alle supermarts met groenten en fruit bevoorraad. Een studie heeft uitgewezen, dat bij verdere groei van het aantal supermarts ook elders in het land distributiecentra voor groenten en fruit zullen moeten worden gesticht. In ons vorige verslag maakten wij melding van de ingebruik neming aan het einde van het jaar 1963 van een Centrale Model Slagerij, waar voor de supermarts in Amsterdam en omgeving vers vlees wordt bewerkt en voorverpakt. De centrale slagerij maakt het ons mogelijk voorverpaktvers vlees mede in een aantal zelfbedieningszaken in Amsterdam en omgeving te verkopen. Deze verkoop, die bij wijze van proef werd begonnen, heeft tot nu toe bevredigende resultaten opgeleverd. Dankzij de hogere winkelomzetten waren de productiebedrijven beter bezet dan ooit tevoren. Verder mag speciaal de wijn afdeling genoemd worden, waarvan de kwantitatieve omzet ten opzichte van 1962 verdubbelde. In de productiebedrijven en de verpakkingsafdelingen werd voortgegaan met de vergroting van de capaciteit van bestaande en het plaatsen van nieuwe machines en installaties. Aan het einde van het verslagjaar werd een computer in gebruik gesteld. Voorlopig wordt deze installatie hoofdzakelijk gebruikt ten dienste van een tijdige en juiste bevoorrading van onze filialen vanuit het distributiecentrum. Het is onze bedoeling de computer geleidelijk ook voor andere doeleinden in te schakelen om de efficiency van de administratie te verhogen en de be drijfsleiding sneller te voorzien van de noodzakelijke informatie. De totale geldomzet in de filialen ging, mede tengevolge van de stijging van het landelijk prijspeil, met circa 22% omhoog. De stijging van het prijspeil vond voornamelijk plaats in de periode van november 1963 tot en met april 1964. Het prijspeil van ons assortiment ging in 1964 met circa 6% omhoog. De netto stijging van 16% is behalve aan een verdere kwantitatieve omzetver- hoging in de reeds langer geopende zaken voornamelijk te danken aan de omzetten van de in 1963 geopende zaken, die in 1964 een vol jaar in bedrijf waren en van de nieuwe vestigingen in 1964, die gemiddeld 20 weken in bedrijf waren, alsmede aan de verhoogde omzetten in de tot zelfbedieningszaken verbouw de filialen. De kostenstijging in 1964 was zeer groot. Gedeeltelijk was het mogelijk, voorzover dit toegestaan was, de hogere kosten in de prijzen door te berekenen. Daarnaast kon door de hogere kwan titatieve omzetten, waardoor het bedrijf in totaal gezien een hogere bezettingsgraad had, de kostenverhoging goeddeels op gevangen worden. De netto exploitatieresultaten van de reeds langer geopende filialen waren, hoewel in procenten van de omzet lager, absoluut gezien iets hoger dan die van vorig jaar.

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 11