i Het op 18 november 1971 officieel geopende nieuwe AH-hoofdkantoor aan het Ankersmidplein te Zaandam is het tot dusverre hoogste gebouw in de Zaanstreek. Het hoogste punt: 75,55 m, is de top van de koeltoren voor de klimaatregeling. Het gebouw telt 18 verdiepingen. De hoogbouw (30 x 30 m) heeft een inhoud van ca. 50.000 m3, de laagbouw van ca. 30.000 m3. Het hoofdkantoor werd reeds op 16 augustus 1971 in gebruik genomen, nadat in één weekeinde de inventaris uit de diverse oude gebouwen in Zaandam was verhuisd. Nadat in 1 968 het besluit tot de bouw was genomen, werden van april 1969 af in een model op ware grootte van de zuid-west hoek van de hoogbouw proeven uitgevoerd t.b.v. de te gebruiken materialen, indeling, inrichting, klimaatregeling etc. Op 27 mei van dat jaar ging de eerste van de in totaal 257 palen de grond in. De bouw door de Hollandse Beton Maatschappij nv geschiedde in het tijdbesparend jackblock- systeem: opvijzelen van betonnen blokken in de kern en van stalen kolommen in de (dubbele en geheel gesloten) gevel. Op de foto's onderaan de pagina zijn diverse stadia van de bouw te zien. Links boven AH's projectleider L. Bouman met twee leden van het bouwteam en rechts midden, de laatste vijzeling door de heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur. Hiernaast het voltooide hoofdkantoor, dat ontworpen werd door de architecten Groosman Partners en dat eigendom is van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het kantoor kan plaats bieden aan ruim 1000 medewerkers. De naam Ankersmidplein heeft historische betekenis. Op deze plaats vervaardigde vroeger een smid ankers voor de Zaanse schepen.

Jaarverslagen | 1971 | | pagina 10