Restaurants Door het grote aantal nieuw geopende supermarts stijgt uiteraard de omzet van de alleen in de supermarts gevoerde assortimentsgroepen sneller dan de groep kruidenierswaren. Van de groep niet- levensmiddelen heeft in 1968 circa 45% betrekking op het zgn. 'non food'-assortiment. De rest omvat de overige niet-levensmiddelen, zoals tabak, bloemen, wasmiddelen e.d. Het netto exploitatieresultaat, vóór rente en belasting, van het detailbedrijf steeg in 1968 met circa 11 ten opzichte van het vorige jaar. Daar de totale geldomzet steeg met circa 24%, daalde derhalve de procentuele netto marge niet onbelangrijk. Als oorzaken van de verdere daling van de procentuele netto marge kunnen de volgende worden genoemd: - De procentuele bruto winstmarge in de filialen daalde ten opzichte van het vorige jaar, zowel door onze scherpe prijsstelling, als door de toenemende concurrentie. - De totale kosten van de filialen stegen aanzienlijk, zowel door de opening van een groot aantal nieuwe zaken als door de sterke stijging van de loonkosten. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het effect van de omzetverhoging in de bestaande zaken niet voldoende om de invloed van de gestegen kosten te compenseren. Dat wil zeggen, dat de kosten, in procenten van de omzet berekend, hoger waren dan in 1967. - De uitbreidingen in de productiebedrijven en distributiecentra hebben de totale kosten doen stijgen. Deze konden nog niet geheel door de omzetverhoging worden opgevangen. - Het grotere aantal nieuw geopende zaken bracht grotere bedragen aan initiale kosten met zich mee. Vergeleken met 1967 waren deze kosten circa f 1 miljoen hoger. - In een aantal supermarts moest in verband met assortimentsuitbreiding tot een herindeling van de beschikbare ruimte worden overgegaan. Een en ander ging met vrij aanzienlijke kosten gepaard. De omzet van de afdeling Grootverbruik, die aan groot-afnemers levert, steeg ten opzichte van 1967 met circa 21%. De omzet van de Premie-van-de Maand Club (PMC) was lager dan in 1967. Het aantal verzonden premies was hoger. De gemiddelde verkoopwaarde van de premies was echter lager dan in het voorgaande boekjaar. Evenals in de voorgaande jaren werden alle kosten van de PMC gedekt. Ten behoeve van de service op de geleverde artikelen bestaat er een uitgebreide service- dienst. Deze is onlangs van Hilversum overgeplaatst naar Amersfoort, waar een ruimer bedrijfspand werd betrokken. De investeringen in de filiaalsector waren ook in 1968 wederom hoog. Naast de bedragen, nodig voor de nieuwe vestigingen, werden ook aanzienlijke bedragen besteed voor modernisering en vervanging van inventarissen in de bestaande filialen. In de productie sector werd eveneens voortgegaan met uitbreiding en vervanging van apparatuur, hoewel de bestede bedragen lager zijn dan in het vorige boekjaar. In de distributiesector kwamen de uit breidingen van het bestaande distributie centrum met circa 17.000 m2 nagenoeg gereed. Deze uitbreiding was dringend nodig om de hogere omzetten te kunnen verwerken. In het verslagjaar 1968 was in geldswaarde circa 24% van de verkochte artikelen afkomstig uit eigen productiebedrijven. Wanneer wij de geldomzet van groenten en fruit, vers vlees en zgn. non food artikelen buiten beschouwing laten, is dit percentage circa 32%. Deze percentages zijn nagenoeg gelijk aan die van 1967. Via eigen distributiecentra werd in 1968 circa 57% van de geldswaarde der verkochte artikelen naar de filialen verzonden. In het verslagjaar werd een wegrestaurant bij Beekbergen overgenomen. Een tweetal wegrestaurants (Reeuwijk/Bodegraven en Leiderdorp) was bij het einde van het boekjaar nog in aanbouw. Per ultimo 1968 was het aantal vestigingen als volgt: 13 Albert s Corners, waarvan 4 wegrestaurants 3 Wimpy's 2 Restaurants (Formosa, Vami-Lunchroom) De totale geldomzet in de restaurantsector steeg met circa 8%. Het netto resultaat vóór rente en belasting daalde met circa 20%. Een en ander houdt in dat het rendement, dat toch al bescheiden was, verder terugliep. De voornaamste oorzaak is de daling van de procentuele bruto winstmarge, waartegenover onvoldoende omzetstijging kon worden geboekt. Een aantal restaurants is verlies gevend, waardoor de resultaten van het totaal worden gedrukt. In verband hiermee is besloten het restaurant Formosa te Amsterdam te sluiten. Het is hoopgevend, dat de directe kosten door rationalisatiemaatregelen relatief verlaagd konden worden. Mede hierdoor hebben wij er vertrouwen in dat de weinig bevredigende resultaten van 1968 op den duur in positieve zin omgebogen zullen kunnen worden. Met name de uitkomsten van de wegrestaurants schragen ons ver trouwen. Inmiddels zal het uitbreidings programma zeer selectief worden bekeken. 13

Jaarverslagen | 1968 | | pagina 15