Tussen stedebouwkundigen, architecten en detailhandel zal meer contact en overleg in veel vroeger stadium van hun plannen moeten plaats vinden, opdat men rekening kan houden met de eisen die de ont wikkeling van de detailhandel stelt aan de winkelpanden. De vooruitstrevende ondernemers in de detailhandel zullen bij hun streven naar modernisering vele hinder nissen tegenkomen, die gebaseerd zijn op sommige verouderde bepalingen in bijv. de vestigingswet, de vleeskeuringswet en de winkelsluitingswet. Van de overheid en de publiekrechtelijke bedrijfsorganen zal in de komende tijd ook voor de oplossing van dit probleem veel wijs beleid gevraagd worden. In mei 1959 schreven wij over het ontstaan en de ontwikkeling van shoppingcenters in de Verenigde Staten en het verval van de binnenstad en over pogingen om deze binnenstad te redden. Wij stelden toen de vraag of een dergelijke ontwikkeling ook in Nederland te verwachten zou zijn. De factoren, die in de V.S. tot deze ontwikkeling geleid hebben, beginnen zich ook in Nederland steeds duidelijker te manifesteren. Verkeerscongesties in de steden en zelfs op de autowegen zijn aan de orde van de dag; het gebrek aan parkeerruimte wordt steeds groter, zelfs in de buitenwijken van de steden; het aantal auto's is sinds 1 augustus 1959 gegroeid met 150.000, het verwachte totale aantal voor 1 augustus 1961 bedraagt 600.000. De gevolgen van het aanwezig zijn van deze factoren worden al aanwijsbaar. Het eerste shoppingcenter in Nederland, dat min of meer aan de Amerikaanse definitie voldoet wordt in het najaar van 1961 in Amstelveen geopend, enige andere o.a. in Mariahoeve-Den Haag en in Osdorp- Amsterdam zijn in studie of worden gebouwd. De binnenstad van Haarlem is, voorlopig als proef, op zaterdagmiddag voor het verkeer gesloten, maar dit is slechts één van de vele maatregelen, die nodig zijn om het probleem binnenstad op te lossen. Evenals in 1959 komen wij tot de volgende conclusie: Men zal moeten zorgen voor: meer wegen die het doorgaande verkeer om de stad heen leiden zeer goede wegen naar en van het stadscentrum zeer veel parkeerruimte, zo dicht mogelijk bij het winkelcentrum additionele winkelcentra, die zoveel mogelijk voldoen aan de eisen gesteld aan een goed shoppin- center, met winkels, die zo ontworpen en gebouwd worden dat „de toekomst" erin gecalculeerd is. ZAANDAM, JUNI 1961

Jaarverslagen | 1960 | | pagina 27