De netto resultaten van het detailbedrijf waren in 1965 aanzienlijk hoger. Hiervoor zijn verschillende oorzaken te noemen: De omzet van de filialen steeg met ongeveer 29%. Uiteraard moet hierbij de algemeen opgetreden prijsstijging in acht genomen worden. Het door ons gevoerde assortiment steeg gemiddeld 3,9% in prijs. Dit in aanmerking nemende bleef er niettemin een zeer bevredigende hogere omzet over. Voornamelijk is dit te danken aan de vestigingen, die in de loop van 1964 en 1965 tot stand kwamen. Verder kon ook in de reeds langer bestaande winkels een aanmerkelijke omzetstij ging worden geboekt. Gemiddeld steeg de omzet in de laatstgenoemde winkels met ruim 12%, namelijk in de supermarts met 13%, in de zelfbedieningszaken met 11,7% en in de bedieningszaken met 6,1%. Van invloed op deze gunstige resultaten zijn ook de grote omzetten in de zomer geweest. Normaal vertoont de omzet in de zomer een lichte terug gang, maar daarvan is dit jaar geen sprake geweest. Ten dele is dit te verklaren uit de slechte weersomstandigheden en de daarmee gepaard gaande hoge prijzen van verse groenten en fruit. Daardoor werd het verbruik gestimuleerd van vervangende levensmiddelen, waar onder groentenconserven, die wij door een gunstige voorraadpositie tegen lage prijzen konden leveren. De procentuele bruto winstmarge was lager dan in het voorgaande jaar. Door de hogere omzetten werd deze daling echter meer dan gecompenseerd. Anderzijds stegen ook de filiaalkosten aanmerkelijk, echter procentueel veel minder dan de omzet, zodat per saldo het netto resultaat van de reeds langer geopende filialen sterk verbeterde. De gestegen kwantitatieve omzetten konden met slechts een geringe uitbreiding van het personeel opgevangen worden, waardoor de productiviteit verbeterde. Dit was vooral het geval in de supermarts. Deze zijn veelal berekend op hun toekomstige groei en kunnen daarom die groei gemakkelijker dan andere winkeltypen opvangen zonder evenredige uitbreiding van het personeel. De in 1964 en 1965 in bedrijf gestelde vestigingen behaalden in het algemeen hogere omzetten dan geraamd. Daarbij was in totaal gezien het filiaalresultaat gunstig, zodat ook de nieuwe filialen hebben bijgedragen tot verhoging van het totale resultaat. Door de algemene omzetstijging bereikte de productie in de productiebedrijven een record-hoogte, waardoor ook daar de resultaten aanzienlijk hoger waren. De beschikbare productiemiddelen werden nagenoeg geheel bezet. Eveneens werd het bestaande distributiecentrum intensiever gebruikt, zodat de kosten van deze afdeling relatief daalden.

Jaarverslagen | 1965 | | pagina 12