Personeel De post ontvangen rente steeg met circa 23%, doordat het saldo liquide middelen hoger was dan vorig jaar en verder door de gestegen rentevoet. Het rendement van het totale vermogen is over 1968 circa 11,3% (vorig jaar 12,5%). Er is derhalve sprake van enige daling. De post betaalde interest is in dit verslagjaar circa 14% hoger, voornamelijk doordat het gemiddelde bedrag aan deposito's hoger was dan vorig jaar. Het winstaandeel klanten obligaties is in verband met het dividend- voorstel f 217.000 hoger dan over 1967. Voor vennootschapsbelasting is gereserveerd f 11.850.000 hetgeen circa 43,5% (vorig jaar 43,9%) van de winst vóór belasting uitmaakt. De netto winst is in vergelijking met vorig jaar gestegen met f 2.304.000, ofwel 17,6%. De resultaten 1968 hebben echter betrekking op 53 weken. Hiermede geen rekening houdend is het stijgingspercentage ten opzichte van 1967 circa 15,2%. In het boekjaar 1967 was de stijging circa 17% (rekening houdend met de afboeking goodwill Meester in 1966). Het rendement van het eigen vermogen daalde tot 14%. In vergelijking met vorig jaar, toen het rendement 20,2% bedroeg, is dit een aanzienlijke daling. Deze is voornamelijk veroorzaakt door de aandelenemissie, waardoor het eigen vermogen met circa f 36.270.000 steeg. Indien wij dit bedrag buiten beschouwing zouden laten, alsmede de netto winst (na belasting) van circa f 500.000 wegens hogere ontvangen interest op kasgeldbeleggingen, dan zou het rendement 20,1% zijn geweest, dus nagenoeg gelijk aan dat over 1967. De boekwinsten op verkochte panden (f 447.000) zijn, zoals gebruikelijk, na reservering vennootschapsbelasting (f207.000) overgeboekt naar de reserve gerealiseerde waardeverschillen. Het afgelopen jaar zijn onze gelederen versterkt met ruim 1900 medewerkers. In december trad het tienduizendste personeelslid in dienst. De voortgaande groei van de onderneming bleef sterke aandacht eisen voor systematische personeelsopleiding, kadervorming en management development. Mede hierdoor konden ook dit jaar weer veel arbeidsplaatsen op leidinggevend en specialistisch gebied worden bezet door middel van interne promotie. Het studiebijdragenfonds - mede in het leven geroepen met het oog op de interne bevorderingsmogelijkheden - verleende dit jaar aan ruim 800 personeelsleden een - kwijtscheidbaar - renteloos studievoorschot. Aan het overleg, de informatie en de communicatie in de onderneming werd verder gestalte gegeven, zowel in het vlak van doelmatige werkorganisatie als op het terrein van inschakeling van personeelsvertegen woordigingen. In de plaats van de vertegenwoordiging van het personeel in een deel van onze bedrijfsonderdelen, waarmee al ruim twintig jaar geleden werd begonnen, kwam er een, de gehele onderneming omvattend, systeem van ondernemingsraden en contactcommissies, overkoepeld door een centrale ondernemingsraad. Wij introduceerden dit jaar personeels- aandelen. Hierdoor voegden wij aan ons personeelsbeleid formeel de mogelijkheid toe, dat de eigen werknemers in het vermogen van de onderneming participeren. De spaarfondstoeslag, d.w.z. de extra rente voor personeelsleden die aan het AH-Spaarfonds deelnemen, zal - bij aan vaarding van het dividendvoorstel - 360% bedragen, met een maximum van f 500 per deelnemer. 15

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 17