vooruitzichten 17 x i.ooo.ooo gld. 400 Uit. 1963 werd in verband met de financiering van een aantal winkelpanden een lening op lange termijn opgenomen van ƒ3.500.000. De liquiditeitspositie is nog zeer ruim. Bij de beoordeling van deze positie dient men er rekening mede te houden, dat de crediteurensaldi aan het einde van 1963 door achterstand in de betalingen in verband met de feest dagen zeer hoog waren. Verder zijn onder schulden op korte termijn opgenomen de nog verschul digde bedragen terzake van investeringsobjecten, die tegen het einde van het jaar in bedrijf kwamen. Tezamen was dit een bedrag van ca 7.800.000 (uit. 1962 4.000.000), hetwelk in het begin van 1964 is betaald. Verder is een deel der geldmiddelen blijvend vastgelegd, namelijk de kas gelden in de filialen, welk bedrag op ca 4.000.000 gesteld kan worden. Het bovenstaande in aanmerking nemende blijft over aan ter beschikking staande liquide middelen ca ƒ24.500.000. Deze beschikbare middelen zijn voldoende om tezamen met de vrijkomende afschrijvingen de finan ciering van de investeringsplannen in 1964 en 1965 te verzekeren. De realisering van een aantal objecten is afhankelijk van het verkrijgen van de nodige bouwvergunningen. Wij verwachten ook in 1964 weer een aanmerkelijke kwantitatieve omzet stijging te kunnen verwezenlijken. Dit jaar zullen naar schatting een 15-tal supermarts en een 5-tal nieuwe zelfbedieningszaken geopend kunnen worden. Verder zal worden voortgegaan met de verbouwing van be dieningszaken tot zelfbedieningszaken. De loonstijgingen en de daarmee gepaard gaande stijging van de overige kosten zullen veel hoger zijn dan in 1963. Ook de komende huurverhoging brengt een verdere verhoging van de kosten mede. Deze kostenstijging kan slechts gedeeltelijk in de prijzen worden doorberekend, enerzijds door de voorschriften van overheidswege en anderzijds door de scherpe con currentie met name in de levensmiddelensector. Er moet daarom rekening gehouden worden met een verdere daling van de netto marge. Wij ver trouwen echter, dat door de vergroting van ons marktaandeel enerzijds en door de verdere opvoering van de productiviteit en efficiency anderzijds, het mogelijk zal zijn de nadelige gevolgen van de „loonexplosie" te beperken.

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 21