Restaurants Melkbedrijven gemoderniseerd en uitgebreid. In het verslagjaar was in geldswaarde circa 24% van de verkochte artikelen in de filialen uit eigen productiebedrijven afkomstig. Indien wij bij de geldomzet van de filialen vers vlees, groenten en fruit en zgn. non food-artikelen buiten beschouwing laten, dan is het aandeel van de zelf geproduceerde artikelen 31%. Bij het distributiecentrum te Zaandam werd een gebouw geplaatst, dat, evenals het distributiecentrum in Rotterdam, dienst doet als verdeelcentrum voor groenten en fruit. Een terrein van 12 hectare werd aangekocht in Zwijndrecht, waar te zijner tijd een groot distributiecentrum gebouwd zal worden. In 1967 werd ongeveer 54% van de totale geldswaarde der verkochte artikelen via onze eigen distributiecentra naar de filialen vervoerd. Ons streven is erop gericht dit percentage geleidelijk op te voeren. Samenvattend mogen wij stellen, dat alhoewel de relatieve groei lager is geweest dan in voorafgaande jaren, de resultaten toch nog alleszins bevredigend genoemd kunnen worden. In het verslagjaar werd een wegrestaurant bij Oud-Leusden overgenomen, terwijl in Heerlen een Wimpy werd geopend. Het restaurant te 's-Gravenhage werd verbouwd tot een Albert's Corner. Aan het einde van het verslagjaar beschikten wij in totaal over zeventien vestigingen, nl. het Formosa restaurant en de Vami lunchroom te Amsterdam, drie Wimpy's en twaalf Albert's Corners, waarvan drie wegrestaurants. De totale geldomzet van de restaurantsector steeg met circa 40%, deels door de omzet van de nieuwe vestigingen, die in 1966 en 1967 gereed kwamen, deels door hogere omzetten in de reeds langer geopende zaken. Hoewel de omzetstijging in deze restaurants circa 12% bedroeg, konden de kosten verhoging en de daling van de procentuele bruto marge hierdoor niet goed worden gemaakt. Het totale netto resultaat vóór rente en belasting was per saldo iets lager dan in het voorgaande jaar, zodat in procenten van de omzet de netto resultaten daalden. Op zichzelf beschouwd is dit een teleur stellende ontwikkeling. Wij menen echter, dat de maatregelen die in uitvoering zijn om het rendement te verbeteren op den duur tot betere resultaten zullen leiden. Overigens was er ook in 1967 nog sprake van een bescheiden rendement op het geïnvesteerd vermogen. Door de vermindering van de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa daalde de kwantitatieve omzet in 1967 met circa 13%. Mede doordat in het verleden de investeringen ten behoeve van het bedrijf te Dordrecht reeds grotendeels extra afgeschreven werden, kon toch nog een bevredigend resultaat worden geboekt. Ons relatieve aandeel in de totale levering konden wij behouden. Het huidige contract loopt tot 1 juli 1968. Onderhandelingen over een nieuw jaarcontract zullen spoedig aanvangen. Wij vertrouwen erop, dat wij erin zullen slagen ook voor het komende contractjaar weer een order af te sluiten, ook al maken de ontwikkelingen in de EEG ten aanzien van de melkprijs onze concurrentiepositie ten opzichte van leveranciers buiten het EEG-gebied zwakker. Ook het bedrijf in Tripoli, dat melk en melkproducten levert aan de Amerikaanse strijdkrachten in Lybië zag de kwantitatieve omzet teruglopen. Per saldo kon echter nog een positief resultaat worden geboekt. 13

Jaarverslagen | 1967 | | pagina 15