opnieuw keurlonen betaald moeten worden. Wij vertrouwen, dat de overheid in de nabije toekomst door het treffen van nieuwe regelingen rekening zal willen houden met de ontwikkelingen in deze branche. In Rotterdam zijn wij begonnen met de uitbreiding van het Groente Distributie Centrum. Vanuit dit centrum worden onze filialen bevoorraad met groenten, aardappelen en fruit. De omzetten in het detailbedrijf hebben zich in 1963 gunstig ontwikkeld. Vergeleken met 1962 bedroeg de absolute stijging van de omzet in de filialen ruim 18%. Gedeeltelijk is deze omzetverhoging te danken aan de vestiging van nieuwe supermarts, maar ook in de reeds geopende filialen werd een ruime toe neming van de omzet geboekt. In de zelfbedieningszaken en de supermarts lag deze toeneming van de omzet hoger dan in de bedieningszaken. Voor ons is dit een belangrijk motief om met het verbouwen van bedieningszaken tot zelfbedieningszaken voort te gaan. De stijging van de omzetten in 1963 is slechts in zeer geringe mate toe te schrijven aan prijsverhogingen. Het prijsniveau van het assortiment, dat wij in onze winkels voeren, bleef gemiddeld over 1963 nagenoeg gelijk aan dat over 1962. Tegen het einde van 1963 bleken door de stijging van sommige grondstoffen- prijzen, zoals meel en suiker, en door de sterk opgelopen vleesprijzen enige prijsverhogingen voor de consument onvermijdelijk. Doordat de sterk gestegen vleesprijzen niet geheel goedgemaakt werden door hogere verkoopprijzen, daalden met name in deze sector de marges sterk. In hun totaliteit waren over 1963 de brutomarges in procenten van de omzet gemiddeld lager dan over 1962. In de verslagperiode stegen de kosten aanzienlijk, enerzijds tengevolge van de expansie van ons bedrijf en anderzijds door de stijging van lonen en prijzen. In de reeds langer geopende zaken stegen de omzetten procentueel echter meer dan de kosten, zodat in procenten van de omzet berekend de kosten

Jaarverslagen | 1963 | | pagina 12