de indeling van het land in vleeskeuringskringen is het werk gebied van een centrale slagerij beperkt. In het verslagjaar be schikten wij over één centrale slagerij in Amsterdam. De gunstige ervaringen met het systeem van een centrale slagerij hebben ons doen besluiten in de toekomst meer centrales in het land te vestigen. De centrale tuinbouworganisaties streven naar meer bunde ling met betrekking tot de organisatie van de afzet van groente en fruit. Het huidige veilingsysteem heeft voor grote kopers nadelen. Er is thans een ontwikkeling gaande in de richting van contracten met telers. Hierbij kunnen eisen gesteld worden met betrekking tot de kwaliteit en kunnen sortering en ver pakking veelal ter plaatse geschieden. De beperkt houdbare artikelen als groente en fruit, vlees waren, vers vlees, brood en melkproducten nemen een steeds groter aandeel van onze totaal-omzet in. Dit vindt zijn oorzaak in het toenemend aantal supermarts, dat deze artikelen voert. Van de totaal-omzet in 1966 had circa 25% betrekking op deze artikelgroepen. De bevoorrading van de filiaien met deze ar tikelen dient in het algemeen dagelijks plaats te vinden. Een efficiënt verdeel- en vervoersysteem vereist daarom onze bijzondere zorg. In twintig supermarts met een gezamenlijke verkoopopper vlakte van 19.860 m2 wordt naast het gebruikelijke supermart- assortiment een uitgebreid assortiment gevoerd van zgn. non food artikelen, zoals textiel en/of huishoudelijke artikelen, pocketbooks en tuinartikelen. Voorzover het klantenpotentieel en de beschikbare verkoopoppervlakte dit mogelijk maken, zal dit assortiment verder worden uitgebreid. Begonnen is onder meer met de verkoop van snijbloemen. Met betrekking tot de vaste prijzen voor merkartikelen in de levensmiddelenbranche bleef dit jaar het systeem, waarbij de fabrikant aan zijn afnemers, ongeacht de vorm van hun be drijfsuitoefening, een voor allen gelijke prijs oplegt, gehand haafd. De voordelen van de massadistributie kunnen hierdoor bij deze merkartikelen niet in lagere prijzen resulteren. Ten einde deze voordelen toch tot uiting te laten komen, hebben wij reeds vele jaren een zeer actieve eigen-merkenpolitiek moeten voeren. Daarbij wordt ernaar gestreefd artikelen te brengen die, kwalitatief vergelijkbaar met het toonaangevende landelijke merkartikel, de klant een duidelijk prijsvoordeel bieden. Gezien de plaats van de landelijke merkartikelen in het aankooppatroon van de consument, valt het te betreuren, dat die bedrijven, die zich op massadistributie toeleggen, zich tegenover de consument niet kunnen onderscheiden in de prijsstelling van deze artikelen. Wij menen te moeten be twijfelen, of uiteindelijk hierdoor de belangen van de merk artikelfabrikant, de progressieve detaillist en de consument het beste gediend worden. Een differentiatiemogelijkheid in de prijsstelling komt ons dan ook gewenst voor.

Jaarverslagen | 1966 | | pagina 9