen tegenover het bedrijfsleven tot uiting komt, doch ook de goederen en diensten van de overheid, semi-overheid, instellingen en vrije beroepen betreft. De achtergronden van het consumentisme zijn complex. Elementen daarin zijn het onbehagen van de consument over de ondoorzichtigheid van de markt maar daarnaast ook het aan het licht komen van repercussies van de moderne produktie op het milieu. Wat dit laatste betreft lijkt een verband met de hedendaagse maatschappij kritische stromingen aannemelijk. De kritische consument zoekt en vindt de wegen om zijn mening kenbaar te maken en invloed uit te oefenen, hetzij door middel van geïnstitutionaliseerde weloverwogen activiteiten, dan wel door min of meer spontane acties die doorgaans veel publiciteit krijgen. Het belang van de consument heeft in onze onderneming, door de jaren heen, bij onze zakelijke activiteiten veel aandacht ge kregen. Veel zorg en moeite werd besteed om te bepalen wat die consument aan artikelen en diensten verlangde. Het consumentisme is in zoverre een nieuw verschijnsel dat het ook aandacht vraagt voor wat de consument juist niet verlangt. Wij zijn ook thans bezig na te gaan of de prioriteiten die de klant stelt zich werkelijk wijzigen. Daarbij moet er naar worden gestreefd te bepalen of de stemmen die in naam van de consument opgaan de werkelijke voorkeuren van de klant vertolken. Het staat overigens wel vast dat de beslissingen, die uiteindelijk, na het afwegen van alle factoren, worden genomen niet alle groeperingen tevreden zullen kunnen stellen. De laatste jaren zijn voor Nederlandse adverteerders meer soorten media beschik baar gekomen voor massacommunicatie, zoals de radio en de televisie. Ook zijn de zogenaamde huis-aan-huis bladen sterker ontwikkeld en bereiken thans een groot publiek. Belangrijk is dat door middel van regelmatig onderzoek gegevens beschikbaar komen over de wijze van ontvangst en appreciatie van deze media door de ontvanger. Zo werd bijvoorbeeld eind 1971 in een onderzoek aangetoond dat AllerHande, het gratis verspreide nieuwsblad van Albert Heijn, gewoonlijk gelezen wordt in 1,6 miljoen Nederlandse gezinnen. Het beschikbaar zijn van meer soorten media is een gelukkige omstandigheid voor het grootwinkelbedrijf, dat immers ook een groeiende variatie van 'boodschappen' heeft voor zijn publiek. In het jaar 1971 hebben wij in bepaalde gebieden, o.a. de drie grote steden, de huis-aan-huis bladen ingeschakeld om de weekaanbiedingen bekend te maken. Deze bladen waren in bepaalde gebieden de enige mogelijkheid om op plaatselijk niveau te adverteren. Dit was belangrijk voor ons vanwege de verschillende winkeltypes. Intussen heeft de dagbladpers ook de mogelijkheid geschapen om bepaalde regionale afwijkingen toe te passen in onze advertenties. Daarmee verviel de noodzaak tot een intensief gebruik van de huis-aan-huis bladen. In 1971 zijn ook de televisie en de geïllustreerde tijdschriften door ons gebruikt ter voortzetting van de kwaliteitscampagne. In het boekjaar 1971 werd circa 62% (vorig jaar 59%) der verkochte artikelen, gemeten in geldswaarde, naar de filialen verzonden via het eigen distributienet. Het ligt in de bedoeling, dat dit percentage nog verder zal toenemen. De gewogen gemiddelde prijsstijging van het door ons gevoerde artikelenpakket was 16

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 20