KRUIDENIERS BEDRIJF 5 De omzetten van het detailbedrijf geven ons aanleiding tot tevreden heid. De stijging in de verkoop tegenover het vorige jaar was belang rijk, zij overtrof relatief die van de gehele bedrijfstak in ons land. De populariteit van ons spaarsysteem neemt nog steeds toe. Bij het voorgestelde dividend blijft de uit te keren rente 7 De modernisering van het verkoopapparaat had goede voortgang, en het bedrijf beschikte aan het eind van 1959 over 363 verkoopplaatsen, waarvan 120 zelfbedieningszaken en 7 supermarts. Wat de laatste vorm betreft, is voor ons bedrijf de tijd van proefnemingen en studies zo ver gevorderd, dat wij met de systematische uitvoering van ons bouwprogramma kunnen beginnen. Aangenomen wordt, dat de supermart voor ons de aangewezen vorm van verkoop zal zijn. Er zijn dan ook plannen ontwikkeld om gedurende de eerstvolgende jaren een aantal van deze bedrijven te openen, waarvan wij stellig verwachten, dat een deel hiervan zal liggen in te ontwikkelen shopping centers. De tijd, die nodig zal zijn om deze plannen te verwezenlijken, zal voornamelijk bepaald worden door de mogelijkheid om de ge schikte plaatsen te vinden en de kans de bouwplannen uit te voeren. De mogelijkheden kunnen worden bevorderd of beperkt door stede- bouwkundige opvattingen van plaatselijke overheden. Een en ander zal medebrengen, dat de conventionele bedieningswinkel in ons concern, een enkele uitzondering wellicht daargelaten, zal verdwijnen. Nieuwe zullen niet worden geopend. Deze ontwikkeling zal er o.i. toe leiden, dat de verkoopplaatsen in de toekomst slechts gelegen zullen zijn in bevolkingskernen, die wat aantal bewoners betreft ge schikt zullen zijn voor aanmerkelijk grotere eenheden. Beschikt ons bedrijf thans over eenheden variërend van 30 tot 600 m2, voor de toekomst zien wij grootten van 200 tot 2000 m2. Kleinere verzorgingsgebieden zullen steeds plaats blijven bieden aan typische buurtwinkels. Deze toekomstverwachting plaatst de directie van het kruideniers- bedrijf uiteraard voor de noodzaak, voorzieningen te treffen voor het aantrekken en opleiden van personeel, dat aan hoge eisen zal moeten voldoen, niet slechts ten aanzien van de leiding van deze grotere een heden, doch eveneens met betrekking tot het grotere assortiment. Opheffing van belemmerende wettelijke bepalingen zal de aandacht

Jaarverslagen | 1959 | | pagina 7