Natuurlijk probeert men de oude binnenstad te redden. Een stad als Cincinnati, Ohio, heeft het oudste deel van de stad gesloopt en er een enorm verkeersplein (traffic distributor) aangelegd om de binnenstad van het verkeer te ontlasten. In het volgende stadium zal men om het winkelcentrum in de binnenstad parkeer plaatsen aanleggen voor duizenden auto's; elk punt in het winkelcentrum zal op minder dan 300 meter van de parkeerplaats liggen. Daarna zal het winkelcentrum afgesloten worden voor het verkeer en wil men proberen de oude winkelstraten te verfraaien en te overdekken, waardoor ze het karakter krijgen van een shopping center. Over de mogelijkheden van het welslagen van dit soort plannen kan men ver schillende meningen horen. Vast staat evenwel, dat maatregelen genomen moeten worden, daar anders de binnenstad zal afsterven en een enorme kapitaalsvernieti ging zal optreden. Is een dergelijke ontwikkeling nu ook in Europa en speciaal in Nederland te ver wachten? Een feit is dat dezelfde factoren die in de Verenigde Staten tot deze ontwikkeling geleid hebben, in Europa ook aanwezig zijn, zij het voorlopig nog in mindere mate. Het grootste verschil is gelegen in het aantal auto's, want van de andere factoren als verkeerscongesties, gebrek aan parkeergelegenheid, ontoereikend openbaar ver voer, de groei van de steden enz. weten wij in Nederland ook al mee te praten. Het aantal auto's groeit echter, ook in Europa, met de dag en speciaal in Neder land zal er wel een sterke groei optreden. Nederland is, wat het aantal auto's betreft, een onderontwikkeld gebied in de Euromarkt en het is moeilijk aan te nemen dat de Nederlander door weer en wind op zijn fiets zal blijven trappen terwijl zijn Europese collega in een auto rijdt. (Aantal auto's per 1000 inwoners; Frankrijk 117, Luxemburg 108, België 86, Duitsland 68, Nederland 46, Italië 35). Er is in Europa al een aantal shopping centers: Vallingby bij Stockholm, Alt- stetten bij Zürich, Luchtbal bij Antwerpen, Rueil bij Parijs, terwijl men in Enge land bij de ontwikkeling van het stadje Stevenage, 30 mijl van Londen, ook van de shopping center-gedachte is uitgegaan. Stevenage zal als het klaar is 60.000 inwoners hebben. Het grote winkelcentrum zal alleen maar toegankelijk zijn voor voetgangers, maar aan de rand van het winkelcentrum is parkeergelegenheid voor 3.000 auto's. Hier heeft men dus ingezien, dat goede wegen niet voldoende zijn en dat het doel van elke autorit weer stilstaan is, hetzij om zaken te doen of om te winkelen. Wil men voorkomen dat er in Nederland eenzelfde situatie ontstaat als in de Verenigde Staten, dan zal men moeten zorgen voor: wegen, die het doorgaande verkeer om de stad heen leiden, zeer goede wegen naar en van het stadscentrum, zeer veel parkeerruimte zo dicht mogelijk bij het winkelcentrum, additionele winkelcentra met parkeerruimte in de nieuwe stadsontwikkelingen en geen winkelstraten van honderden meters lengte plus kleine winkeltjes her en der verspreid in de nieuwe stadsdelen, winkels die ontworpen en gebouwd worden als winkels van morgen. Zaandam, mei 1959

Jaarverslagen | 1958 | | pagina 21