n o ai 17 Produktiebedrijven Restaurantbedrijf De betaling van de bouwkosten, alsmede de inrichtingskosten voor het distributiecentrum in Tilburg zullen grotendeels in 1971 geschieden. De totale investering wordt op circa f 20 miljoen ge raamd. De in de loop van 1970 geopende filialen boekten in dit jaar nog slechts een gering positief resultaat. Wij hebben reeds vorig jaar vermeld, dat de aanlooptijd tot een normaal rendement geleidelijk iets langer wordt. Overigens kunnen wij mededelen, dat het rendement van de in 1969 geopende filialen thans nauwelijks lager is dan het gemiddelde. De Premie-van-de-Maand-Club boekte over 1970 een wat lagere omzet dan over het boekjaar 1969. Voornamelijk was dit een gevolg van het feit, dat er minder dure artikelen werden verkocht en meer lager geprijsde premies. De PMC heeft het boekjaar 1970 met een verlies moeten afsluiten, omdat het evenals in 1969 onmogelijk was een deel van de gestegen kosten door te berekenen. Evenals in de detailsector stegen de loonkosten sterker dan de produktiviteit. Wij beschikken over een drietal produktiebedrijven nl. in Zwanenburg een brood- en banketfabriek, in Wijhe een vlees- warenfabriek en in Zaandam een bedrijf, dat o.m. omvat een bakkerij, een suikerwerk- en chocolade fabriek, een koffiebranderij, een theeafdeling, een wijnbottelarij, een limonadesiroopfabriek en een afdeling die vermicelli en macaroni fabriceert. De geldomzet steeg met circa 10%. Van de omzet der filialen was in geldwaarde gemeten circa 19% afkomstig uit de eigen produktie bedrijven (vorig jaar 20%). In de groep kruidenierswaren/ vleeswaren is dit percentage circa 25 (vorig jaar 27). De reden van de geleidelijke vermindering is dat door de uitbreiding van het assortiment het belang van de zelf geproduceerde artikelen relatief kleiner wordt. Ook in het verslagjaar werden in de produktiebedrijven een aantal investeringen gedaan, die de verhoging van de produktiviteit bevorderen. Voorts werden in het produktiebe- drijf te Wijhe aanzienlijke bedragen besteed om het bedrijf aan te passen aan de moderne eisen. Ook in de komende jaren zal dit veel investeringen vragen. In de brood- en banketfabriek werd o.a. een moderne zgn. kleinbroodlijn geïnstalleerd. Deze is begin 1971 in bedrijf gesteld. In de loop van 1970 vonden geen mutaties plaats in het aantal vestigingen (19). De netto resultaten, die in 1969 in sterke mate werden bepaald door de invoering van de B.T.W. en het prijsbeleid, bleven ook over dit boekjaar teleurstellend. De omzetstijging was circa 6%. Daar de kosten, waaronder wederom de loonkosten, ongeveer met een gelijk percentage stegen, bleef het netto resultaat vóór rente nagenoeg gelijk en mede daardoor het rendement op het geïnvesteerd vermogen zeer laag. In de Alberts Corner Kalverstraat, Amsterdam werd een zelfbedieningsysteem ingevoerd. Gezien de gunstige ervaringen hier mee wordt dit systeem inmiddels ook in andere restaurants toegepast. In de loop van vorig jaar werd met McDonald's Corporation te Chicago, U.S.A., een gezamenlijke Nederlandse dochteronderneming opgericht onder de naam Family Food N.V. Door deze onderneming zal een op ons land aangepaste versie van de Amerikaanse 'fast food'-restaurants gebracht worden. De artikelen van het zeer beperkte assortiment kunnen ter plaatse geconsumeerd worden maar zijn ook zonder meer geschikt om meegenomen te worden. Dit laatste is bij uitstek er op gericht het gemak van de huisvrouw te dienen. Verder werd voor 20% deelgenomen in het aandelenkapitaal van de Hotelmaatschappij Badhoevedorp N.V. Deze maatschappij heeft begin april 1971 een hotel geopend te Badhoevedorp. De exploitatie van het restaurant, de bar, de coffee-shop en de vergaderzalen zal door ons geschieden.

Jaarverslagen | 1970 | | pagina 19