HET WIEL \V7elke veranderingen er ook plaatsvinden in de detailhandel, welke nieuwe technieken er ook worden gebruikt, de detaillist zal zich realiseren, dat zijn plaats is aan het einde van de vaak lange weg van producent, landbouw, veeteelt, mijnbouw, enz. naar de consument. De moderne detaillist, en zeker die in de levensmiddelenhandel, weet, dat hij zijn funktie beter kan en moet vervullen en daarom aanvaardt hij deze veranderingen niet alleen, maar veroorzaakt ze door gebruik te maken van nieuwe „technieken". Zelfbediening, arbeidsanalyse, werkmethodeverbetering, marktonderzoek, reclame, opleiding van ondernemers, bedrijfsleiders en personeel, computers, kasregisters, automatische weeg schalen, verpakkingsmachines, dit alles moet dienen om de eis, die de massaproduktie stelt, n.l. massadistributie, mogelijk te maken. Het wiel speelt in de massadistributie net zo'n belangrijke rol als in de massaproduktie. Op de weg van producent naar consument worden grondstoffen, halffabrikaten en eindprodukten vele malen vervoerd en wij menen, dat op het gebied van het vervoer een grotere efficiency kan worden behaald. Dit kan niet gebeuren door de gang van een produkt per plaats of per etappe te bestuderen, maar slechts door de totale weg van het produkt aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Methodeverbeteringen, die aan het begin van de goederenstroom kostenverhogend werken, zouden over de gehele weg gezien zoveel kosten kunnen besparen, dat de consumentenprijs zou kunnen worden verlaagd. Een goed begrip van de moeilijkheden en de mogelijkheden is slechts door samenwerking van de producent, vervoer en groot- en kleinhandel te bereiken. Er wordt veel gesproken en geschreven over het belang van een goede bereikbaarheid van voortbrengingsgebieden, fabrieken, opslagplaatsen en winkels door het hebben van goede havens, lokale en interlokale wegen, bruggen, tunnels, en laad- en losplaatsen. Nu ook de consument meer en meer gemotoriseerd wordt en van „eigen vervoer" gebruik maakt om de goederen het laatste deel van de weg af te laten leggen, klemt het des te meer dat winkels en restaurants goed bereikbaar zijn en over voldoende parkeerruimte beschikken. Het wiel heeft voor de detailhandel nog een andere, overdrachtelijke betekenis. Professor Malcolm P. McNair, Harvard Graduate School of Business Administration, sprak in 1957 op een congres van Super Market Institute over „the turning wheel of retail distribution" "There is a definite cycle in distribution which starts out with bold innovation which upsets the established channels of distribution it starts on a lower price basis made possible by lower operating costs if s followed by great growth at the expense of people slow to change inevitably this is followed by maturity and hence vulnerability to the next new retailing concept."

Jaarverslagen | 1962 | | pagina 29