SAMENVATTING EN VOORUITZICHTEN T've uitkomsten van het concern als geheel bezien stemmen tot voldoening, hoewel tegenslagen ons ook dit jaar niet zijn bespaard. Nadelige factoren waren o.a., dat voorgenomen uitbreidingen niet volgens plan konden worden uitgevoerd en dat derhalve nog geen opbrengsten konden worden verkregen uit reeds gemaakte voorbereidingskosten, en de ongunstige positie, waarin het melkbedrijf zich nog steeds bevindt. Gunstig hebben gewerkt de toenemende omzetten, met name in het kruideniersbedrijf, en de oplossing van de moeilijkheden in de melkfabriek te Rotterdam. Ook, en niet het minst, de enthousiaste medewerking, die wij in het algemeen ondervonden van ons personeel, heeft geleid tot het bereiken van het eindresultaat. Wij wensen onze bijzondere waardering uit te spreken tot al onze medewerkers, die met toewijding en ijver zich van hun taak kweten, ondanks de moeilijkheden, die-vaak optraden tengevolge van de overspannen arbeidsmarkt. De geboekte resultaten stelden ons in staat tot ruime afschrijvingen en verdere voorzieningen. Voorzoverre deze voorzieningen aanleiding zullen geven tot het heffen van vennootschapsbelasting, is het uit dien hoofde verschuldigde rechtstreeks ten laste van de exploitatierekening gebracht. In 1962 is een herziening van de personeelspensioenen ingevoerd. Voorzover de middelen hiertoe niet reeds in het pensioenfonds aanwezig waren, werden zij ten laste van de exploitatierekening over 1961 gebracht. De liquiditeitspositie is zeer ruim te noemen, hetgeen uiteraard in hoofdzaak te danken is aan de vertraging, die door externe oorzaken is opgetreden in de investeringen. Door de genoemde verkoop van het aandelen pakket in de Vami-IJsfabriek is de positie in 1962 nog verder verruimd. Indien wij geheel vrij zouden zijn te bouwen en te verbouwen in een door ons zelf bepaald tempo, zou de hoeveelheid beschikbare middelen vermoedelijk slechts voldoende zijn voor de financiering van de plannen tot ultimo 1963. Vooruitlopend op een in de toekomst noodzakelijk te verwachten vergroting van het aandelenkapitaal is besloten U voor te stellen in dit jubileumjaar de uitkering over 1961 desgewenst ten dele in aandelen te doen geschieden. Gezien de onzekerheid omtrent het toekomstig verloop van de geldmiddelen liggen op korte termijn geen verdere emissieplannen voor. Opgemerkt dient nog te worden, dat, op grond van de desbetreffende aanschrijving van het departement van financiën, de 'op de balans voorkomende] agio-reserve slechts voor een onbetekenend bedrag, van ca. 50.000,vrij is voor onbelaste uitkering in aandelen. Het restant is een zogenaamd geconstrueerd agio, waarvan de belastingvrije uitkering derhalve betwist is. Over de vooruitzichten voor het lopende boekjaar kunnen wij helaas niet onverdeeld optimistisch zijn. Ondanks een grotere omzet tegenover de eerste maanden van 1961 constateren wij dat in 1962 de toename van ons marktaandeel zich trager ontwikkelt. Dit is ook niet verwonderlijk, aangezien in de oudere vestigingen in het algemeen de groeimogelijkheden beperkt zijn. Een verdere aanmerkelijke groei kunnen wij dan ook slechts verwachten van de uitvoering van onze bouwplannen en vestiging van meer super markets en zelfbedieningszaken. De doorgaande en verder te verwachten stijging van de kosten (met name huurcompensatie en loonsver hogingen), blijft de uiterste zorg vragen van de leiding. Tot nu toe slaagden wij er steeds in de hogere kosten goed te maken door vergrote omzetten. Wij betwijfelen of dit ook in de naaste toekomst geheel zal kunnen geschieden. Niettemin menen wij gegrond de verwachting te mogen koesteren, dat ook dit jaar een zelfde dividend als over 1961 ruim zal kunnen worden verdiend.

Jaarverslagen | 1961 | | pagina 12