'Verkoop een artikel nooit voor beter dan het is, want dat is moordend voor een zaak'. De woorden zijn van de oprichter van Albert Heijn nv, de heer A. Heijn Sr., die deze stelling aan het begin van deze eeuw neerschreef in een cahier, tezamen met enkele andere opmerkelijke filosofieën. Dat het verslag over het tachtigste boekjaar van Albert Heijn nv in het teken staat van de oprichter, gebeurt dan ook niet alleen, omdat het in 1887 allemaal is begonnen. Deze terugblik in het verleden gebeurt meer om aan te tonen, dat de opvattingen uit die begintijd nog steeds van kracht zijn. Bij het doorbladeren van dat cahier van de heer A. Heijn Sr. kan men concluderen, dat er in de afgelopen tachtig jaren - van oprichting tot heden - in wezen niets veranderd is. De opvattingen uit die lang voorbije dagen gelden - korter, krachtiger en daardoor indringender omschreven - in deze tijd als modern zonder meer. Want die uitspraken vormen met elkaar de essentie van het zakendoen, van de hedendaagse commercie met allang ingeburgerde woorden als supermart, distributiecentra, computer, marketing, efficiency, sales managing, public relations, reclame, met op ieder verschillend terrein veelal wetenschappelijk opgeleide specialisten, die tot in details nagaan, hoe, waar, wat, waarom en wanneer iets wel of niet gebeuren moet of kan. De maat schappelijke verandering, de vooruitgang van de techniek, het steeds verbreden van kennis hebben tot dat alles bijgedragen. Maar achter al die veelomvattende, omslachtige werkzaamheden staat toch nog steeds dat ene, simpele woord 'dienstbetoon' met hoofdletters geschreven; een woord gericht op die mensen, die het bedrijf gezond moeten houden c.q. gezonder moeten maken. Dienstbetoon dan wel service, te verlenen door het personeel in zijn geheel, te ontvangen door alle klanten. En juist dat belangrijkste verschijnsel onderkende ook de oprichter al, tachtig jaar geleden. Hij werkte het uit, zette het in een inmiddels verkreukeld schriftje te boek, in eigen woorden, in eigen stijl. Daardoor op het eerste oog ouderwets aandoend, bij nadere beschouwing echter de kern bevattend voor iedere zaak, groot of klein. Ook nu, een mensenleeftijd later.

Jaarverslagen | 1967 | | pagina 5